wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Czy grozi nam epidemia odry?

NatUlrich - Fotolia.com
09.05.2014

W pierwszym kwartale 2014 roku zachorowało na odrę prawie tyle samo Polaków co w całym ubiegłym roku – alarmują specjaliści. Zapomniane schorzenie znów wraca, m.in. dlatego, że przybywa rodziców rezygnujących ze szczepienia swoich dzieci. Tymczasem odra to bardzo poważna choroba, która może powodować niebezpieczne powikłania, prowadzące nawet do śmierci.

 

Jeszcze kilka lat temu uchodziła za niemal całkowicie zapomnianą chorobę. Nie ulega wątpliwości, że wpłynęło na to wprowadzenie obowiązkowych szczepień dzieci w połowie lat 70. Dziś coraz więcej rodziców kwestionuje ten sposób ochrony przed chorobą. Efekt? W 2009 r. nie zaszczepiono 3 tysięcy dzieci, w ubiegłym ta liczba wzrosła już ponad dwukrotnie.

 

Statystyki nie są jeszcze przerażające, szczególnie jeśli porównamy je do danych z początku lat 70., kiedy w ciągu 12 miesięcy na tę chorobę zapadało aż 200 tysięcy Polaków. Jednak powód do niepokoju pojawi się, gdy tegoroczne wskaźniki zestawimy z tymi sprzed roku – w całym 2013 roku odra dopadła 88 osób. Tymczasem w pierwszych trzech miesiącach tego roku zanotowano już 71 przypadków zachorowań.

 

Co siedzi w szczepionce?

 

Przeciwnicy szczepionek argumentują, że zawierają one szkodliwe substancje (np. rtęć) i mogą wywoływać niebezpieczne powikłania (nawet autyzm).

 

- Kiedyś w składzie  tego typu preparatów rzeczywiście pojawiały się sole rtęci, ale dzisiaj ich już nie ma - zapewnia w programie „Dzień dobry TVN” prof. Bogumiła Litwińska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

 

Jednak ruch antyszczepionkowy jest coraz aktywniejszy. Niewykluczone, że czeka nas powtórka scenariusza, który przerabiały kraje Europy Zachodniej. Kilka lat temu we Francji czy Wielkiej Brytanii liczba szczepień spadła poniżej granicy bezpieczeństwa, czyli 90 proc. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W Anglii zachorowań na odrę jest dziś niemal tysiąc razy więcej niż w Polsce. 85 proc. zakażeń występuje u osób nigdy nieszczepionych. Czy w Polsce będzie podobnie? Oby nie, ponieważ odra jest bardzo niebezpieczną chorobą.

 

Czas wysypki

 

Tę bardzo zaraźliwą chorobę wywołują paramiksowirusy. Jedynym źródłem zakażenia jest inny człowiek. Wirusy dostają się do organizmu przez usta lub nos oraz spojówki. Po namnożeniu w błonach śluzowych przedostają się do różnych organów: skóry, nerek, żołądka, jelit, wątroby.

 

Po upływie 10-14 dni od kontaktu z wirusem uzewnętrzniają się objawy podobne do grypy: gorączka, wyciek  z nosa, łzawienie oczu i suchy kaszel. Niekiedy chorego męczy też biegunka. W tym okresie schorzenie jest najbardziej zaraźliwe.

 

W ciągu 1-2 dni na śluzówce jamy ustnej występują małe białe wykwity (nazywane czasami plamkami Koplika). Po upływie kolejnych kilkudziesięciu godzin pojawia się charakterystyczna dla odry wysypka. Zaczyna się za uszami oraz poniżej nich, ale szybko pokrywa całą głowę i ciało.

 

Początkowo wykwity mają wygląd drobnych, lekko uniesionych plamek, później jednak zlewają się, tworząc duże „placki”. Towarzyszy im niezbyt silne swędzenie. Po upływie 3-5 dni wysypka zaczyna znikać.

1 2
REKOMENDACJA
2014-05-11 16:12:43
~Matka

winne sa szczepionki skojarzone! Tam jest najwięcej powikłań i skarg rodziców których dzieci zachorowały na autyzm były szczepione "nowoczesnymi szczepionkami"

2014-05-10 20:54:44
~Ratownik Medyczny i Ojciec

malwek ile procent ma powikłania poszczepienne 1% ?

