wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Jak dożyć 100 lat?

contrastwerkstatt - Fotolia.com
23.05.2014

Osiągnięcie sędziwego wieku nie jest w dzisiejszych czasach niczym niezwykłym. Stulatków przybywa błyskawicznie, a naukowcy przekonują, że nasz organizm został zaprogramowany do bezawaryjnego działania nawet przez 120 lat. Jednak może sobie z tym nie poradzić, jeśli choć trochę mu nie pomożemy.

 

Alexander Imich, który urodził się 111 lat temu w Częstochowie. W latach 50. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka do dzisiaj. Mimo sędziwego wieku jest wciąż bardzo sprawny intelektualnie, kilka lat temu wydał nawet książkę o parapsychologii. „Chciałbym zrozumieć wszechświat i moją rolę w nim” – opowiada w niedawnym wywiadzie telewizyjnym.

 

W czym tkwi sekret jego długowieczności? Przyjaciółka Imicha twierdzi, że to przede wszystkim zasługa aktywności mężczyzny. Zarówno psychicznej, jak i fizycznej. „Przez lata uprawiał sport, a przede wszystkim zawsze robił to, co kochał” – przekonuje.

 

O zbawiennym wpływie kondycji fizycznej na długie życie przekonuje też przypadek 104-letniego Stanisława Kowalskiego, który na początku maja 2014 roku pobił rekord Europy w swojej kategorii wiekowej w biegu na 100 metrów. „W młodości dojeżdżałem do pracy na rowerze, dzień w dzień, po 10 km w każdą stronę. Teraz też nie siedzę przed telewizorem. Może rzadko biegam, ale staram się dużo i szybko chodzić” – wyjaśnia. „Nie można się też za bardzo objadać, zwłaszcza przed snem. Trzeba tylko subtelnie jeść, choć nigdy sobie nie odmawiałem drobnych przyjemności” – dodaje.

 

Gen długowieczności?

 

Każdy 100-latek ma własną receptę na długowieczność. Poszukują jej także naukowcy na całym świecie, ponieważ tęsknota za przedłużeniem życia (już nie wspominając o nieśmiertelności) towarzyszy człowiekowi od wieków.

 

Być może dzisiaj jest to wyzwanie znacznie bardziej realne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Nie tylko wiemy więcej o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, ale także dysponujemy liczniejszymi przykładami osób, które przekraczają magiczną „setkę”. Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że większość współczesnych nastolatków bez problemu powita XXII wiek. Jak podkreślają naukowcy nasz organizm powinien teoretycznie bezawaryjnie funkcjonować przez co najmniej 120 lat. Jednak istnieje sporo czynników, które trochę obniżają ten potencjał.

 

Wbrew pozorom raczej nie są to geny. Badacze z całego świata prześcigają się w przedstawianiu wyników kolejnych eksperymentów potwierdzających lub zaprzeczających tezie, że jesteśmy dziedzicznie zaprogramowani do długiego życia. Jednak na razie przyjmuje się, że czynniki genetyczne wpływają na czas naszej egzystencji w 15-20 procentach. Cała reszta to już efekt mniej lub bardziej umiejętnej eksploatacji organizmu oraz rozsądnego gospodarowania zasobami ciała, duszy i umysłu.

 

Dieta to podstawa

 

Z różnych badań naukowych wynika, że przynajmniej połową sukcesu w osiągnięciu sędziwego wieku jest właściwa dieta. Przeciętny stulatek odżywia się z umiarem (1200–1900 kalorii) i raczej unika alkoholu czy nikotyny.

 

Nie bez znaczenia są także spożywane produkty. Warto jak najwcześniej wprowadzać do jadłospisu antyoksydanty, które usuwają z organizmu wolne rodniki uszkadzające tkanki i przyspieszające proces starzenia się. Największymi ich magazynami są przede wszystkim warzywa i owoce (zwłaszcza jedzone na surowo lub krótko gotowane). Do sprzymierzeńców długowieczności zalicza się m.in. marchewkę, kapustę, buraki, pietruszkę, brokuły, czosnek, cykorię, rośliny strączkowe, jabłka, awokado i porzeczki. Warto także mieć w zanadrzu nasiona (słonecznika czy dyni) oraz orzechy (przede wszystkim migdały, ale także orzechy włoskie, laskowe czy brazylijskie). Nie zapominajmy o rybach, szczególnie morskich, bogatych w cenne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Korzystne właściwości ma także jogurt naturalny.

