wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Kolejne przypadki zachorowań na włośnicę

12.08.2014

PAP

Do 26 wzrosła liczba osób hospitalizowanych z powodu zakażenia włośnicą, do którego doszło w powiecie mogileńskim. Źródłem choroby było prawdopodobnie mięso z dzika.

 

Jak poinformowała Krystyna Błażejewska, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, u 22 pacjentów wystąpiły typowe dla włośnicy objawy, czyli bóle głowy i mięśni, gorączka, osłabienie oraz nadmierna potliwość. W przypadku czterech osób choroba miała przebieg bezobjawowy, ale mimo to zatrzymano je w szpitalu na obserwację.

 

Stan chorych, wśród których nie ma dzieci, określany jest jako średni i lekki.

 

- Nośnikiem pokarmowym zakażenia była prawdopodobnie kiełbasa surowa wędzona z dodatkiem mięsa z dzika i tatar z surowej polędwicy z dzika. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mogilnie prowadzi w tej sprawie dochodzenie epidemiologiczne w ścisłej współpracy z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Mogilnie. Według oświadczenia przygotowującego wędliny, mięso zostało przebadane weterynaryjnie – powiedziała Błażejewska.

 

Pierwsze sygnały o zakażeniach włośnicą w powiecie mogileńskim pojawiły się 22 lipca. Objawy chorobowe wystąpiły wówczas u 10 osób. Do 5 sierpnia w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy oraz w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu hospitalizowano łącznie 13 pacjentów (10 z objawami, 3 bez – poddano obserwacji).

 

Włośnica jest chorobą przenoszoną ze zwierząt na ludzi, powodowaną przez pasożyty z rodzaju Trichinella. Nośnikiem tego pasożyta jest wiele gatunków zwierząt dzikich i domowych, w tym przede wszystkim świnie, dziki, konie, ale również niedźwiedzie, wilki, borsuki, gryzonie leśne, psy, koty i zwierzęta futerkowe (lisy, nutrie). Larwy pasożyta bytują w mięśniach zwierząt, a spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa i produktów mięsnych jest główną przyczyną zakażenia.

 

(PAP), pie/ pz/

(kg)

REKOMENDACJA
2014-08-18 11:17:35
~kasia

Polecam zmienić swoje nawyki żywieniowe. Ja właśnie miałam z tym problem. Lubię mięso więc jadłam go prawie codziennie i to przeróżne.Mało owoców,warzyw, ryb, dużo mięsa i tuczące przekąski spowodowały u mnie nadwagę.Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety. Próbowałam różnych sposobów. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres)Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie głodowałam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam.

2014-08-14 07:34:40
~gjh

Wydaje mi się ,że podgrzanie każdego "podejrzanego" mięsa szczególnie 'swojskiej " kiełbasy w łatwo przecież dostępnej kuchence mikrofalowej powinno zabić każda larwę włośnia. Kuchenka mikrofalowa grzeje na całej objętości produktu. takie podgrzanie (nie ugotowanie) solidne nie zaszkodzi kiełbasie a nie da szans przeżycia pasożytom. Badanie weterynaryjne jest w gruncie rzeczy wycinkowe i nie daje gwarancji . Co sądzicie???

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.