2014-05-10 20:43:49
~Ratownik Medyczny i Ojciec

ja mogę się wypowiadać na takie tematy bo w odróżnieniu mam podstawową wiedzę medyczną i jakieś doświadczenie w zawodzie ale pomijając to na szczęście jesteście 1 lub 2% grupą krzykaczy większość ma nadal zdrowy rozsądek i nie widzi wszędzie teorii spiskowych że jak ktoś nawet napisze że się nie zgadza z wami to albo podstawiony albo wpisy są usuwane . Pamiętaj malawek zwrócić się do monitora jak będziesz potrzebowała pomocy medycznej a języka branżowego bez zro

2014-05-10 20:38:22
~malwek666

kolego "ratownik"....Ty nie jestes podstawiony...teraz to widzę.....Ty jestes tylko niedouczony niestety, to mniejszy grzech :)))) Używasz pojęcia "teoria spiskowa"...masz wiedze chociaz kto zastosował i dlaczego to pojęcie po raz pierwszy?...myslę,że nie wiesz. Powiem Ci jedno...jako biofizyk, doskonale wiem o czym piszę. Mam wyższe wykształcenie i zajmuje się biotechnologia komórki od ponad 25 lat. Zajmuje sie też innymi badaniami i wpływem na organizmy żywe

2014-05-10 20:24:12
~Ratownik Medyczny i Ojciec

no i kolejna teoria spiskowa że ja jestem podstawiony widzę że paranoja się rozprzestrzenia

2014-05-10 20:17:50
~malwek666

jesli ktos twierdzi,że szczepionki nie sa złe...to pojęcia nie ma ani o komórce, biotechnologii elementarnej komórki,ani fizyce działania chemicznych komponentów i generalnie...był nieukiem już w podstawówce...i cóz...ratownikiem może tylko byc i głupoty opowiadać na podstawie własnych "przemyśleń" a nie faktów. Dzisiaj lekarze nawet karty szczepien podrabiają i nie szczepią się..."ratownik" zejdź chłopie na ziemię...i nie wypowiadaj się w temacie na

2014-05-10 20:14:58
~malwek666

Daniel, to co napisałeś to sedno sprawy. Widzę,że jestes zorientowany. Brawo. Szkoda,że ludzie nie szukają prawdy i niejaki tam"ojciec ratownik" mąci cos i bełkocze....pojęcia człowiek nie ma o czym mówi,albo....wynajety do pisania fermentu na forum...nie zdziwiłbym sie, bo to jest juz też praktykowane. Fakty sa takie,że epidemie minęły na pokolenia przed wprowadzeniem szczepien a wykresy czasowe ucina się z okresów wczesniejszych,aby ukryc prawdę.

2014-05-10 20:09:14
~Ratownik Medyczny i Ojciec

no i mamy wysyp znawców medycyny wyedukowanych przez google i youtube ale sami zostali zaszczepieni i nigdy nie chorowali ale swoich dzieci chcą tego pozbawić bo się lepiej teraz znają wszechwiedzący internet poza niestety extremalnymi przypadkami kiedy to naprawdę szczepionka zrobiła krzywdę to 99% nie ma żadnych powikłań . sam nie jestem za szczepieniem na coroczne sezonówki serwowane nam przez koncerny farmacełtyczne ale nie jestem paranoikiem że wszystkie szczepionki są złe

2014-05-10 19:57:23
~Daniel

Ty ojciec i ratownik w jednym. Nie powtarzaj bzdur za koncernami farmaceutycznymi.Spadek zachorowań na 11 podstawowych chorób zakaźnych nastąpił o trzy pokolenia wcześniej, aniżeli wprowadzenie szczepień i antybiotyków w populacji. Spadek ten, jak dowodzą analizy jest związany z wprowadzeniem wody wodociągowej w dużych aglomeracjach, poprawą sytuacji sanitarnej i podniesieniem poziomu higieny. Kraje europejskie, w których nie wprowadzono szczepień zanotowały także spadek zachor

2014-05-10 19:56:10
~ed

a co zrobić kiedy dziecko w 18 miesiącu po szczepionce 5w1 przestało mówić ,dzisiaj ma 3 latka i nie mówi nawet mama

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.