wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Polacy umierają na raka prostaty

123RF
10.07.2014

Rak prostaty jest już trzecią przyczyną zgonów, każdy mężczyzna po 50. roku życia co roku powinien się badać profilaktycznie w kierunku tego nowotworu.

 

W ramach akcji „Jestem ojcem – badam się. Profilaktyka raka prostaty”, zachęcającej mężczyzn do regularnego badania się, zorganizowane zostało spotkanie, podczas którego specjaliści omówili dane dotyczące nowotworów prostaty u Polaków.  - Mężczyźni zrozumieli już, że należy dbać o serce, by uniknąć zawału serca, teraz muszą się przekonać, że warto się badać, by wcześnie wykryć raka prostaty – powiedział prezes Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” Szymon Chrostowski.

 

Umiera co drugi mężczyzna

Kierownik kliniki urologii i urologii klinicznej Szpitala MSW w Warszawie dr Wojciech Rogowski powiedział, że w Polsce rak prostaty jest zbyt często wykrywany w stanie zaawansowanym. - Efekty tego są takie, że nowotwór ten co roku wykrywa się u ponad 10 tys. mężczyzn, spośród których umiera prawie co drugi, bo na skuteczne leczenie jest już zbyt późno – podkreślił. Dodał, że chorym w tym stanie można przedłużyć życie, ale nie można już ich wyleczyć.

 

Rak prostaty jest w naszym kraju już trzecią przyczyną zgonów wśród chorób nowotworowych, po raku płuca i raku jelita grubego. Dr Rogowski twierdzi, że w przyszłości nic się nie zmieni, jeśli nadal nie będzie można wcześnie go wykrywać. A to nie będzie możliwe, jeśli mężczyźni po 50. roku życia nie będą zgłaszali się na badania.

 

Specjalista zaleca, żeby raz w roku zgłaszać się do lekarza, najlepiej do urologa, na badanie per rectum (przez kiszkę stolcową) pozwalające ocenić prostatę. Co roku należy również wykonać test PSA polegający na kontrolowaniu we krwi poziomu antygenu (Prostate-Specific Antigen), wytwarzanego przez komórki gruczołu prostaty, którego zadaniem jest upłynnienie nasienia. Gdy jego poziom jest podwyższony, może to świadczyć o rozwoju nowotworu.

 

Kiedy na badanie kontrolne?

Badanie kontrolne powinny wykonywać mężczyźni, którzy nie odczuwają żadnych dolegliwości, ponieważ choroba początkowo nie powoduje żadnych objawów. - Również trudności w oddawaniu moczu i nagłe parcia na pęcherz nie muszą świadczyć o rozwoju raka prostaty. Takie same dolegliwości powoduje łagodny przerost gruczołu krokowego – podkreśla dr Rogowski. Nie można tego jednak lekceważyć.

 

Jego zdaniem, zawsze w takiej sytuacji należy pójść do lekarza i wykonać dodatkowe badania, takie jak USG i biopsja, żeby się upewnić, że nie rozwija się groźny nowotwór. Największym błędem jest ograniczenie się jedynie do kuracji polegającej na zażywaniu dostępnych bez recepty leków łagodzących trudności w oddawaniu moczu. - Dolegliwości te mogą ustąpić, ale rak będzie się nadal rozwijał – dodał specjalista.

 

Nie bój się badania per rectum

Kierownik zakładu psychoonkologii Centrum Onkologii w Warszawie dr Mariola Kosowicz przyznała, że Polacy wciąż boją się badań profilaktycznych, bo nie chcą, żeby coś zostało u nich wykryte. - To błędne koło, boimy się badań, a potem żałujemy, że się wcześniej nie badaliśmy, gdy już zostanie wykryty nowotwór. Wszyscy chorzy przyznają jak bardzo się mylili i przyznają, że kłopotliwe badanie, takie jak per rectum, jest niczym w porównaniu do tego, co czeka pacjenta po wykryciu zaawansowanego nowotworu - powiedziała.

