wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Światowa pandemia grypy jest nieunikniona

26.11.2008
Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że obecnie mamy trzeci stopień zagrożenia pandemią grypy. Naukowcy nie pytają już "czy", ale "kiedy" wybuchnie - podkreślali specjaliści ds. chorób zakaźnych na konferencji prasowej w Warszawie.

 

W czasie sezonowej epidemii grypy choruje od 5 do 25 proc. populacji. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w czasie pandemii może zachorować od 25 do 50 proc. całej populacji, a śmiertelność może wynieść nawet 60 proc.

"Pojawienie się pandemii grypy może zatem sparaliżować funkcjonowanie najbardziej zorganizowanego kraju" - podkreślił prof. Andrzej Gładysz z Akademii Medycznej we Wrocławiu. Paraliż będzie dotyczył gospodarki, komunikacji; trzeba się też liczyć z ogromnym obciążeniem służby zdrowia - szpitali i przychodni.

W związku z tym zagrożeniem, WHO wydała zalecenia i wytyczne odnośnie przygotowania się na wypadek pandemii. Poszczególne kraje, również Polska, stworzyły narodowe plany pandemiczne, które dotyczą stałego monitorowania zagrożenia pandemią oraz systemu wczesnego reagowania na wypadek jej pojawienia się.

Jak podkreśliła kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy prof. Lidia Brydak, dziś trudno powiedzieć, gdzie wybuchnie pandemia, jaki podtyp wirusa ją wywoła, jak szybko będzie się rozprzestrzeniać. Eksperci oceniają jednak, że największe zagrożenie jest związane z krążącymi obecnie czterema podtypami wirusa ptasiej grypy (m.in. H5N1), zwłaszcza jeśli któryś z nich nabierze cech genetycznych umożliwiających przenoszenie się między ludźmi.

"Wirus grypy wygląda pięknie w mikroskopie - jak kasztan z kolcami, ale wystarczy najdrobniejsza mutacja, by nabrał cech bardzo niebezpiecznych dla człowieka" - podkreśliła prof. Brydak.

Jak ocenił prof. Gładysz, w ramach przygotowań do pandemii bardzo ważne jest zabezpieczenie odpowiedniej liczby leków przeciwwirusowych, które stanowią pierwszą linię walki z pandemią - dopóki nie pojawi się specyficzna szczepionka. Należałoby to zrobić już teraz, bo gdy dojdzie do rozwoju pandemii, mogą pojawić się poważne problemy z dostępem do nich. Na tym etapie leki powinny być zabezpieczone dla najbardziej zagrożonych pandemią grup, jak lekarze i pielęgniarki, strażacy, policjanci.

1 2
REKOMENDACJA
2008-11-26 13:29:53
~Blaze

Wirtualna Polska jest już hyba Virtualnym USRAELEM gdzie bezczelnie reklamuje sie substancje przeznazone do zatrowania ludzi.Depopulacja i ogłupianie mas to świadomy program agresywnie wprowadzany również w naszym kraju.Smutne że media już się stały naszymi wrogami a powinny nas chroni przed takimi manipulacjami.Popieram powyższe opinie ..

2008-11-26 13:23:34
~DINO

nigdy się nie zaszczepiłem przeciw grypie, a jak jest sezon na grypę to swoje odchoruję i wiem że moje przweciwciała są mocniejsze, jedno jest pewne trzeba ją mocno wygrzać w łóżku i po strachu - choruj zdrowo !

2008-11-26 13:04:28
~MłodaMama

Raz się zaszczepiłam i cały rok chorowałam. (dodam że nie choruję często) Nigdy wiecej!!!!!

2008-11-26 12:43:39
~zniesmaczona

Tylko straszą i straszą! Jak nie kryzys, to pandemia. Dajcie już spokój

2008-11-26 12:26:07
~Maja

Ja słyszałam co dzieje sie z ludzmi jak zaszczepia sie przeciwko grypie. "zdychaja" w przenosni oczywscie, ale tak to okreslili. Znam duzo takich osob i po raz drugi nie zaszczepia sie przeciwko tej chorobie.Jak nigdy sie nie szczepilam i nie zrobie tego. A wy macie racje firmy farmaceutyczne faktycznie chca zarobic na szczepionkach.

2008-11-26 12:15:54
~rogal

Propaganda koncerny farmaceutyczne chcą zarobić. Pewnie zasponsorowali artykuł.

2008-11-26 11:30:45
~az

Tych "specjalistów" powinno się skazać na 10 lat za sianie paniki, a "dziennikarzy" wsadzić do celi obok za bezmyślne szukanie sensacji za wszelką cenę. Skoro nie mają o czym chrzanić to niech dadzą prognozę pogody! Dla mnie wydźwięk tych "rewelacji" jest jeden: Lobby farmaceutyczne chce więcej zarabiać na szczepionkach.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.