wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Polski tester raka piersi

Braster S.A.
31.03.2014

Polska spółka Braster wykorzystująca ciekłokrystaliczną termografię kontaktową do diagnostyki raka piersi uzyskała ochronę patentową emulsji ciekłokrystalicznej oraz sposobu jej wytwarzania w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO - European Patent Office). Autorska technologia stosowana w urządzeniu Tester BRASTER wcześniej uzyskała ochronę patentową m.in. na terenie USA, Kanady, Chin oraz Australii. Również w innych krajach zostały rozpoczęte procedury patentowe.

 

- Objęcie ochroną patentową kluczowych dla nas składników oraz metodologii ich wytwarzania przez European Patent Office, stanowi szerokie otwarcie drzwi do komercjalizacji urządzenia Tester BRASTER na wybranych rynkach europejskich - komentuje prezes firmy Krzysztof Pawelczyk. - Możemy teraz zdecydować, w których krajach Europy patenty te będą ważne. W procesie walidacji z pewnością wybierzemy te rynki, które mają strategiczne znaczenie w kontekście planowanej komercjalizacji urządzenia. Rozważamy m.in. Niemcy, Francję, Wielką Brytanię, kraje Beneluksu i Skandynawii oraz Polskę.

 

Czym jest tomografia kontaktowa?

 

Jak wyjaśnił PAP kierownik zespołu naukowego dr Henryk Jaremek, wynalazek opiera się na wykrywaniu zmian temperatury w tkance. W połączeniu z innymi metodami umożliwia diagnostykę pacjentek bez względu na wiek, strukturę i temperaturę piersi. Dlatego termografia kontaktowa może usprawnić badania przesiewowe. Skuteczności i przydatności urządzenia Tester BRASTER w procesie diagnostyki patologii gruczołów piersiowych dowiodło zakończone w lutym badanie kliniczne.

 

- Stan ciekłokrystaliczny materii zaobserwowany został już w końcówce XIX w., jednak dopiero lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku przyniosły zdecydowany wzrost zainteresowania ciekłymi kryształami, w szczególności gdy odkryto właściwość zmiany barwy cienkiej warstwy ciekłego kryształu oraz ich inne nie mniej ciekawe właściwości. Pierwsze ekrany LCD opracowano już w 1968 roku. Ciekłe kryształy od wielu lat były przedmiotem zainteresowania i prac badawczych w aspektach ich zastosowań w medycynie – tłumaczy dr Jaremek, wiceprezes BRASTER S.A.

 

Jego zespół zaczął prace nad wykorzystaniem ciekłych kryształów w detekcji zmian patologicznych piersi. Badacze postanowili stworzyć urządzenie powszechnego użytku, tester, którego kobiety mogły używać w domu w ramach samobadania.

 

- Nasze badania koncentrują się na tzw. chiralnych związkach ciekłokrystalicznych. Wykazują one zdolność do selektywnego odbicia światła w funkcji temperatury. Właściwość ta umożliwia, po odpowiedniej „obróbce” i zabezpieczeniu kompozycji ciekłokrystalicznych, w materiałach błonotwórczych, tworzenie tzw. folii termograficznej. Takie matryce przyłożone do badanej powierzchni (piersi) pokazują barwne zobrazowanie, rozkładu temperatury w układzie trzech barw: czerwonej, zielonej i niebieskiej. Metoda nosi nazwę termografii kontaktowej - tłumaczy dr Jaremek.

 

Podstawę wykorzystania termografii kontaktowej w medycynie stanowi tzw. „efekt dermotermiczny”. Komórki nowotworowe charakteryzują się wyższym tempem metabolizmu oraz tworzą gęstą sieć naczyń włosowatych. Tak powstają ogniska hipertermii, które są rejestrowane na powierzchni badanej piersi jako tzw. marker termiczny zmiany nowotworowej. Na termogramach zmiany patologiczne podejrzane o charakter nowotworu złośliwego widoczne są jako wyraźne barwne obszary. Są charakterystyczne pod względem morfologicznym i mają wyższą temperaturę od miejsc zdrowych.