1 2
REKOMENDACJA
2015-06-23 16:16:49
~Nayjna

masz rację henryku, ja mam http://www.cyklotur.com/rowery/gors kie-mtb/26-cali/p,rower-mtb-26-1-0- grafitowo-zielony-unity,468799.html i 60 na karku, a czuję się świetnie.

2015-05-19 15:36:05
~henryk

dożyć 100 lat można też z rowerem!!!! ja mam http://www.centrumrowerowe.pl/rower y/crossowe/p,rower-evado-3-0-gran-c iemny-mat-2015-kross,442725.html i 70. rok życia właśnie mija a ja jestem nadal zdrowy!

2014-12-13 18:33:35
~Maciej

A ja uważam, że swoistym lekiem na młodość i zdrowie jest seks. I nie chodzi mi tu o orgie czy czeste zmiany partnerek, bo jak rozmawialiśmy to z tego co opowiadał mój ojciec to pradziadek był aktywny do samego końca (zmarł na zawał 3 godziny po ostatnim swoim razie, więc "godnie" pożegnał się z prababką), dziadek pomimo wieku też jest aktywny, ojciec też (acz jak powiedział, to musiał wspomagać się IQman). I wszyscy byli i są wierni...

2014-12-12 22:59:24
~Marabut

KAmil ma rację, najważniejsze to zadbać o siebie zza młodu. Później daje to pozytywny efekt. Podobnie jak zgadzam się, z tym że środek podany przez ciebie jest też moim zdaniem odpowiedni

2014-12-12 22:01:57
~KAmil

Sprawa prosta (w teorii, w praktyce już gorzej). Jeść zdrową żywność (kogo na to stać?), być aktywnym fizycznie oraz brać odpowiedni suplement diety - w zależności od tego co jest potrzebne, np, chcesz schudnąć - warto rozważyć zakup IQGreen, problemy z pamięciom - coś na pamięć. W sumie teoretycznie proste. W praktyce niestety już jest dużo gorzej...

2014-08-20 09:21:08
~Jakub

W starych księgach biblii było napisane , że 100-latek będzie uważany za młodzieńca. Sam stosuję na swojej działce wodę z aktywatora Aqua Lyros Atara Golden a rośliny są wspaniałe w smaku i nie gniją. Wszystko za sprawą samej wody. Sam piję wodą i mam siłę aby ogarnąć ogrom prac działkowych. Polecam wszystkim bo sprawdziłem na sobie stosując przez sześć lat. Mam 74 lata i nie odczuwam zmęczenia ani żadnych chorób mam dobrą pamięć . Gdy przychodzą do mnie koledz

2014-06-13 14:24:32
~długowieczność

Powstała inicjatywa Ageless-wieczniemłodzi. Fascynujące są historię o 104-letnim p. Stanisławie, który bije rekordy na 100m, albo 90-letniej gimnastyczce (!), której ciało wygląda jak nastolatki :) Polecam portal (www.ageless.pl) i FB (http://on.fb.me/1v9wfeN) - porady i inspiracje jak żyć długo i w zdrowiu :)

2014-06-05 08:23:03
~Maria

Chcąc dożyć 100 lat w dobrym zdrowiu i czuć się młodo trzeba zacząć od picia dobrej wody. Poczytajcie o aktywatorze od atara golden. Mam i polecam.

2014-06-03 18:55:12
~julka

należy przede wszystkim zapomnieć o śmieciowym jedzeniu i zacząć się zdrowo odżywiać pamiętając o bilansie kalorycznym ( klubdiety.pl/o-klubie ) redukcja wagi to wspaniały czas, bez głodu i z mnóstwem energii

2014-06-02 21:29:15
~G4AMZ

Witajcie.Naukowcy twierdzą że za starzenie komórek a tym samym całego organizmu odpowiedzialne są reaktywne formy tlenu a mówiąc naszym językiem wolne rodniki tlenowe powstające z reakcji spalania tlenu przez komórki.Teraz już wiemy doskonale że zbyt wysoki poziom wolnych rodników jest przyczyną starzenia i z tym faktem musimy walczyć .Od jakiegoś czasu ta walka jest prostsza bo pojawiają sie leki które temu są w stanie zaradzić a jednym z nich jest Taksyfolina zawarta w leku

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.