 

Podatność na raka prostaty zależy w znacznym stopniu od stylu życia. Dr Rogowski przypomniał, że Afrykańczycy rzadko chorują z tego powodu, natomiast jest to częste schorzenie wśród Afroamerykanów. Przyczyną jest mało aktywny tryb życia oraz niekorzystna dieta sprzyjająca otyłości.

 

Na badania kontrolne powinni zgłaszać się jednak wszyscy, bez względu na styl życia. Bardzo łatwo jest przegapić rozwój raka prostaty, podobnie jak wielu innych nowotworów. - U niektórych chorych pierwszym objawem choroby jest ból kości, na przykład w okolicy kręgosłupa. Nie ma on jednak nic wspólnego ze zwyrodnieniami. Jest on powodowany przerzutami do kości, które często się zdarzają w zaawansowanym raku prostaty – powiedział dr Rogowski.

 

Badać należy się najpóźniej po 50. roku życia, ponieważ mikroskopowe zalążki raka prostaty wykrywa się u 30 proc. mężczyzn po pięćdziesiątce i 80 proc. tych po 80. roku życia.

Zbigniew Wojtasiński (PAP) zbw/ mki/ jra/

REKOMENDACJA
2014-07-12 16:35:52
~STAN

a co doktorek z kolesiami za mało zarabia, że tak straszy? I co z tego że wykryjecie jak potem zrujnujecie pacjentowi zdrowie chemią, kieszeń drogimi kuracjami, i pozbawicie faceta frajdy z sexu po usunięciu prostaty? NIE WARTO!!!

2014-07-12 16:06:27
~kosmit

kto się boi ??? chyba ty redaktorku !!! po prostu nikomu się nie chce robić tych badań lub nie mają czasu bo ciężko pracują i tyle, ot cała filozofia

2014-07-12 15:35:49
~Czysty

STERYDY ZROBIĄ SWOJE.BĘDZIECIE JESZCZE PŁAKAĆ RZEWNYMI ŁZAMI.

2014-07-12 08:02:23
~pacjent

To prawda , że wczwsne wykrycie problemu z prostatą ratuje życie .Wielkie dzięki doktorze Prokopowicz z Katowic.

2014-07-12 07:34:05
~Karol

Jaka Służba Zdrowia i jacy Lekarze,takie wyniki wyzdrowien.Profilaktyka?Czemu nie?Ale nie w tym kraju.Lekarze czesto nie potrafia odczytać zdjecia Usg badanego narządu,trzeba korzystac z wizyt kilku lekarzy.

2014-07-12 06:26:37
~LUDWIk

Mam "skorupiaka"prostaty i karmię go minn..ostrą papryczką czerwoną zalana olejem winogronowym,po 2 tygodniach maceracji i potrząsania/1 x dziennie/ wypija się 3 x po łyżeczce=pomaga !!!wypróbowane.Jestem po naświetlaniach=raczek wygasł póki co.UWAGA !!!ten drań odżywia się cukrem , więc ograniczcie do maksimum,pijcie WYŁĄCZNIE herbatę zieloną lub inną owocową,ziołowa zas z alkoholi czerwone wino wytrawne.Ograniczcie jedzenie tłustych mięs/tłuszcz przekształc

2014-07-12 06:06:00
~AMINA

NO A CO BEDZIE JAK TRAFIE DO LEKARZA OSZOLOMA ,KTORY PODPISAL CYROGRAF Z WATYKANCZYKAMI ??. BEDZIE MNIE LECZYL ZDROWASKAMI , KORALIKAMI ROZANCA I SWIECONA WODA ??.

2014-07-12 04:45:28
~AnijaGrodzka

A ja się badam cały czas i w wolnych chwilach sama i nie mam prostaty Anijagrodzka

2014-07-12 02:58:43
~Tomek 55

Ja nie jestem ojcem

2014-07-12 02:54:30
~zdychaj

Idziesz do lekarza bez otwartego złamania lub 41 stopni gorączki to patrzy jak na idiotę

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.