 

Prace zmierzające do opracowania wynalazku rozpoczęły się w 2007 roku. Pierwszymi realizatorami byli dr Jaremek wywodzący się ze „Szkoły Ciekłokrystalicznej” profesorów Józefa Żmiji i Romana Dąbrowskiego z Wojskowej Akademii Technicznej oraz dra Jacka Stępnia. Opracowanie i wdrożenie prototypu było możliwe dzięki współpracy z naukowcami z Wydziału Nowych Technologii WAT - profesorami Krzysztofem Czupryńskim i Stanisławem Kłosowiczem oraz profesorami Januszem Stanowskim i Romą Bogusławską-Walecką z Wojskowego Instytutu Medycznego.

1 2
REKOMENDACJA
2014-05-17 20:41:35
~Grazyna

Co na raka - poszukajcie w necie o aktywatorze wody Aqua Lyros Atara Golden. Skrywają to przed całym światem , bo po co być normalnie zdrowym i długo żyć . Wiele ludzi uważa, że wynalazek warty nagrody Nobla . Wiem co piszę bo mam od pięciu lat we własnym mieszkaniu i dzięki temu nadal żyje mój mąż. Grażyna z wawy.

2014-04-06 02:49:46
~mm

mamografia jest niewystarczająca ,częst slyszy sie ze w opisie mamografii pisza "w mamografii nie ma zmian podejrzanych,a za 3 miesiace kobiety umierają na raka piersi kpina ,a nie badanie/faktycznie na zdjeciu nie ma raka a w rzeczywistosci jest

2014-04-05 23:16:21
~Pioter

I po co - i tak konsultacja za 3 miesiące, ewentualna operacja za 6 misięcy - wczesne wykrycie to tylko dużo stresu

2014-04-05 17:03:16
~wikier

Jesteś ciekaw jaka dokładnie osoba podgląda cię na facebooku? dzięki tej aplikacji dowiesz sie kto i kiedy wchodził na twój profil! http://tiny.tw/3irE

2014-04-05 14:26:33
~ewa

Po latach okaże się że to jest bardzo szkodliwe!!!Ja czesto pisałam o obecności partnera podczas badań zawsze przy całym badaniu nawet na fotelu.Dużo krytykowało te wpisy.Kobiety często wstydzą sie meża a obcego faceta czasmi zboczonego ginekologa nie to średniowiecze tylko w Polsce mozliwe!!Ginekolodzy gdy jesteś sama sobie pozwalają często za dużo!!!A mamy Prawo Pacjenta ust 2008 r art 21 ktore zapewnia obecność osoby bliskiej nawet w szpitalu podczas badań i zabiegów gdy

2014-04-05 14:09:15
~januszek13

Jeśli ty lub ktoś, kogo kochasz walczy z rakiem ... Nie można sobie pozwolić, aby to zignorować! God bless, John braveheart1410@gmail.co m ===>>> http://tinyurl.com/panaceum <<<===

2014-04-01 00:08:40
~Enmerkar

Nic nie rozumiem. Raz piszecie o tomografii, raz o termografii. Zdecydujcie się, to nie jest to samo. Po drugie: obie techniki są znane od lat i szeroko stosowane w diagnostyce różnych stanów. Czym się wyróżnia ten wynalazek, skoro otrzymano na niego patent?

2014-03-31 23:40:28
~Anita

Nie będę czytała całego artykułu, by wyrobić sobie opinię. Skoro jak piszecie polska spółka (w co wątpię) - to dlaczego patent nie występuje w 1-szym rzędzie w Polsce lecz w USA, Kanadzie, Australii. Komu mydlicie oczy. Sadzicie , że Polacy są tacy naiwni? Guzik prawda, my po prostu nie liczymy ani na rzad , ani na jakiekolwiek inne instytucje, które nam jawią się jako obce - my nie mamy wpływu, więc robimy swoje. I będzie tak jak za zaborów, zwycięża Polacy, bo ta

2014-03-31 22:38:57
~Heh

Czyli taki termometr ciekłokrystaliczny, jak stosowane w akwarystyce czy winiarstwie, tyle że dużej powierzchni i z wielką nazwą "termografia kontaktowa"? Niezły PATENT. Brawo! :D :D

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.