wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Okulary przeciwsłoneczne – nie kupuj na oko

suchyk - Fotolia.com
30.04.2014

Hellozdrowie.pl

Okulary przeciwsłoneczne kupujemy zwykle bez zastanowienia, bo nam pasują i dobrze w nich wyglądamy. A co z odpowiednimi filtrami, oprawkami i kolorem szkieł? Koniecznie trzeba zwrócić na to uwagę, bo źle dobrane nie tylko nie chronią przed słońcem, ale też szkodzą naszym oczom.

 

Nieodpowiednie okulary przeciwsłoneczne niszczą wzrok. W dalszej perspektywie mogą skutkować rozwojem chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej czy zaćma. Okulary przeciwsłoneczne, które nie mają odpowiednich filtrów, nie tylko nie chronią, ale przede wszystkim szkodzą naszym oczom. Dlatego kupujmy je nie na oko, lecz z głową.

 

- Przyciemnione szkła powodują rozszerzenie źrenicy, przez co do wnętrza oka dostaje się więcej niebezpiecznych promieni, których nic nie blokuje. Dlatego najlepiej omijać szerokim łukiem okulary z bazarowych stojaków i koszy w hipermarketach, których jakości nie jesteśmy w stanie sprawdzić - radzi dr Iwona Filipecka z kliniki Okulus. Najbezpieczniejszym miejscem na zakup okularów przeciwsłonecznych jest sklep optyczny lub sklepy dobrych marek (np. z akcesoriami dla sportowców).

 

Okulary przeciwsłoneczne – tylko z filtrem

 

Filtr to obowiązkowa i podstawowa cecha dobrych okularów przeciwsłonecznych. Powinien chronić zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB, dlatego szukajcie na oprawkach, soczewkach lub w dołączonej instrukcji znaku 400 UV. Taki filtr gwarantuje 100-procentową ochronę przed niebezpiecznym promieniowaniem.

 

- Bardzo praktyczny jest również filtr polaryzacyjny, który likwiduje odblaski i odbicia światła od błyszczących powierzchni. Rozwiązanie idealne dla kierowców, ponieważ podnosi bezpieczeństwo - mówi optyk Grzegorz Mazurek.

 

Dzięki osłonie polaryzacyjnej kolory są rzeczywiste, a oczy mniej się męczą. Jeśli szukacie okularów do samochodu, wypatrujcie na nich oznaczenia „polarized”. Przydadzą się również zimą oraz wędkarzom, ponieważ chronią oczy przed światłem odbijającym się od śniegu czy wody. Jak dodaje dr Iwona Filipecka, dobór odpowiednich okularów słonecznych powinien być uzależniony od stopnia nasłonecznienia. Wiadomo, że w krajach południowych, w wysokich górach i nad wodą, gdzie promieniowanie jest najsilniejsze, używane szkła powinny posiadać odpowiedni filtr, tak aby mniej promieni wpadało do oka.

 

Kolor szkieł i oprawki

 

Na rynku jest cała gama kolorowych soczewek: od białych i żółtych, przez fioletowe, zielone, po całkowicie czarne. Tylko jakie wybrać? Wszystko zależy oczywiście od tego, kiedy i gdzie będziemy je nosić. Najbardziej neutralne są odcienie brązowe i szare – dobre właściwie dla każdego. Bardzo ciemne okulary powodują, że musimy mocniej wytężać wzrok, co sprawia, że oczy szybciej się męczą. Dlatego czarne szkła nie są najlepszym wyborem na co dzień.

 

W jasny, słoneczny dzień zrezygnujmy ze szkieł: zielonych, czerwonych, niebieskich, żółtych czy fioletowych. Tych szkieł zdecydowanie nie powinni zakładać kierowcy – utrudniają one korzystanie z sygnalizacji świetlnej. Niektóre z jasnych kolorów mogą jednak poprawiać widoczność po zmroku lub w pochmurne dni.

 

Istotne jest również nasilenie zabarwienia. Mówią o nim oznaczenia: cat. 1, cat. 2, cat. 3, cat. 4. Filtr 1 przepuszcza ok. 40 proc. światła, zaś filtr 4 – ok. 8 proc.

 

- Bardzo wysoko w górach możemy stosować okulary ciemniejsze ‒ cat. 4. Tego rodzaju okularów nie powinniśmy jednak używać podczas prowadzenia samochodu, bo pogarszają widoczność - tłumaczy Grzegorz Mazurek.

 

Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych ważny jest także wybór oprawek – i to niekoniecznie ze względów estetycznych. Najważniejsze, aby zatykały boki. Często zapominamy o tym, że promieniowanie dociera do oka również tą drogą. Wpadając pod kątem, przy rozszerzonej źrenicy (gdy mamy ciemne szkła), może być bardzo szkodliwe! Tej ochrony zazwyczaj nie dają metalowe oprawki, więc lepiej wybierać wykonane z tworzywa sztucznego. Bardzo trwałe i wytrzymałe są okulary z poliwęglanu – polecane szczególnie sportowcom.

 

Ile kosztują okulary dobrej jakości? Możemy dostać dobre egzemplarze nawet za mniej niż 100 zł, trzeba się jednak liczyć z wydatkiem kilkuset złotych, jeśli planujemy zakup wysokiej jakości okularów z odpowiednimi zabezpieczeniami, np. filtrem polaryzacyjnym. Podczas zakupu zwróćcie jeszcze uwagę na odpowiednie certyfikaty będące gwarantem jakości. Szukajcie oznaczeń takich jak CE lub ISO.

 

Julia Krupińska, hellozdrowie.pl

 

Najmodniejsze okulary tego lata:

 

 

REKOMENDACJA
2018-06-27 20:17:47
~Gosia

Odkąd regularnie suplementuję Gold luteinę pozbyłam się problemu z światłowstrętem - dzięki temu preparatowi oczy już mnie tak nie pieką na słońcu

2014-05-06 10:57:14
~beata

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi, ale waga wracała. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) Chcesz się dowiedzieć więcej? zajrzyj www.idealnafigura.com/gbere s

2014-05-06 10:30:56
~Horoskop

Sprawdź co Cię dziś czeka!!! www.horoskopek.pl/064c4b3a 40

2014-05-04 11:49:22
~ałtor

dobre okulary to koszt kilkuset zł - tak bo PŁACI SIE GŁÓWNIE ZA MARKĘ; koszt wyprodukowania pary okularów ps "ze wszystkimi filtrami" mieści się w granicach 100zł; dużo kosztują jedynie specjalistyczne szkła, ale takich nie znajdziesz w "rajbanach"

2014-05-03 18:24:34
~PRACUJĄCY

Drugi student - cały nadfiolet odcinają? Czyli w jakim zakresie?

2014-05-03 18:05:54
~West

W Polsce jest tylko tania tandeta z Chin

2014-05-03 18:02:35
~Pam

Czy ktoś zna jakąś bespieczną firmę okularków przeciwsłonecznych dla dzieci?

2014-05-03 17:58:43
~zzz

To muszą być ray bany

2014-05-03 17:37:10
~vb

Czy kupiwszy okulary polaryzacyjne już nie muszę martwić się o filtry UV ??

2014-05-03 17:35:30
~drugi student

do ~pepe: nie wprowadzaj ludzi w błąd. jak nie wierzysz to kup okulaty za 10 zł okulary i za 20 zł zmierzą Ci absorbcję UV w każdym laboratorium. wszystkie tworzywa sztuczne oraz szkło blokuje bardzo skutecznie cały nadfiolet

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.