wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Wyjątkowe właściwości pistacji

123RF
14.08.2014

PAP

U chorych na cukrzycę typu 2 zjadanie dwóch porcji (ok. 90 g) pistacji dziennie poprawia reakcję naczyń krwionośnych na stres, co wiąże się z mniejszym obciążeniem serca – wynika z badań, które publikuje pismo „Journal of the American Heart Association”.

 

- U dorosłych z cukrzycą spożywanie dwóch porcji pistacji dziennie zmniejszało obkurczanie się naczyń krwionośnych w sytuacji generującej stres i poprawiło kontrolę pracy serca przez układ przywspółczulny – komentuje współautorka pracy prof. Sheila G. West z Pennsylvania State University (USA).

Jak dodaje badaczka, orzechy są wprawdzie bogate w tłuszcz, ale jest to tłuszcz korzystny dla zdrowia, a poza tym zawierają błonnik, dobry dla serca potas oraz przeciwutleniacze, które neutralizują w organizmie wolne rodniki.

 

Zespół West sprawdzał wpływ diety wzbogaconej w orzechy pistacjowe na reakcję tętnic na stresujące sytuacje. W badaniach udział wzięło 30 osób z cukrzycą typu 2 w wieku 40-74 lata.

 

Przez pierwsze dwa tygodnie wszyscy stosowali typową amerykańską dietę, zawierającą 36 proc. tłuszczów, w tym 12 proc. nasyconych. Następnie podzielono ich na dwie grupy. Jedna przez cztery tygodnie była na diecie niskotłuszczowej, która zawiera 27 proc. tłuszczów, w tym 7 proc. nasyconych.

 

Druga grupa przeszła na dietę, w ramach której trzeba było codziennie zjadać dwie porcje (łącznie ok. 90 g) orzechów pistacjowych - jedną soloną, a drugą nie. Tłuszcze stanowiły tu 33 proc. składników odżywczych (w tym 7 proc. tłuszcze nasycone), a pistacje były źródłem aż 20 proc. związków tłuszczowych. Po dwóch tygodniach przerwy grupy zamieniały się dietami (obie miały identyczną kaloryczność).

 

Na zakończenie każdej z diet u wszystkich sprawdzano ciśnienie krwi oraz opór tętnic obwodowych w spoczynku i podczas dwóch testów wywołujących stres. Jeden polegał na zanurzaniu dłoni na dwie minuty w lodowatej wodzie, a drugi na wykonaniu trudnego zdania matematycznego. W takich stresujących sytuacjach u ludzi dochodzi do znacznego obkurczenia naczyń obwodowych.

 

Naukowcy zaobserwowali jednak, że po diecie wzbogaconej w orzechy pistacjowe tętnice mniej się zwężały pod wpływem stresu niż po diecie niskotłuszczowej. Jak tłumaczą badacze, wiąże się to z mniejszym obciążeniem serca, które może dzięki temu pracować wolniej.

 

Autorzy pracy przyznają, że laboratoryjne pomiary ciśnienia krwi nie wykazały żadnych różnic związanych z dietą. Jednak na podstawie pomiarów dokonywanych 24 godziny na dobę, tj. w trakcie codziennych czynności pacjentów, stwierdzono, że po diecie pistacjowej skurczowe ciśnienie krwi (tj. wyższa wartość) było niższe średnio o 3,5 milimetry słupa rtęci (mm Hg), a podczas snu niższe blisko o 6 mm Hg, w porównaniu z dietą niskotłuszczową. Zdaniem West taki spadek wiąże się z mniejszym obciążeniem serca.

 

Badacze odnotowali też poprawę parametrów dotyczących akcji serca. Ich zdaniem wskazuje to, że regularne jedzenie orzechów pistacjowych poprawia aktywność nerwu błędnego, który wchodzi w skład układu parawspółczulnego kontrolującego pracę serca. W przebiegu cukrzycy może dochodzić do uszkodzenia tego nerwu.

 

Zdaniem autorów pracy, wyniki te sugerują, że spożywanie orzechów pistacjowych przez chorych na cukrzycę może przyczyniać się do obniżenia u nich ryzyka choroby serca. Jest to o tyle istotne, że schorzenia układu sercowo-naczyniowego rozwijają się znacznie częściej w tej populacji chorych i są przyczyną aż dwóch trzecich zgonów osób cierpiących na cukrzycę.

 

- Biorąc pod uwagę wysokie ryzyko choroby serca u chorych na cukrzycę, należy stwierdzić, że dla tej populacji orzechy powinny być ważnym składnikiem diety zdrowej dla serca – podsumowuje prof. West. (PAP)

 

Pistacje w kuchni: przepis dla ciebie

 

Jesteś alergikiem, musisz to wiedzieć

 

jjj/ mrt/

REKOMENDACJA
2014-12-09 21:47:54
~jo

Zdrowe moze i są ale nie smażone tylko surowe zielone reszta to chłam

2014-09-06 10:01:14
~Grazia

Co na raka - poszukajcie w necie o witaminie B17, srebrze koloidalnym i DOKŁADNIE o aktywatorze wody Aqua Lyros Atara Golden. Skrywają to przed całym światem , bo po co być normalnie zdrowym i długo żyć . Wiele ludzi uważa, że wynalazek warty nagrody Nobla . Wiem co piszę bo mam od pięciu lat we własnym mieszkaniu i dzięki temu nadal żyje mój mąż. Grażyna z wawy.

2014-08-18 18:12:09
~pi

szkoda tylko że pistacje są bardzo drogie... :)

2014-08-17 12:26:29
~zssr

raz kupiłem w biedronce świetne na drugi dzień stary wysuszony syf nigdy nie kupię w biedronie więcej pistacji

2014-08-17 12:23:03
~kasia

Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem. Nie mogła znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła mi coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres). Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te zbędne kg, wiem tylko, że nie głodowałam i jadłam ulubione potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

2014-08-17 12:16:58
~kier31

Kolejna propaganda producentów - tym razem z Sycylii, jednego z największych producentów tego orzeszka.

2014-08-17 11:55:48
~MX

Wystarczy, ze usuniecie chemie z żywności, a ludzie będą zdrowsi.

2014-08-17 11:49:05
~ania

to ja polecam bardzo proste w wykonaniu sery domowe, mozarella, feta i inne lub wino i cydr http://winoiser.com/blog-wino-i-ser /

2014-08-17 11:47:29
~ania

to ja polecam bardzo proste w wykonaniu sery domowe, mozarella, feta i inne lub wino i cydr

2014-08-17 11:16:39
~pasibrzuch

Myślałem że jedna porcja to kilogram a tu piszecie że 90 gramów... to co ja mam samymi okruszkami się zadowalać?

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.