wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Koszty cukrzycy w Polsce rosną

04.09.2014

PAP

 


Epidemia cukrzycy kosztowała Polskę w 2013 r. co najmniej 7 mld zł, czyli o 1 mld więcej niż szacowano przed rokiem - wynika z najnowszej edycji raportu pt. „Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce”, do którego dotarła PAP.

 

 

 

To oznacza, że epidemii cukrzycy, na którą w naszym kraju cierpią ponad 3 mln osób, nie możemy dłużej lekceważyć – ocenili w rozmowie z PAP eksperci, którzy opiniowali najnowszą publikację.

 

Chodzi przede wszystkim o cukrzycę typu 2, która stanowi 80-90 proc. wszystkich przypadków choroby. Ze względu na szybki wzrost liczby osób cierpiących na ten typ cukrzycy Światowa Organizacja Zdrowia w 2006 r. uznała ją za pierwszą globalną niezakaźną epidemię.

 

Najnowszy raport został przygotowany przez firmę Novo Nordisk we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Jego autorzy opierali się na danych uzyskanych z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

 

Jak wyliczyli, koszty cukrzycy i jej powikłań wyniosły w Polsce w 2013 r. co najmniej 7 mld złotych. Złożyły się na nie: koszty bezpośrednie, związane np. z finansowaniem świadczeń medycznych i refundacją leków oraz koszty pośrednie, związane m.in. z utratą produktywności chorych z powodu nieobecności w pracy, przedwczesnych zgonów, z rentami z tytułu niezdolności do pracy.

 

„Te 7 mld zł uzyskano w najbardziej konserwatywnej wersji. Trudno je podważyć. Ale gdy zastosowano mniej konserwatywne podejście to koszty cukrzycy wyniosły 9 mld, a w najszerszym podejściu, po dodatkowym uwzględnieniu prezenteizmu (spadek wydajności pracownika obecnego w miejscu pracy - PAP) - nawet 12 mld zł” - wyjaśnił PAP dr Krzysztof Chlebus z Klinicznego Centrum Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak ocenił, nowy raport wskazuje, że cukrzycy nie można bagatelizować. „Zważywszy na skalę epidemii cukrzycy i jej rosnące koszty, jest to z całą pewnością choroba, która powinna być postrzegana jako istotny problem każdej polityki zdrowotnej. Mamy do czynienia z ogromną rzeszą pacjentów, którzy chorując przewlekle stanowią ogromne wyzwanie dla całego systemu ochrony zdrowia, dla płatnika i w związku z tym dla całego społeczeństwa” - powiedział dr Chlebus.

 

Z raportu wynika m.in., że koszty refundacji leków i wyrobów medycznych w cukrzycy wynoszą ponad 1,1 mld złotych. Bardzo podobnie, bo na poziomie 1 mld zł, kształtują się koszty utraconej produktywności z powodu przedwczesnych zgonów.

 

„Cukrzyca to nie tylko podwyższony poziom cukru we krwi. Choroba niesie ze sobą konsekwencje w postaci przewlekłych powikłań naczyniowych – zawałów serca czy udarów mózgu, uszkodzenia nerek, oczu. To wszystko prowadzi do przedwczesnego umierania nas, Polaków, do tego, że wielu członków naszego społeczeństwa staje się inwalidami, do utraty produktywności” - powiedział PAP prof. Maciej Małecki z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Autorzy raportu wskazują, że koszty powikłań stanowią połowę wszystkich kosztów cukrzycy, tj. 3,5 mld zł. W ciągu zaledwie czterech ostatnich lat ich bezpośrednie koszty medyczne wzrosły ponaddwukrotnie - z ok. 850 mln złotych w 2009 r. do ponad 2 mld w 2013 r. Dwie trzecie powikłań stanowią schorzenia sercowo-naczyniowe.

 

„Koszty cukrzycy rosną i będą rosły. Dlatego trudno zrozumieć fakt, że średnie wydatki na chorego w Polsce są najniższe w Europie i wynoszą np. jedną dziesiątą tego, co w Norwegii i dwie trzecie tego co wydają Czesi” - powiedział PAP prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

 

Z danych przytoczonych w raporcie wynika, że Polska jako jedyna wśród krajów europejskich o podobnym PKB (produkt krajowy brutto) obniżyła w 2013 r. wydatki na cukrzycę – średnio o 108 dolarów na chorego.

