wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Jak rozpoznać sfałszowaną kawę?

11.08.2014

PAP

 

Naukowcy opracowali test, który pozwala wykryć w kawie niepożądane dodatki. Ich zdaniem fałszowanie kawy nasili się, gdyż susza i zmiany klimatu powodują coraz większe problemy z jej uprawą - mówili na spotkaniu American Chemical Society w USA.

 

"Nasz test pozwala powiedzieć z 95-procentową dokładnością, czy kawa jest czysta, czy została sfałszowana dodatkiem kukurydzy, jęczmienia, pszenicy, soi, ryżu, fasoli, jagód acai, brązowego cukru czy syropu skrobiowego" - wylicza szefowa zespołu, który opracował metodę wykrywania fałszerstwa kawy, Suzana Lucy Nixdorf ze State University of Londrina w Brazylii.

 

Normalnie wykrycie takiego fałszerstwa jest problemem, gdyż - jak mówi ekspert - "po wypaleniu i zmieleniu ziarna, z powodu ciemnej barwy i oleistej faktury, niemożliwe staje się wykrycie różnicy pomiędzy tańszymi składnikami dodanymi do kawy".

 

Autorzy badania analizowali też wypełniacze, które uznaje się zwykle raczej za zanieczyszczenia zbioru niż dodatki służące do fałszowania towaru: kawałki gałązek, pergamin, łupiny, czy nawet grudki ziemi, będące niemal tego samego koloru, co kawa. Część zanieczyszczeń pochodzi z kawowego krzewu i może trafiać do zbioru podczas żniw. W trakcie obróbki takie dodatki powinny być jednak usuwane. Jeśli takich zanieczyszczeń jest wiele,  można podejrzewać, że nie trafiły do partii przez przypadek, jak zapewniają czasami producenci, tylko że dodano je celowo.

Wykorzystywane dotychczas testy jakości kawy są dość subiektywne, gdyż obejmują analizy mikroskopowe i badanie organoleptyczne. Nowy test wykorzystuje wysokosprawną chromatografię cieczową i narzędzia statystyczne, pozwalające z dużą pewnością rozpoznać skład mieszanki - zauważa ekspert.

Dodatki nie szkodzą zdrowiu, ale sprawiają, że kawa mielona zwiększa objętość, a jej producenci więcej zarabiają.

 

W 2012 r. naukowcy brytyjscy stwierdzili, że w konsekwencji zmian klimatu do roku 2080 światowa podaż kawy może się zmniejszyć aż o 70 proc. Kawy brakuje już dziś, choć z bardziej tymczasowych przyczyn. Potentat kawy, Brazylia, produkowała średnio co roku 55 mln worków kawy. Według niektórych doniesień prognozowane na rok 2014 zbiory mają wynieść zaledwie 45 mln worków (jako konsekwencja styczniowej suszy). To zaś oznacza, że w tym roku kawosze z całego świata wypiją o ok. 42 mld filiżanek kawy mniej, niż wypijali dotychczas.

 

To, że test może się stać popularny, potwierdzają prognozy dotyczące problemów z produkcją kawowego ziarna. Już obecnie w Brazylii dostępność kawy maleje z powodu suszy i chorób roślin. "Przy mniejszej podaży kawy jej ceny na rynku rosną, co stwarza pokusę oszustwa z chęci zysku" - zauważa Nixdorf.

 

(PAP), zan/ agt/

(kg)

Tagi: kawaziarna kawyzdrowie
REKOMENDACJA
2014-08-13 08:28:33
~car173

zadne odkrycie w artykule i do niczego nie doprowadzi...komercja i chec zysku powoduja ze na kazdym szczeblu przetwarzania beda falszowane produkty nie tylko kawa....a poki ludzie to kupuja "bo tansze" to nic sie nie zmieni.....kawa to tylko drobny element tego ciagu....maslo bez masla mleko bez tluszczu,masa miesna,cukier o obnizonej zawartosci cukru,,tzw miod chinski itd....

2014-08-13 08:07:55
~Ola

Kawa świeżo mielona i parzona w ekspresie. A do tego spienione mleko. I dziękuje bardzo za kawopodobne produkty. A zwłaszcza za capucino w proszku.

2014-08-13 07:46:44
~edo

dlatego piję tylko eko FAIR TRADE a nie marketowy szit

2014-08-13 07:41:21
~róża

Ja od wielu lat kupuję kawusie w ziarenkach ,młynek do kawusi .Delektuje się co poranek coś cudownego jaki zapach się roznosi po mieszkaniu

2014-08-12 13:09:57
~kasia

Ja zamiast kawy polecam zdrową i pyszną herbatkę, która daje energię na dłuższy czas. A dobra herbatka również świetnie pomaga w odchudzaniu. Ale sama herbata nie pomoże, wiem ze swojego doświadczenia. Mnie sie udało, zaczęłam inaczej się odżywiać, do tego poleciła mi znajoma świetną herbatę, a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej. Nie udałoby mi się bez świetnego programu o którym możecie poczytać na (www.idealnaf

2014-08-12 12:37:00
~Xenio

Ja robię z żołędzi. Ze śmietanką - pychotka

2014-08-12 12:19:27
~Mag

Wp jest nienormalne piszą chwytliwy tytuł a w środku jak zawsze nic lub nie na temat

2014-08-12 12:16:53
~ika

a co z kawa typu nesca- ile tam jest rakotworczych dodatkow

2014-08-12 12:03:33
~espresso

Dlatego najlepsza jest ziarnista, w kawanajutro.com wiele rodzajów i niskie ceny.

2014-08-12 11:57:51
~Ana

Ale na czym polega ten test, nie napisaliście?

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.