wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Otyłość pomaga wygrać z sepsą

07.08.2014

PAP

Nowe badania naukowców z USA doprowadziły do zaskakujących wniosków: otyłość ma pewną zaletę - zwiększa szansę przeżycia sepsy. Artykuł na ten temat znajduję się w najnowszym numerze czasopisma „Critical Care Medicine”.

 

Otyłość prowadzi do całej masy problemów zdrowotnych, negatywnie wpływa na jakość życia, generuje koszty związane z publiczną opieką zdrowotną. Jednak najnowsze badanie przeprowadzone na uczelni w Michigan wykazało, że nadmiar kilogramów może mieć zaletę - zwiększa szansę przeżycia sepsy.

 

Zespół lekarzy pod kierunkiem dr Hallie C. Prescott przeanalizował przypadki 1404 pacjentów w podeszłym wieku hospitalizowanych z powodu sepsy (posocznicy). 597 z nich (42,5 proc.) miało prawidłową masę ciała, 473 (33,7 proc.) nadwagę, a 334 (23,8 proc.) otyłość lub tzw. otyłość olbrzymią. Sprawdzano, jak przebiegało u nich zakażenie na każdym z etapów oraz jaki był wskaźnik przeżywalności. Pacjenci z niedowagą zostali wykluczeni z badania.

 

Okazało się, że wśród osób ze zbyt wysokim BMI występowała mniejsza śmiertelność z powodu sepsy niż u ludzi z normalną wagą. Pacjenci z otyłością olbrzymią mieli zaś najniższy wskaźnik śmiertelności.

 

„To zaskakujące, bo przyzwyczailiśmy się do myślenia, że osoby otyłe mają gorsze wyniki zdrowotne w każdym aspekcie. W tym przypadku otyłość pomagała im jednak przeżyć groźne zakażenie” - mówi dr Prescott.

 

Jak dodaje, pod względem kosztów poniesionych przez publiczną służbę zdrowia, otyli pacjenci wypadli najgorzej - tzn. generowali największe wydatki (długi pobyt w szpitalu podczas zakażenia, a potem długa rehabilitacja).

 

Autorka badania zaznacza, że utrzymanie prawidłowej masy ciała ma nieocenione korzyści dla zdrowia, aczkolwiek okazuje się, że w przypadku najcięższych, zagrażających życiu infekcji, otyłość może pełnić jakąś funkcję ochronną. Otyły organizm inaczej reaguje na taką chorobę. Wyzwaniem dla naukowców jest zrozumienie, co stoi u podstaw różnicy.

 

Częstość występowania sepsy podwoiła się w ciągu ostatnich 15 lat, a wydatki na hospitalizację z jej powodu czterokrotnie przewyższają koszty leczenia szpitalnego z powodu zawałów serca. Połowa chorych z ciężką sepsą umiera w ciągu roku od momentu przyjęcia do szpitala.

 

(PAP), kap/ mrt/

 

 

(kg)

Tagi: otyłośćsepsazdrowie
REKOMENDACJA
2014-10-13 09:31:31
~kimono

Według mnie z problemem nadwagi należy walczyć od razu jak się pojawi.Nie należy tego odkładać na później bo jest potem ciężko to zgubić.Ja poradziłam sobie sama jadłam mniej ćwiczyłam.Dużą rolę w odchudzaniu spełniły tabletki Foreverslim.To dzięki nim odchudzanie nie było drogą przez mękę.Schudłam i po pond roku mogę powiedzieć że odchudzanie było skuteczne bez efektu jo-jo.

2014-08-11 08:03:24
~zorza58

tylu baranów leczy skutki czyli otyłość i powikłania a przyczyny nie zna z trudem wpisano otyłość na ę listę chorób z alkoholikami narkomanami się męczą a przyczyn otyłości nie znaja dziwne, że jak któs wynszczony przez raka chudnie na potęge Brak profilaktyki i stres

2014-08-11 07:42:32
~Chudy Emeryt

Idea słuszna. Wszak istnieje stare przysłowie, nim tłusty schudnie, to chudy zdechnie". Jest ono rzetelnie realizowane w polityce społecznej naszej rzeczywistości.

2014-08-11 06:04:58
~Bat.-chat

Znaczy się, sepsa będzie dłużej zyła? To rewelacja !

2014-08-11 01:11:05
~kobieta

Ludzie szczupli też chorują. Owszem, otyłość zwiększa ryzyko zachorowań na pewne choroby, ale szczupli/chudzi tak samo mogą zachorować, tak samo trzeba ich leczyć w razie choroby. Dlaczego nagonka jest na otyłych, a na anorektyków nie?? Osoby przesadnie chude też zapadają częściej na niektóre choroby i też nie wyglądają dobrze. Na koniec - nie ważne czy chudzielec, czy otyły - nie każdy jest taki, bo chce. Coraz częściej skrajności wagowe wynikają z poważnych chorób!

2014-08-10 21:57:11
~chimera

Czyli prawdę dziadek mówił, że zanim gruby schudnie, chudy zdechnie...

2014-08-10 21:41:54
~chomik

Co z tego, że otyły przeżyje sepse skoro i tak będzie dalej generował koszta dla społeczeństwa spowodowane jego wagą.

2014-08-10 19:18:35
~Z nadwagą

A już myślałem że z anoreksja... Grubas to grubas nic w tym dobrego.

2014-08-10 17:08:06
~kring

Myślę, że w USA w ogóle mają niewiele szczupłych pacjentów. Pewnie akurat ci, których wysuszyła choroba. Ot,i cała filozofia amerykańskich uczonych. Sepsa jest najczęściej chorobą wtórną. A o tym, ze zdrowemu silnemu organizmowi choroby się rzadziej przytrafiają, że lepiej nie zachorować wcale niż zachorować i się wyleczyć to już zapomnieli.

2014-08-10 16:27:08
~Fireczacha

Czemu ludzie zawsze kierują nadwagę z choroami a nie mogą zrozumieć że człowiek szczupły też może zachorować na te same choroby co otyły i też może mieć więcej chorób np sepse niż otyly ech pierdole ten świat !!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.