 

„Jeżeli chcemy zmniejszyć długofalowo ogólne koszty cukrzycy to – niestety – konieczne są inwestycje w zdrowie, czyli zwiększenie obecnych nakładów na diabetologię, m.in. po to, by lepiej leczyć chorych i zapobiegać powikłaniom. Niezbędne jest także podejmowanie bardziej merytorycznych decyzji odnośnie wydawania pieniędzy publicznych na ten cel” - powiedział prof. Czupryniak.

 

Według niego klasycznym przykładem jest leczenie stopy cukrzycowej. Obecnie, z powodu wyższej wyceny samego zabiegu, amputacja stopy (lub większej części nogi) jest bardziej opłacalna dla szpitala niż leczenie, które ratuje kończynę. „Tymczasem, jeżeli w wycenie amputacji uwzględni się koszty niepełnosprawności, renty i tego, że ktoś nie może pracować, bo jest inwalidą to okaże się, że jest ona nieopłacalna” - tłumaczył diabetolog.

Prof. Małecki podkreślił, że najlepszym sposobem, by uniknąć narastania kosztów cukrzycy jest zapobieganie tej chorobie. „Można to robić i nie ma lepszej metody niż edukacja społeczna, na temat roli zdrowej diety, szczupłej sylwetki, ćwiczeń fizycznych. Powinno się ją rozpoczynać już w przedszkolu” - podkreślił diabetolog.

 

1 2
Tagi: cukrzycazdrowie
REKOMENDACJA
2017-04-13 15:52:54
~Ola

Zachęcamy do odwiedzania również strony internetowej https://www.facebook.com/kampaniast opacukrzycowa/. Znajduje się tam dużo informacji o zapobieganiu powikłaniom cukrzycowym, profilaktyce prozdrowotnej oraz o skutecznych metodach leczenia. Zapraszamy!

2014-09-07 13:15:22
~Kasia

Ludzie którzy mówią że chory sam jest sobie winny powinni się najpierw wyedukować. U wielu cukrzyków faktycznie tak jest, ale u innych choroba mogła być wywołana przez niektóre leki, pojawić się jako skutek innego schorzenia, nie każdy kto ma cukrzycę typu drugiego to żarłok

2014-09-07 12:59:15
~babcia

amputacja kosztuje szpital najmniej, a koszty społeczne i stan pacjentów po amputacji niewiele go obchodzi, najgorsze w tym wszystkim jest to, że w Polsce po takiej amputacji śmiertelność pacjentów jest o wiele wyższa niż w innych krajach

2014-09-06 21:53:05
~żonajużniecukrzyka

Cukrzyca typu dwa nabija kabzy koncernom farmaceutycznym! Polecam bezprzeniczną dietę MŻ, dużo ruchu, pozytywne myślenie i niewiarę w słowa lekarzy "tego się nie da wyleczyć, to choroba do końca życia"

2014-09-06 13:45:27
~M

Dokladnie, dieta bez pszenicy. Jak ktos to przeczyta, to zobaczy co bialy chlebek robi z naszym cialem...

2014-09-05 11:45:49
~go

dlaczego zniknął mój komentarz???

2014-09-05 11:37:32
~go

przeczytajcie " Dieta bez pszenicy" dra Williama Davisa to zrozumiecie skąd epidemia cukrzycy

2014-09-05 11:33:03
~JDO

Sorry, że nie ad rem, tylko się czepnę... Dziennikarze! Nauczcie się mówić po polsku! 3 mln CHORUJĄ, nie CHORUJE! Choruje 1 człowiek... Przestawcie sobie to zdanie: "Nie choruje 3 mln Polaków". Poprawne?

2014-09-05 11:02:03
~kasia

Tylko zdrowe odżywianie! Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem. Nie mogła znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła mi coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres). Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te zbędne kg, wiem tylko, że nie głodowałam i jadłam ulubione potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

2014-09-05 10:46:51
~zonia

Mój tata chorował na cukrzycę, jego siostry i ja też więc nie lekceważmy genów a ponadto wszyscy byli szczupli i nie objadali się.Tak już po prostu jest

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.