wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Czy grozi nam epidemia odry?

NatUlrich - Fotolia.com
09.05.2014

W pierwszym kwartale 2014 roku zachorowało na odrę prawie tyle samo Polaków co w całym ubiegłym roku – alarmują specjaliści. Zapomniane schorzenie znów wraca, m.in. dlatego, że przybywa rodziców rezygnujących ze szczepienia swoich dzieci. Tymczasem odra to bardzo poważna choroba, która może powodować niebezpieczne powikłania, prowadzące nawet do śmierci.

 

Jeszcze kilka lat temu uchodziła za niemal całkowicie zapomnianą chorobę. Nie ulega wątpliwości, że wpłynęło na to wprowadzenie obowiązkowych szczepień dzieci w połowie lat 70. Dziś coraz więcej rodziców kwestionuje ten sposób ochrony przed chorobą. Efekt? W 2009 r. nie zaszczepiono 3 tysięcy dzieci, w ubiegłym ta liczba wzrosła już ponad dwukrotnie.

 

Statystyki nie są jeszcze przerażające, szczególnie jeśli porównamy je do danych z początku lat 70., kiedy w ciągu 12 miesięcy na tę chorobę zapadało aż 200 tysięcy Polaków. Jednak powód do niepokoju pojawi się, gdy tegoroczne wskaźniki zestawimy z tymi sprzed roku – w całym 2013 roku odra dopadła 88 osób. Tymczasem w pierwszych trzech miesiącach tego roku zanotowano już 71 przypadków zachorowań.

 

Co siedzi w szczepionce?

 

Przeciwnicy szczepionek argumentują, że zawierają one szkodliwe substancje (np. rtęć) i mogą wywoływać niebezpieczne powikłania (nawet autyzm).

 

- Kiedyś w składzie  tego typu preparatów rzeczywiście pojawiały się sole rtęci, ale dzisiaj ich już nie ma - zapewnia w programie „Dzień dobry TVN” prof. Bogumiła Litwińska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

 

Jednak ruch antyszczepionkowy jest coraz aktywniejszy. Niewykluczone, że czeka nas powtórka scenariusza, który przerabiały kraje Europy Zachodniej. Kilka lat temu we Francji czy Wielkiej Brytanii liczba szczepień spadła poniżej granicy bezpieczeństwa, czyli 90 proc. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W Anglii zachorowań na odrę jest dziś niemal tysiąc razy więcej niż w Polsce. 85 proc. zakażeń występuje u osób nigdy nieszczepionych. Czy w Polsce będzie podobnie? Oby nie, ponieważ odra jest bardzo niebezpieczną chorobą.

 

Czas wysypki

 

Tę bardzo zaraźliwą chorobę wywołują paramiksowirusy. Jedynym źródłem zakażenia jest inny człowiek. Wirusy dostają się do organizmu przez usta lub nos oraz spojówki. Po namnożeniu w błonach śluzowych przedostają się do różnych organów: skóry, nerek, żołądka, jelit, wątroby.

 

Po upływie 10-14 dni od kontaktu z wirusem uzewnętrzniają się objawy podobne do grypy: gorączka, wyciek  z nosa, łzawienie oczu i suchy kaszel. Niekiedy chorego męczy też biegunka. W tym okresie schorzenie jest najbardziej zaraźliwe.

 

W ciągu 1-2 dni na śluzówce jamy ustnej występują małe białe wykwity (nazywane czasami plamkami Koplika). Po upływie kolejnych kilkudziesięciu godzin pojawia się charakterystyczna dla odry wysypka. Zaczyna się za uszami oraz poniżej nich, ale szybko pokrywa całą głowę i ciało.

 

Początkowo wykwity mają wygląd drobnych, lekko uniesionych plamek, później jednak zlewają się, tworząc duże „placki”. Towarzyszy im niezbyt silne swędzenie. Po upływie 3-5 dni wysypka zaczyna znikać.

