wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Polacy umierają na raka prostaty

123RF
10.07.2014

Rak prostaty jest już trzecią przyczyną zgonów, każdy mężczyzna po 50. roku życia co roku powinien się badać profilaktycznie w kierunku tego nowotworu.

 

W ramach akcji „Jestem ojcem – badam się. Profilaktyka raka prostaty”, zachęcającej mężczyzn do regularnego badania się, zorganizowane zostało spotkanie, podczas którego specjaliści omówili dane dotyczące nowotworów prostaty u Polaków.  - Mężczyźni zrozumieli już, że należy dbać o serce, by uniknąć zawału serca, teraz muszą się przekonać, że warto się badać, by wcześnie wykryć raka prostaty – powiedział prezes Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” Szymon Chrostowski.

 

Umiera co drugi mężczyzna

Kierownik kliniki urologii i urologii klinicznej Szpitala MSW w Warszawie dr Wojciech Rogowski powiedział, że w Polsce rak prostaty jest zbyt często wykrywany w stanie zaawansowanym. - Efekty tego są takie, że nowotwór ten co roku wykrywa się u ponad 10 tys. mężczyzn, spośród których umiera prawie co drugi, bo na skuteczne leczenie jest już zbyt późno – podkreślił. Dodał, że chorym w tym stanie można przedłużyć życie, ale nie można już ich wyleczyć.

 

Rak prostaty jest w naszym kraju już trzecią przyczyną zgonów wśród chorób nowotworowych, po raku płuca i raku jelita grubego. Dr Rogowski twierdzi, że w przyszłości nic się nie zmieni, jeśli nadal nie będzie można wcześnie go wykrywać. A to nie będzie możliwe, jeśli mężczyźni po 50. roku życia nie będą zgłaszali się na badania.

 

Specjalista zaleca, żeby raz w roku zgłaszać się do lekarza, najlepiej do urologa, na badanie per rectum (przez kiszkę stolcową) pozwalające ocenić prostatę. Co roku należy również wykonać test PSA polegający na kontrolowaniu we krwi poziomu antygenu (Prostate-Specific Antigen), wytwarzanego przez komórki gruczołu prostaty, którego zadaniem jest upłynnienie nasienia. Gdy jego poziom jest podwyższony, może to świadczyć o rozwoju nowotworu.

 

Kiedy na badanie kontrolne?

Badanie kontrolne powinny wykonywać mężczyźni, którzy nie odczuwają żadnych dolegliwości, ponieważ choroba początkowo nie powoduje żadnych objawów. - Również trudności w oddawaniu moczu i nagłe parcia na pęcherz nie muszą świadczyć o rozwoju raka prostaty. Takie same dolegliwości powoduje łagodny przerost gruczołu krokowego – podkreśla dr Rogowski. Nie można tego jednak lekceważyć.

 

Jego zdaniem, zawsze w takiej sytuacji należy pójść do lekarza i wykonać dodatkowe badania, takie jak USG i biopsja, żeby się upewnić, że nie rozwija się groźny nowotwór. Największym błędem jest ograniczenie się jedynie do kuracji polegającej na zażywaniu dostępnych bez recepty leków łagodzących trudności w oddawaniu moczu. - Dolegliwości te mogą ustąpić, ale rak będzie się nadal rozwijał – dodał specjalista.

 

Nie bój się badania per rectum

Kierownik zakładu psychoonkologii Centrum Onkologii w Warszawie dr Mariola Kosowicz przyznała, że Polacy wciąż boją się badań profilaktycznych, bo nie chcą, żeby coś zostało u nich wykryte. - To błędne koło, boimy się badań, a potem żałujemy, że się wcześniej nie badaliśmy, gdy już zostanie wykryty nowotwór. Wszyscy chorzy przyznają jak bardzo się mylili i przyznają, że kłopotliwe badanie, takie jak per rectum, jest niczym w porównaniu do tego, co czeka pacjenta po wykryciu zaawansowanego nowotworu - powiedziała.

