wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Stres przyspiesza regenerację skóry

14.08.2014

PAP


Krótkotrwały stres obniża stan zapalny organizmu, a tym samym wspomaga procesy gojenia się ran oraz łagodzenia podrażnień skóry – wynika z badań opublikowanych w „Journal of Investigative Dermatology”.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (USA) przeprowadzili testy na myszach i stwierdzili, że glikokortykoidy (hormony steroidowe) uwalniane w sytuacji stresowej przyspieszają regenerację skóry.

 

Badacze wywołali u gryzoni eksperymentalnych trzy rodzaje podrażnień: kontaktowe zapalenie skóry występujące w trakcie używania detergentów; alergiczne kontaktowe zapalenie skóry pojawiające się na skutek kontaktu z alergenem, np. sumakiem oraz atopowe zapalenie skóry (potocznie zwane egzemą).

 

Następnie u części zwierząt sprowokowali wystąpienie reakcji stresu poprzez wkładanie ich do małego pomieszczenia na 18 godzin przez cztery kolejne dni.

 

Okazało się, że u zestresowanych myszy skóra ulegała przyspieszonym procesom regeneracji. Nie zaobserwowano niniejszego efektu u gryzoni, którym podano mifepriston – środek blokujący działanie steroidów.

 

„Pod wpływem chronicznego stresu te same naturalnie występujące steroidy niszczą ochronne właściwości skóry i hamują gojenie się ran, ale w momencie krótkotrwałego stresu działają korzystnie na problemy zapalne i ostre podrażnienia zarówno u myszy, jak i u ludzi. Wierzymy, że wyniki naszego badania tłumaczą, dlaczego te zazwyczaj szkodliwe związki powstające w reakcji stresu przetrwały na drodze ludzkiej ewolucji” – mówi Peter Elias, jeden z badaczy.

 

(PAP), ooo/ mrt/

 

Jesteś alergikiem, musisz to wiedzieć

 

 

REKOMENDACJA
2014-09-17 21:48:22
~jola

troche dziwna teoria, mnie stres zzera od srodka, gdyy nie to ze pod reka mam destresan max, to chyba mialabym juz jakies zalamanie

2014-08-25 12:06:21
~marta

Też miałam z tym problem.Dobre kosmetyki nawet nie pomagały. I w końcu ktoś znalazł sposób aby zniknął u mnie ten problem.Znajomy polecił konsultanta który pomógł mi. Teraz mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes)

2014-08-18 08:42:07
~citizen

Skóra sama z siebie nie choruje. Najczęstrzą przyczyną skóry atopowej, zapalenia oskrzeli i astmy są pasożyty - szczególnie u małych dzieci które ciągle wysiadują w piaskownicach robiących za WC kotom i psom. Egzema też się z tego bierze. Lekarze nie wiedzą co jest przyczyna i najlepiej nazwać to egzema (tak naprawdę nic to nie oznacza). Wystarczy porządnie przeleczyć się na pasożyty i egzema i atopia cudownie znikają. Sprawdzone.

2014-08-18 08:31:04
~wasdf

lecze sie z tego gowna i kazdy lekrza powtarza ze glowna przyczyna jest stresujace zycie i patrzac na swoje wszystko sie zgadza. Strasznie glupi ten artykul

2014-08-15 09:20:34
~dermasova

stres to czynnik pogarszający stan skóry atopowej

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.