wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Latem uważaj na alergie krzyżowe

29.08.2014

Dlaczego osoby uczulone na pyłki brzozy nie powinny jeść jabłek albo wiśni? Czemu alergia na roztocza wyklucza spożywanie skorupiaków? Wiesz, na czym polega alergia krzyżowa? Szczególnie narażeni na nią jesteśmy latem, gdy w powietrzu utrzymuje się wysokie stężenie pyłków, a do diety włączamy sezonowe produkty.

 

Alergia jest nadmierną reakcją układu odpornościowego na tzw. alergeny, czyli substancje, które w prawidłowych warunkach nam nie szkodzą. Osoby ze skłonnością do alergii wytwarzają więcej immunoglobulin (przeciwciał) określonego typu, zwanych IgE. Tworzą się one po pierwszym kontakcie z alergenem i zostają związane z innymi komórkami układu immunologicznego. Kiedy organizm znów napotka te same alergeny, IgE pobudza komórki do uwalniania substancji chemicznych, m.in. histaminy. Substancje te powodują reakcję alergiczną.

 

Biochemiczne pokrewieństwo

 

Jednym z terminów związanych z uczuleniami jest alergia krzyżowa. Czym się charakteryzuje?

- O alergii krzyżowej mówimy wtedy, gdy alergen inny niż ten, który wywołał uczulenie, prowadzi do reakcji alergicznej. Dzieje się tak z powodu pokrewieństwa biochemicznego różnych substancji. Nawet pierwszy kontakt z odpowiednim alergenem krzyżowym może u alergika wyzwolić  reakcję - tłumaczy nam dr n. med. Marzena Gajewska, internista i alergolog w Centrum Medycznym ENEL-MED, członek Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

 

Do reakcji krzyżowych często dochodzi między pyłkami i pokarmami. Dlatego jeśli jesteś uczulony na pyłki roślin i czujesz się gorzej po spożyciu pewnych warzyw, owoców bądź przypraw, prawdopodobnie cierpisz dodatkowo na alergię krzyżową.

 

Dr Gajewska wyjaśnia, że alergia krzyżowa najczęściej daje o sobie znać w tym samym czasie, w którym objawia się alergia pierwotna, np. osoby uczulone na pyłek brzozy w większości przypadków reagują alergicznie po zjedzeniu jabłka, szczególnie w okresie pylenia brzozy.

- Pokarmy (także przyprawy) mogą wchodzić w reakcje krzyżowe nie tylko z pyłkami, ale również same ze sobą (np. ogórek z selerem), sierścią zwierząt, lateksem czy roztoczami. Lista niestety wciąż się rozrasta - przyznaje internistka.

 

Z pyłków roślin najczęstszym winowajcą jest pyłek brzozy, na drugim miejscu znajduje się pyłek bylicy i kolejno traw.

 

Charakterystycznymi objawami alergii krzyżowej są:

 

- pieczenie ust,

- swędzenie podniebienia,

- katar,

- kaszel,

- duszności,

- wzdęcia,

- bóle brzucha,

- problemy skórne, np. pokrzywka,

- najcięższe reakcje: np. obrzęk krtani (obrzęk Quinckego) lub wstrząs anafilaktyczny (skrajnie ciężka reakcja alergiczna, niekiedy kończąca się śmiercią).

 

Kliknij i dowiedz się, czym jest wstrząs anafilaktyczny

 

1 2
REKOMENDACJA
2015-08-26 14:43:39
~stefka

Lat się kończy i niedługo zaczyna się okres grzewczy. Zilola latem mi pomogła mam nadzieję, że i w okresie kaloryferowym będzie skuteczna

2015-08-25 14:39:04
~wania

Też od kilku dni stosuję zilole i przynosi mi to wielką ulgę. Na prawdę skuteczne tabletki

2015-08-21 12:17:20
~zazazu

Nie powoduje senności. Rzeczywiście. To dla mnie bardzo ważne, bo w pracy muszę być skoncentrowana. Bardzo jestem zadowolona z tych tabletek.

2015-08-20 11:39:05
~mercci

Spróbuj, poczujesz ulgę, bo sama doskonale wiem, jak uciążliwe potrafią być skutki alergii. Zilola działa podobnie, jak większość leków na alergię, ale ma tą przewagę, że nie przenika do układu nerwowego i nie powoduje senności.

2015-08-17 13:42:59
~zazazu

Tyle pozytywnych opinii na temat tych tabletek zilola. Sama musz e wypróbować. Od 5 lat wlacze z alergią i nic. Może wreszcie one mi pomogą.

2015-08-12 10:58:46
~katuszewskabasia

Mi też zilola pomogła, a mam w mieszkaniu okna akurat od ulicy... więc pyłu mnóstwo. Jednak po tych tabletkach daję radę :)

2015-07-22 13:55:54
~kasiuta

Ja wypróbowałam zilolę i to była dobra decyzja :)

2015-07-07 12:29:20
~pusienka

Każda alergia jest upierdliwa jeśli się z nią odpowiednio nie powalczy. Ja wypróbuję tą zilolę, bo do tej pory nic mi jakoś skutecznie nie pomogło.

2015-07-05 18:32:37
~Jogaa99

No ale taka prawda, leki na alrgię często powodują senność i otępienie. Na jedno pomagają, na drugie szkodzą. Ta zilola którą tu polecacie nie przenika tak do układu nerwowego, dlatego nie działa otumaniająco.

2015-07-02 22:23:31
~katarynka

i nic z tym nie robisz? może jakoś do lekarza się przejdź i powiedz o tym, przecież taka sennośc po tabletkach to chyba nie jest rzecz normalna. a przynajmniej mowienie, ze te leki mają to do siebie nie jest argumentem

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.