wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Zrezygnuj ze spaceru do lasu. Wirus ASF czyha

11.08.2014

PAP

Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do mieszkańców i turystów z terenu czterech gmin w powiecie białostockim i sokólskim (Podlaskie), by zrezygnowali z wypraw do lasu, spacerów czy grzybobrania. Chodzi o możliwość przenoszenia wirusa ASF.

Chodzi o gminy: Gródek i Michałowo (powiat białostocki) oraz Krynki i Szudziałowo (powiat sokólski).

Jak wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii, z dokonanej analizy ryzyka wynika, iż obecnie zagrożenie wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie tych gmin może być związane z możliwością przeniesienia wirusa ASF z terenów leśnych.

Możliwe jest jego przeniesienie na butach, ubraniu, narzędziach itp., a także wraz z runem leśnym.
"W związku z tym Główny Lekarz Weterynarii zwraca się do mieszkańców i turystów przebywających na terenach leśnych położonych w tych gminach z uprzejmą prośbą o zaprzestanie wędrówek turystycznych, grzybobrania i innych form rekreacji do odwołania" - głosi komunikat.

W piątek 8 sierpnia w gminie Gródek potwierdzono drugie ognisko ASF u świń - chodziło o jedno zwierzę. Dwa tygodnie wcześniej wykryto ASF u dwóch świń w innym gospodarstwie w tym samym powiecie.

W Polsce po raz pierwszy wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto u padłych dzików w połowie lutego br. Dotychczas stwierdzono dziewięć ognisk tej choroby u dzików - wszystkie chore zwierzęta znaleziono w pobliżu polsko-białoruskiej granicy.

Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki, co sprawia, że powoduje duże straty materialne. AFS nie jest bezpośrednio groźny dla ludzi.

REKOMENDACJA
2014-08-11 16:15:54
~joteswar

Pisałem już chyba ok 2 mies.temu.Ponieważ bezwzględnie stwierdzono,że chore dziki przychodzą do nas z Białorusi,niewielkim kosztem moża na tym terenie po prostu postawić pełne ogrodzenie-nie wiem 200-300km?i równolegle wybić wszystkie dziki w tym rejonie.Kosz na pewno mniejszy niż otwarcie bramek na autostradzie, a oszczędności wynikłe z uniknięcia strat,nieporównywalnie wyższe.Tym bardziej że to już któryś raz chora zwierzyna z Białorusi,jest przynosi zarazę do nas.Ale

2014-08-11 15:58:55
~AL

Widać, że autor zajawki na stronie głównej "uważnie" przeczytał tekst. Starczyłoby przeczytać tylko ostatnie zdanie, żeby nie wyjść na idiotę. No ale klikalność by spadła... reklamodawcy by nie byli zadowoleni...

2014-08-11 15:53:00
~jeger

Co za kretyn pisał ten artykuł, wirus afrykańskiego pomoru świń nie jest groźny dla ludzi, natomiast ludzie mogą go przenosić na tereny wolne od wirusa w tym na zwierzęta domowe. Komu zależy, aby wprowadzać ludzi w błąd i robić ferment.

2014-08-11 15:51:26
~Delikates

Eeee najemy sie genetycznie zmienionej kukurydzy i tez dobrze

2014-08-11 15:39:29
~iren

W Zielonej Górze .... wchodzą dziki na osiedla mieszkaniowe i ryja trawniki.....i co apele nic nie pomagają.....służby podobno przetrzebiły stada ale tego nie widać .....

2014-08-11 15:38:06
~Krzysztof

Dziki codziennie pokonują około 60 km! Czytać nie potrafią, więc nadal będą roznosić chorobę! O dziwo żerują także na polach i terenach miejskich, dlatego rodzi się proste pytanie : czy następnym ALOGICZNYM krokiem będzie zakaz wychodzenia ludzi z domów? ... Ps. Sądzę, że jedyna słuszną decyzję jaką należy podjąć w tej sytuacji TO CAŁKOWITY ODSTRZAŁ DZIKÓW Z TEGO TERENU!!! Pozdrawiam

2014-08-11 15:29:21
~wałbrzyszanka

W Wałbrzychu dziki i sarny podchodzą nawet pod gospodarstwa domowe.Dlaczego tym nikt się nie interwsuje??

2014-08-11 15:16:42
~Stopek

Nie groźny dla ludzi, tylko ludzie mogą go przenosić na sobie, przedmiotach itp. Autor wogóle zapoznał się z tematyką problemu??

2014-08-11 15:13:16
~qaza

dziwne dziki zarażają a ludiom nie wolno wchodzić do lasu niedługo bedzie tak że nasze dzieci bedą znały przyrode tylko z książek, dziwny kraj ta polska

2014-08-11 15:12:54
~zaq12

Absurd!! Choroba rzekomo tak szybko się rozprzestrzenia i jest tak bardzo groźna a póki co więcej dzików nie znaleziono... Ale co tam, lepiej jest iść do takiego rolnika, który hoduje sobie świnie (jeszcze zdrowe) i mu je zabrać i oddać do utylizacji. Oczywiście odszkodowanie dostanie w kwocie ok 1zł za kg... Żyjemy w chorym kraju

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.