wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Mięso marynowane w piwie jest zdrowsze

123RF
27.03.2014

PAP

Naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego informują, że piwna marynata pozwala zredukować ilość niebezpiecznych substancji rakotwórczych w grillowanym mięsie. Wyniki badania opublikowano w "Journal of Agricultural and Food Chemistry".

 

Badacze sprawdzali, jak marynata piwna wpłynie na zawartość wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) w grillowanej wieprzowinie.

W tym celu przygotowali różne marynaty: na bazie jasnego piwa Pilzner (tradycyjnego i bezalkoholowego) oraz ciemnego piwa Ale, a następnie upiekli kawałki mięsa na grillu i przebadali je na obecność WWA.

 

Okazało się, że wszystkie wykorzystane gatunki piwa powodowały zmniejszenie ilości rakotwórczych substancji. Najsilniejszy efekt zaobserwowano w przypadku ciemnego piwa Ale, które pozwalało zredukować zawartość ośmiu rodzajów WWA w grillowanej wieprzowinie o ponad połowę w stosunku do pieczonego mięsa bez marynaty.

 

Już wcześniejsze badania wykazały, że stosowanie zalewy z piwa, wina lub herbaty częściowo zapobiega powstawaniu niebezpiecznych substancji w gotowanym mięsie. Teraz wiadomo, że piwo jest skuteczne również podczas grillowania.

 

Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne to związki, które tworzą się w mięsie w trakcie obróbki termicznej, szczególnie w wysokich temperaturach. Są one uważane za szkodliwe. Wyniki badań na zwierzętach wskazują na istnienie powiązania między spożywaniem WWA a ryzykiem zachorowania na raka - głównie raka jelita grubego.

(PAP) ooo/ agt/

REKOMENDACJA
2014-06-12 19:37:29
~ania

a ja zapraszam do mnie na domowe serki i winka oraz cydry bardzo popularne, zobaczcie jak łatwo to wszystko zrobić sobie w domu http://winoiser.com/blog-wino-i-ser /

2014-03-30 11:58:16
~grzech

ja tam już to wiedziałem zanim amerykańscy naukowcy to odkryli. Piweczko do girilla, piweczko z polskim snakiem.... człowiek jak dobrze dobierze, to i przeżyje dłużej!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.