wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Polacy umierają na raka prostaty

123RF
10.07.2014

Rak prostaty jest już trzecią przyczyną zgonów, każdy mężczyzna po 50. roku życia co roku powinien się badać profilaktycznie w kierunku tego nowotworu.

 

W ramach akcji „Jestem ojcem – badam się. Profilaktyka raka prostaty”, zachęcającej mężczyzn do regularnego badania się, zorganizowane zostało spotkanie, podczas którego specjaliści omówili dane dotyczące nowotworów prostaty u Polaków.  - Mężczyźni zrozumieli już, że należy dbać o serce, by uniknąć zawału serca, teraz muszą się przekonać, że warto się badać, by wcześnie wykryć raka prostaty – powiedział prezes Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” Szymon Chrostowski.

 

Umiera co drugi mężczyzna

Kierownik kliniki urologii i urologii klinicznej Szpitala MSW w Warszawie dr Wojciech Rogowski powiedział, że w Polsce rak prostaty jest zbyt często wykrywany w stanie zaawansowanym. - Efekty tego są takie, że nowotwór ten co roku wykrywa się u ponad 10 tys. mężczyzn, spośród których umiera prawie co drugi, bo na skuteczne leczenie jest już zbyt późno – podkreślił. Dodał, że chorym w tym stanie można przedłużyć życie, ale nie można już ich wyleczyć.

 

Rak prostaty jest w naszym kraju już trzecią przyczyną zgonów wśród chorób nowotworowych, po raku płuca i raku jelita grubego. Dr Rogowski twierdzi, że w przyszłości nic się nie zmieni, jeśli nadal nie będzie można wcześnie go wykrywać. A to nie będzie możliwe, jeśli mężczyźni po 50. roku życia nie będą zgłaszali się na badania.

 

Specjalista zaleca, żeby raz w roku zgłaszać się do lekarza, najlepiej do urologa, na badanie per rectum (przez kiszkę stolcową) pozwalające ocenić prostatę. Co roku należy również wykonać test PSA polegający na kontrolowaniu we krwi poziomu antygenu (Prostate-Specific Antigen), wytwarzanego przez komórki gruczołu prostaty, którego zadaniem jest upłynnienie nasienia. Gdy jego poziom jest podwyższony, może to świadczyć o rozwoju nowotworu.

 

Kiedy na badanie kontrolne?

Badanie kontrolne powinny wykonywać mężczyźni, którzy nie odczuwają żadnych dolegliwości, ponieważ choroba początkowo nie powoduje żadnych objawów. - Również trudności w oddawaniu moczu i nagłe parcia na pęcherz nie muszą świadczyć o rozwoju raka prostaty. Takie same dolegliwości powoduje łagodny przerost gruczołu krokowego – podkreśla dr Rogowski. Nie można tego jednak lekceważyć.

 

Jego zdaniem, zawsze w takiej sytuacji należy pójść do lekarza i wykonać dodatkowe badania, takie jak USG i biopsja, żeby się upewnić, że nie rozwija się groźny nowotwór. Największym błędem jest ograniczenie się jedynie do kuracji polegającej na zażywaniu dostępnych bez recepty leków łagodzących trudności w oddawaniu moczu. - Dolegliwości te mogą ustąpić, ale rak będzie się nadal rozwijał – dodał specjalista.

 

Nie bój się badania per rectum

Kierownik zakładu psychoonkologii Centrum Onkologii w Warszawie dr Mariola Kosowicz przyznała, że Polacy wciąż boją się badań profilaktycznych, bo nie chcą, żeby coś zostało u nich wykryte. - To błędne koło, boimy się badań, a potem żałujemy, że się wcześniej nie badaliśmy, gdy już zostanie wykryty nowotwór. Wszyscy chorzy przyznają jak bardzo się mylili i przyznają, że kłopotliwe badanie, takie jak per rectum, jest niczym w porównaniu do tego, co czeka pacjenta po wykryciu zaawansowanego nowotworu - powiedziała.

 

Podatność na raka prostaty zależy w znacznym stopniu od stylu życia. Dr Rogowski przypomniał, że Afrykańczycy rzadko chorują z tego powodu, natomiast jest to częste schorzenie wśród Afroamerykanów. Przyczyną jest mało aktywny tryb życia oraz niekorzystna dieta sprzyjająca otyłości.

