wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Czy można się wybudzić w trakcie operacji?

11.09.2014

PAP

 

Wybudzenia podczas zabiegów w znieczuleniu ogólnym się zdarzają, ale są bardzo rzadkie. Dochodzi do nich u jednej osoby na 19 tys. operowanych - wykazał raport brytyjskiej służby zdrowia, opisywany przez serwis BBC News.

 

Jedynie u kobiet poddawanych zabiegowi cesarskiego cięcia w znieczuleniu ogólnym wybudzenia zdarzają się znacznie częściej. Dochodzi do nich u jednej osoby na 670 poddawanych takiej operacji – wynika z raportu opublikowanego przez Royal College of Anaesthetists i Association of Anaesthetists.

 

Podczas cesarskiego cięcia anestezjolodzy starają się zastosować jak najmniejszą dawkę leków, by jak najmniej oddziaływały na płód.

 

Do przebudzenia stosunkowo częściej dochodzi również u osób otyłych, co jest powodowane tym, że wymagają one zastosowania innych dawek leków. Anestezjolodzy o tym dobrze wiedzą, ale czasami popełniają błędy przy obliczaniu potrzebnej porcji farmaceutyków.

 

Autorzy raportu twierdzą, że przeanalizowali 3 mln operacji przeprowadzonych w ciągu roku w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Z ich dokumentacji wynika, że ponad 300 operowanych pacjentów odzyskało na chwilę świadomość. W przypadku operacji wykonywanych w znieczuleniu ogólnym jedno wybudzenie przypada na 19 tys. zabiegów.

 

Zwykle były to jedynie krótkie wybudzenia, najczęściej zdarzały się jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu albo chwilę przed jego ukończeniem. Mimo to u 41 proc. pacjentów pozostawiły one nieprzyjemne wspomnienia. Chorzy mówili w wywiadach, że podczas wybudzenia odczuwali paniczny lęk, ból lub uczucie duszności. Najbardziej traumatyczne było poczucie paraliżu i braku możliwości komunikowania się z otoczeniem.

 

Prawie 90 proc. wybudzeń zdarzyło się po podaniu pacjentowi leków zwiotczających mięśnie (stąd uczucie paraliżu, kłopotów z oddechem i braku możliwości komunikacji).

 

Główny autor raportu prof. Tim Cook z Royal United Hospital w Bath podkreśla, że każdy przypadek wybudzenia wymaga starannego przeanalizowania, dlaczego do niego doszło. Profesor dodaje, że na szczęście zdarza się to rzadko i tylko u nielicznych pacjentów jest silnie stresującym przeżyciem.

 

(PAP), zbw/ mrt/

 

(kg)

REKOMENDACJA
2014-09-14 16:44:27
~Vega

O kurczę, więc wcale nie jest nas tak mało! Wybudziłam się pod koniec operacji usunięcia wyrostka. Czułam, jak zakładają mi szwy. Chyba trzy. Szwów było więcej, ale na szczęście pozostałe przespałam. Ktoś powiedział: "O! Już sama oddycha", a ja pomyślałam, jakie oddycha, skoro ja się duszę? I to uczucie, że nic nie można zrobić, bo lek zwiotczający jeszcze działa. Otworzyć oczu, poruszyć ręką, nawet jęknąć. Wspomnienia nieciekawe, ale traumy raczej ni

2014-09-14 02:14:10
~jv8rs

Ja się obudziłem po operacji, i w pierwszej chwili nie wiedziałem gdzie jestem! Zobaczyłem rząd pustych łóżek i jakąś aparaturę za mną z oplątującymi mnie kablami. W pierwszej chwili myślałem że porwali mnie łowcy nerek, albo że miałem wypadek gdzieś na mieście. Próbowałem wstać, ale poczułem taki ból brzucha że zwątpiłem, i zacząłem krzyczeć coś w stylu: Gdzie ja jestem, Co się stało itd. Zaraz pojawiła się pielęgniarka, powiedziała że miałem zabieg wyc

2014-09-14 01:20:09
~Dexter

Jestem chirurgiem i byłem świadkiem takich zdarzeń już niejeden raz, kiedy nagle w trakcie operacji pacjent próbował wstać ze stołu operacyjnego lub szturchać operatorów. Często jest to zwykłe niedopatrzenie anestezjologa, który zachowawczo daje zbyt małą dawkę środków znieczulających, ale czasem jest to albo alkoholik, który "przerabia" leki w ekspresowym tempie lub grubas, którego najpierw nie można porządnie uśpić, a potem jest kłopot, żeby go po operacji

2014-09-14 01:16:43
~mmm

Obudziłem się jako nastolatek podczas operacji usuwania drutu z ręki po złamaniu. Chciałem coś powiedzieć, ale miałem tę rurkę w gardle i wtedy dostałem ataku paniki sądząc, że nie mam jak oddychać. Rzuciła się do mnie anestezjolog krzycząc "Oddychaj! oddychaj!", po czym zemdlałem. Potem obudziłem się, jak mnie przewozili spowrotem na salę po operacji. Otrzymałem takiego głupiego jasia, że jeszcze przez kilka godzin nie wiedziałem, gdzie jestem.

2014-09-14 01:10:32
~gabriel (sw)

25 lat temu wybudzilam sie podczas zabiegu do dzis nie moge usnac

2014-09-14 00:55:48
~toma

ja w trakcie operacji terz sie przebudziłem. robiono mi trachootomie.pamiętam jak dziś60 % opercji.potem uspali mnie ponownie.podczas operacji przebili mi płuco i uszkodzili serce.dopiero po 9 dniach wruciłem do żywych.a pamijetam to jak wczoraj

2014-09-14 00:51:57
~Iwa

Ja też się wybudziłam. Pamiętam zielone płótno przed twarzą, bo miałam "parawanik" z niego w połowie klatki piersiowej. Żadnego bólu i rozmów... Ale dziwne uczucie....

2014-09-14 00:37:35
~paradoks.

Raz się wybudziłem jak mnie operowali całe szczęście że to był zły sen i tylko śniłem...

2014-09-13 23:48:44
~Inka

Obudziłam się podczas operacji pogruchotanego w wypadku nosa:( oprócz paraliżu i kłopotów z oddychaniem, czułam coraz intensywniej dłuto chirurga i piekący ból... dość długo czekałam na reakcję zagadanego anestezjologa...to uczucie czasem wraca w koszmarach

2014-09-13 23:46:46
~asia

A bronek na to http://www.almoc.pl/img.php?id=2172

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.