wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Lasery w medycynie

123RF
28.04.2014

Poradnia.pl

Pierwszy laser zbudowano w Stanach Zjednoczonych w 1960 roku. Wkrótce potem wykorzystano ten wynalazek w okulistyce i dermatologii. Zakres medycznych zastosowań lasera stale się poszerza, gdyż wraz z postępem technicznym zwiększają się możliwości tego urządzenia.

 

Słowo „laser” jest skrótem angielskiej nazwy Light Amplification by the Stimulated Emission of Radiation, czyli wzmocnienie światła poprzez pobudzaną emisję promieniowania. Urządzenie to w sposób impulsowy albo ciągły emituje spójną i równoległą wiązkę jednobarwnego światła o bardzo dużej intensywności. Stężenie promieniowania wytwarzanego przez lasery może przewyższać wszystkie inne spotykane w przyrodzie, ze światłem Słońca włącznie.

 

Ze względów konstrukcyjnych wyróżnia się lasery gazowe, cieczowe, stałe i półprzewodnikowe, emitujące promieniowanie widzialne i niewidzialne, od podczerwieni do nadfioletu, o mocy od 4–5 mW do około 90 kW.

 

Lasery stosowane w medycynie umownie dzieli się na wysokoenergetyczne, zwane chirurgicznymi, i niskoenergetyczne, zwane biostymulacyjnymi. Ogólnie rzecz biorąc pierwsze z nich używane są w operacjach zamiast skalpela, natomiast drugie stosowane są do różnego rodzaju biostymulacji organizmu, a także w diagnostyce i terapii nowotworów.

 

Działanie lasera na ludzki organizm zależy od parametrów promieniowania i właściwości tkanki. Wytwarzane przez te urządzenia rozmaite światło jest w różny sposób pochłaniane i przekształcane w ciepło przez odmienne struktury organiczne. Zaś od natężenia ciepła w tkance zależy niszczące albo lecznicze działanie lasera.

 

Świetlny skalpel

 

Lasery używane są w różnych dziedzinach medycyny jako dokładne i sterylne skalpele chirurgiczne. Energia świetlna wiązki lasera przekształcona w energię cieplną wypala wybrane miejsca tkanki. Mikrorażenie wiązką światła wywołuje podczas zabiegu niewielki obrzęk, nie ma krwawień i rany goją się szybko. Rzadko występują powikłania, a blizny są gładkie i nie szpecą.

 

Promieniowanie lasera o temperaturze 60–100°C powoduje natychmiastową koagulację tkanek, czyli zamykanie naczyń krwionośnych i naczyń limfatycznych. Umożliwia to bezpieczne wykonanie operacji na silnie ukrwionych narządach, np. wątrobie. Natomiast przy temperaturze 150°C tkanka po prostu odparowuje, znikając bez śladu. Pozwala to uniknąć rozsiewania komórek nowotworowych podczas zabiegów onkologicznych.

 

Wypalanie raka

 

Spośród metod walki z rakiem nowością jest fotodynamiczna terapia nowotworów (PDT). Polega ona, najogólniej mówiąc, na użyciu promieniowania lasera do wybiórczego niszczenia tkanek nowotworowych, chroniąc jednocześnie tkanki zdrowe. Metoda ta jest stosowana w leczeniu nowotworów skóry, języka, gardła, przełyku, płuc, pęcherza i dróg moczowo-płciowych. Specjaliści oceniają, że jest dobrze tolerowana przez pacjentów i bardziej selektywna od tradycyjnych metod zwalczania raka, czyli chirurgii, radioterapii i chemioterapii.

 

Ostatnio wykorzystuje się również metodę PDT w dermatologii do leczenia zmian skóry, a także niszczenia wirusów we krwi oraz przezskórnego usuwania blaszek miażdżycowych w naczyniach tętniczych.

1 2 3
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.