 

Na badania kontrolne powinni zgłaszać się jednak wszyscy, bez względu na styl życia. Bardzo łatwo jest przegapić rozwój raka prostaty, podobnie jak wielu innych nowotworów. - U niektórych chorych pierwszym objawem choroby jest ból kości, na przykład w okolicy kręgosłupa. Nie ma on jednak nic wspólnego ze zwyrodnieniami. Jest on powodowany przerzutami do kości, które często się zdarzają w zaawansowanym raku prostaty – powiedział dr Rogowski.

 

Badać należy się najpóźniej po 50. roku życia, ponieważ mikroskopowe zalążki raka prostaty wykrywa się u 30 proc. mężczyzn po pięćdziesiątce i 80 proc. tych po 80. roku życia.

Zbigniew Wojtasiński (PAP) zbw/ mki/ jra/

REKOMENDACJA
2014-09-18 20:52:57
~marcin

sok z granata z oleofarm, warto pic codziennie, pomaga na prostate

2014-09-16 13:26:07
~suplementy.bydgoszcz.pl

umierają bo nie dbają o swoje zdrowie, wolą robić przegląd samochodu za 1000 zł niż kupić sobie witaminy (suplementy), robisz tak, nie dziw się na starość

2014-09-10 11:54:34
~Kasia

Polacy płci męskiej umieraja nie tylko na raka prostaty. Umieraja, bo nie chodza do lekarzy, a jak tam trafia, to na ogól za późno. Wizyta u urologa równa się wstyd, bo tam pan doktór robi badanie per rectum. Kolegom nie powiesz, bo zaraz będa rechotać, żonie nie powiesz, bo dojdzie do wniosku, że ją zdradzasz. Tymczasem panowie musza siem kontrolowactak ja panie.http://portalzdrowiaseksualne go.pl/osiemnascie/samobadanie-mezcz yzny/ http://portalzdrowiaseksualne go.pl/trzydziesci/bad

2014-07-16 20:17:12
~asia

to jest problem, mezczyzni wstydza sie badan, a potemjest mega problem, ja meza zaciagnelam i wszystko jest ok, ale i tak profilatkycznie pije sok z granatu z oleofarm

2014-07-13 05:47:57
~pacjentt

a czy to badanie mnie uzdrowi?

2014-07-12 21:42:22
~TIR

Wszystko prawda: PSA tylko lekko podwyższone, USG prostaty prawie w normie z wiekiem a jednak lekarza coś tknęło. Wykonał biopsje i ... szok - rak prostaty. Na szczęście w ostatnim momencie dr Rogowski mi go wykroił. Ponad dwa lata po operacji i jest OK. PSA=0. Dziękuję Panie Doktorze.

2014-07-12 21:28:46
~beata

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi, ale waga wracała. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) Chcesz się dowiedzieć więcej? zajrzyj www.idealnafigura.com/gbere s

2014-07-12 20:57:49
~no tak

Tak jest gdy młodzian bawi się w siłownię i sterydy nawet w małych ilościach lub całą gamę odżywek od których pęcznieje ciało. Ale to wedle życzenia. Jest też wiele innych przyczyn. Ale te podstawowe już wymieniłem.

2014-07-12 20:44:34
~lekarz internetowy

Moim zdaniem na poważnie, w związkach dwóch kochających się odpowiedzialnych ludzi wolałbym żeby to badanie przeprowadziła mi żona (mniej krępujące). Proszę tylko rozpowszechnić poradnik diagnostyki podobnie jak na temat mammografii przecież nie jest to jakaś wiedza tajemna. I NFZ zaoszczędzi.

2014-07-12 20:10:52
~obywatel

Kolejny objaw ciemniactwa uskutecznianego przez kościół. Ludzie, oni powinni za to odpowiedzieć przed trybunałem w Luxemburgu, przecież rozprzestrzenianie się HIV to ich wina (zakazują prezerwatyw), teraz jeszcze rak prostaty (wściekła homofobia powoduje że mężczyźni zwyczejnie boją się być tam dotykani, niby jedno z drugim nie ma nic wspólnego, ale spirala wścieklizny macicy rozkręcona na maxa robi swoje!)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.