wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Trzmiel to nie bąk. A bąk to mucha, która atakuje ludzi

123rf
10.06.2014

Większość ludzi mylnie nazywa bąkiem trzmiela, który przypomina grubą, włochatą pszczołę. Nie atakuje ludzi (żądli tylko w obronie własnej), jest pożyteczny (zapyla wiele ważnych roślin) i chroniony prawnie. Bąk to duża, szara mucha. Atakuje ludzi (samice żywią się krwią) i może przenosić groźne choroby.

 

 

Trzmiele to najbliżsi kuzyni pszczoły miodnej. Powszechnie nazywane są "bąkami". Tymczasem to błąd, bo nazwa "bąk" zarezerwowana jest dla krwiopijnej muchówki, zwanej powszechnie gzem. Trzmiel może użądlić dopiero wtedy, kiedy jest przygnieciony. Ma gładkie żądło i nie pozostawia go jak pszczoła w skórze.

 

Trzmiel

 

Owady z rodziny bąkowatych - najpopularniejsze to ślepaki i bąki, podobnie jak komary, potrzebują krwi do rozwoju. Samice poszukują żywiciela, którym jest duży ssak, ofiary wyszukują za pomocą wzroku, preferują osobniki o ciemnych kolorach. Samica dostaje się do skóry, którą rozcina szczękami. Do ranki wpuszcza trochę śliny, aby zapobiec krzepnięciu krwi, następnie ją wysysa. Ukłucia bąkowatych są bolesne. Ich ślina może wywoływać alergie, podrażnienia skóry oraz ogólne osłabienie.

 

Bąk

 

Bąki rozmnażają się od czerwca do sierpnia i wówczas zwierzęta i ludzie są narażeni na ugryzienia. Są bardzo zawzięte w swoim ataku, potrafią ukąsić kilka razy tę samą ofiarę. Ugryzienia dla ludzi mogą być bardzo niebezpieczne, ponieważ owady te mogą przenosić choroby takie jak tularemia, wąglik oraz pasożyty - świdrowce, nicienie.

 

Trudno je zabić, zwykłe pacnięcie ręką zwykle nie wystarcza. Oporne są również na wszelkie preparaty mające na celu odstraszanie owadów.

 

 

(gabi/mtr), fitness.wp.pl

REKOMENDACJA