 

Podatność na raka prostaty zależy w znacznym stopniu od stylu życia. Dr Rogowski przypomniał, że Afrykańczycy rzadko chorują z tego powodu, natomiast jest to częste schorzenie wśród Afroamerykanów. Przyczyną jest mało aktywny tryb życia oraz niekorzystna dieta sprzyjająca otyłości.

 

Na badania kontrolne powinni zgłaszać się jednak wszyscy, bez względu na styl życia. Bardzo łatwo jest przegapić rozwój raka prostaty, podobnie jak wielu innych nowotworów. - U niektórych chorych pierwszym objawem choroby jest ból kości, na przykład w okolicy kręgosłupa. Nie ma on jednak nic wspólnego ze zwyrodnieniami. Jest on powodowany przerzutami do kości, które często się zdarzają w zaawansowanym raku prostaty – powiedział dr Rogowski.

 

Badać należy się najpóźniej po 50. roku życia, ponieważ mikroskopowe zalążki raka prostaty wykrywa się u 30 proc. mężczyzn po pięćdziesiątce i 80 proc. tych po 80. roku życia.

Zbigniew Wojtasiński (PAP) zbw/ mki/ jra/

REKOMENDACJA
2014-07-12 02:54:12
~kamyk

Dzisiaj walnac w kalendarz na raka prostaty jest cool.

2014-07-12 02:04:02
~samisepalcewdupewkładajcie

Rozumiem, że nigdy nie umrę jeśli będę się badać profilaktycznie?

2014-07-12 01:44:02
~JMS

Każdy normalny facet powinien po prostu spuszczać z kija w dowolny sposób i omijać lekarzy wszelkiej maści szerokim łukiem - tylko wtedy ma szanse długo pożyć (w szczególności jeśli spełnia drugi warunek zgodnie z zasadą - jak nic nie boli ponad miesiąc to człowiek jest zdrowy)

2014-07-12 01:15:57
~Pomidores

Trzeba walić gruszkę :)

2014-07-12 01:12:42
~i tak bywa

Mój urolog wciąż chce badać palcem a ja na to jak na lato! Nie pozwalam bo mam zwężenie! Te białe fraki jak mają zrobić USG to robią wielką łaskę. A PSA to jak nie przyciśniesz to nie wyśle!

2014-07-12 01:08:19
~pyta staje. ale nie daje ognia :

Dlaczego lekarze nie informują badanych mężczyzn, iż większość przepisywanych lekarstw na rozrost gruczołu krokowego skutkuje zanikiem popędu płciowego? ps czy nie można kodu zapisać po ludzku?

2014-07-12 00:44:53
~tralala

Jak ktos mieszka w wiekszym mieście to mozna badanie PSA wykonać bez skierowania od urologa. w aboratorium analiz medycznych. W moim miescie kosztuje to 23zł

2014-07-12 00:42:00
~qwerty

Polecam amigdaline. Do tego owoc granatu (lub sok z granatu 250 ml dziennie) plus pestki dyni. Amigdalina zwana też witamina B17 jest zawarta m.in. w pestkach moreli. Jądra tych pestek musza byc gorzkawe w smaku . Jak ktos korzysta z netu to może na temat witaminy B17 znaleźc bardzo duzo informacji. Tylko nie dajcie sie zastraszyc i nabrac na ostrzeżenia amerykańskiego FDA, które twierdzi, że powyżej dwóch pestek na dobe to juz dawka śmiertelna . Opinie internautów zaprzeczają te

2014-07-12 00:14:33
~czajnik

zgłoszenie się do urologa to nie jakiś wielki wyczyn i wstyd,Lekarz zleci badanie usg które stwierdzi wielkość prostaty w mm. Zleci także badanie krwi na PSA i będzie wszystko jasne Także do urologa i nie bać się

2014-07-12 00:08:44
~totot

jeszcze gdyby podano u jakich specjalistow te badania wykonywac.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.