wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Aktualności

Opalanie może uzależniać

24.06.2014

PAP

Opalanie się na słońcu może mieć własności uzależniające – wskazują badania amerykańskie na zwierzętach, które publikuje pismo „Cell”. Promienie słoneczne przyczyniają się bowiem do powstawania w skórze endorfin, hormonów, które poprawiają samopoczucie.

 

Już wcześniejsze badania sugerowały, że ludzie mogą się uzależniać od opalania, przypominają autorzy pracy. Zaobserwowano na przykład, że w grupie studentów korzystających z solariów jedna na trzy osoby spełniała kryteria uzależnienia. Inne badania wykazały, że u osób, które uwielbiały się opalać, odnotowano objawy odstawienia, jak nudności czy drżenie rąk, gdy podawano im lek wykorzystywany w leczeniu uzależnień.

 

Naukowcy z Massachusetts General Hospital oraz Harvard Medical School w Bostonie prowadzili eksperymenty na myszach. Gryzoniom wygolono grzbiet i przez sześć tygodni codziennie eksponowano je na promieniowanie UV (emitowane przez lampę, jaką stosuje się w solariach), które odpowiadało półgodzinnemu opalaniu się w południe na słonecznej Florydzie.

 

Okazało się, że promieniowanie UV powodowało produkcję w skórze związku o nazwie proopiomelanokortyna, który jest rozkładany do barwnika melaniny dającego skórze opaleniznę. Jednocześnie w skórze powstawały endorfiny, określane też jako hormony szczęścia. Działają one w organizmie na te same receptory, co inne opioidy, jak heroina czy morfina.

 

Podanie gryzoniom leku blokującego receptory opioidowe, który stosuje się w klinikach odwykowych, wywołało u nich symptomy odstawienia, w tym drżenie i drgawki. Myszy zaczęły też unikać miejsca, w którym aplikowano im lek, co zdaniem naukowców jest objawem uzależnienia.

Jednak w przeciwieństwie do zwierząt uzależnionych od narkotyków myszy nie szukały aktywnie możliwości eksponowania się na UV.

 

„Bycie uzależnionym od najbardziej powszechnego na świecie czynnika rakotwórczego brzmi jak okrutny żart. Możliwe, że daje to jakieś korzyści ewolucyjne i podejrzewamy, że mogą one być związane z witaminą D (witamina produkowana w skórze pod wpływem promieni UV – PAP)” - komentuje dla BBC współautor pracy dr David Fisher. Witamina D jest produkowana w skórze pod wpływem promieni UV i jak wskazują ostatnie badania, reguluje ona wiele procesów biologicznych w naszym ciele, przez co jest niezbędna dla zdrowia.

 

Zdaniem naukowca niebezpieczne jest to, że osoby nieświadome swojego uzależnienia mogą eksponować siebie i swoje dzieci na UV w sposób, który zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy skóry. „Konieczna jest bardziej aktywna ochrona ludzi, w tym nastolatków, przed ryzykowną, potencjalnie groźną dla życia, a możliwą do uniknięcia ekspozycją oraz postrzeganie opalania się i nadużywania opioidów, jako zachowań aktywujących tę samą ścieżkę biologiczną w mózgu” - wyjaśnia Fisher.

1 2
REKOMENDACJA
2015-05-01 18:18:13
~iZA

Najgorsze jest, że opalanie jest modne i niestety często dziewczyny spalają się na skwarkę, nie tylko w solarium, a to nie wygląda fajnie, a tak naprawdę, żeby skóra fajnie wyglądała to wystarczy jeść marchew i stosować suplementy jak np. beta Solar. Używam go od dawna i ani na solarium nie chodzę, ani plackiem nie leżę na plaży,a opaleniznę mam perfekcyjną.

2014-12-12 22:55:50
~Majka

A moje zdanie jest takie, że w słoncu jeżeli chodzi o opalanie nie ma nic zdrowego! Pewnie zaraz powiecie witamina D. OK, ale z drugiej strony jakie jest ryzyko raka? Więc żadne opalanie nad jeziorkiem latem, tyle ile nas złapie na spacerach... A co walki z trądzikiem, bo ten temat też był poruszony, to faktycznie znacznie lepszym i bezpieczniejszym jest ten środek o którym pisze Arleta. Wiem bo sama brałam, a obecnie po 3 miesiacach, po trądziku nie ma śladu

2014-12-12 22:39:16
~Violetta

Też słyszałam, że kiedyś była modna "opinia" wysuszania za pomocą solarium, jednak nie ma nic bardziej błędnego, to faktycznie większych pozytywnych efektów można się spodziewać po tym IQface o którym piszesz, niż po solarce

2014-12-12 21:04:20
~Arleta

Moja siostra lubiła się opalać zarówno naturalnie jak i solarium. W wieku 30 lat wygląda jak stara pomarszczona baba, córka ma koleżankę, która początkowo za pomocą solarium chciała wyleczyć trądzik, jak zobaczyła u nas moją siostrę zrezygnowała. Teraz podobno stosuje jakiś IQface i córa mówi że wygląda już lepiej, ale nie wierzę w żadne opalanie

2014-07-03 10:20:55
~kasia

Opalanie postarza! Odżywiam się zdrowo, jem owoce i warzywa, spożywam posiłki regularnie, nie stresuję się za bardzo. To i wiele innych wpływa, że dobrze wyglądam jak na swój wiek. Nie mam nadwagi, co w tych czasach coraz więcej z nas zmaga się z tym problemem. Ale nie ja. Polecam świetną metodę(idealnafigura.com/gberes), dzięki której teraz wyglądam lepiej, młodziej a co najważniejsze świetnie się czuję.

2014-06-25 01:43:23
~Znachor4r

I ciaglepwielaja to samo klamstwo I takie samo straszenie ludzi .Slonce jest przyjacielem czlowieka,bez slonca niema zadnego zycia.Ludzie nie sluchajcie bajek o raku skory I innych bzdurach.Zdrowy czlopwiek moze byc na sloincy 24 godziny,jedyne niebezpieczenstwo jakie mu grozi to ppoarzenie,zaDEN RAK skory nie powstaje od opalania,Zrodlem powstania raka jest podupadlu system obronny a wowczas mozna smiertelnie zachorowac rowniez na zapalenie pluc.Dbajy o zdrowie nie jdzmy trucizny ze supermarkie

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.