1 2
REKOMENDACJA
2014-05-12 01:49:21
~azz

Szczepienia obowiązkowe należy wykonać. Nasza córka jest szczepiona na wszystko z wyjątkiem pneumokoków i rotawirusów. Wszystko dlatego, że nie mieszkamy w Polsce, lecz chwilowo w Chinach, i tu nie ma takiej możliwości. Dzieci w Chinach są szczepione pojedynczymi szczepieniami, ponieważ gdy dziecko źle reaguje na szczpeinie to można od razu stwierdzić na które. Nikt tutaj o możliwości 6w1. Szczepienia w Chinach są obowiązkowe i nie ma tu innej możliwości. Wszystkie szczepi

2014-05-12 00:37:58
~SWIADOMA MAMA

LUDZIE OBUDZCIE SIE W KONCU!!!!!!!!! CHODZI O ZDROWIE WASZYCH DZECI!!! TO JEST BIZNES FARMACEUTYCZNY! CZY NASI DZIADKOWIE,RODZICE I MY MIELISMY TYLE SYFIASTYCH SZCZEPIEN?! GORSZE SA POWIIKLANIA POSZCZEPIENNE OD SAMYCH CHOROB KTORE SA ULECZALNE I SZCZEPIONE JAK I NIE SZCZEPIONE DZIECI PRZECHODZA PODOBNIE.DLACZEGO W POLSCE NIE MA OSZKODOWAN ZA POWIKLANIA POSZCZEPIENNE?! JEST ICH ZBYT DUZO..MOJA CORKA MA 16 MIES.I JUZ WYCOFALI 2 SZCZEPIONKI,JAKIES KOREAŃSKIE GOWNO.ŚMIERC ŁÓŻECZKOWA I NOWOTWORY

2014-05-11 23:34:11
~wojo

w USA pogonili już to towarzystwo anty szczepionkowe więc przenieśli się do Europy a nawiasem mówiąc nadciąga powoli polio ,życzę powodzenie i braku powikłań tej choroby u niezaszczepionych dzieci

2014-05-11 22:52:24
~nuanda

We Wloszech rodzice dziecka zaszczepionego szczepionka MMR wygrali sprawe przed sadem :AUTYZM PO SZCZEPIONCE!! Pierwszy taki przypadek na swiecie. I natychmiast koniec szczepien obowiazkowych MMR w Italii. Dwa razy tyle ludnosci co w Polsce i nikt prawie na odre nie szczepi...nie slychac o zadnych zachorowaniach. Szczepionki skojarzone nie maja zadnych badan zatwierdzajacych ich bezpieczenstwo!! Pojedynczo tak ale nie mix.6 w 1.

2014-05-11 22:41:42
~afa

Ja nie szczepiłam swojej córki potrójną szczepionką. Jest z końca grudnia i nie zdążyłam zaszepić pojedynczą szczepionką. Parę dni pózniej zmienił się kalendarz sczepień i już nie miała zaległych. Dopiero po 2 latach miała jako zaległe. Gdyby szczepionki były pojedyńcze to chętnie bym zaszepiła. Dawanie dziecku potrójnej szczepionki z żywych kultur bakterii jest dużym obciązeniem dla organizmu. Poza tym szczepienie chroni przez 10 lat albo powoduje lżeszje przejśc

2014-05-11 22:40:34
~andzia

marto.nie szczep dziecka szczepionka 6w1. odradzam. u mojego dziecka pojawiły się opóźnienie w rozwoju,początek autyzmu i afazja motoryczna. u kuzyna również. pierwszej córki nie szczepiłam i wszystko z nią o.k.poczytaj sobie opinie o tych szczepieniach a sama zwątpisz i zrezygnujesz . kiedys tych szczepień nie było i dzieci są zdrowe

2014-05-11 22:38:58
~kij

skoro sama szzcaepionka moze spowodowac chorobe to czemu sie dziwicie a wp.pl finansowana posrednio przez Big Pharme wiec takie artykuly beda co chwila jako straszak

2014-05-11 22:26:07
~Kamila

Do Marty: szczep tradycyjnie, a nie tym "kombajnem", bo ryzyko działań niepożądanych i interakcji większe.

2014-05-11 22:21:06
~mama i babcia

u mojej córeczki w po szczepieniu odry wirus się przyczaił i w wieku 6 lat zaatakował mózg choroba w którą się rozwinął nazywa się LESS po roku umarła w męczarniach.Córeczki która urodziła się pózniej nie szczepiłam,wnuczki też nie.Bałam się.

2014-05-11 21:54:35
~POLAK

POPIERAM - SZUKAJMY SZCZEPIONKI NA GLUPOTE! JESZCZE TROCHE I NA KATAR BEDA CHCIELI DZIECI SZCZEPIC.. BYLE TYLKO ZARABIAC KASE.. CZLOWIEK LICZY SIE WTEDY KIEDY MOZNA NA NIM ZAROBIC, A FIRMY FARMACEUTYCZNE NIE ZAROBIA NA ZDROWYCH...

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.