wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Na czym polega dieta resztkowa?

12.09.2014

Poradnia.pl

Pod pojęciem „substancje resztkowe lub balastowe” rozumie się grupę substancji chemicznie niejednorodnych, zawartych w pokarmach, które w ustroju nie ulegają trawieniu.

 

Wśród produktów pochodzenia zwierzęcego, zawierających substancje balastowe, są skleroproteiny – keratyna, kolagen i elastyna. Nie wzbudzają one jednak tak należytego zainteresowania jak błonnik.

Zmiany w sposobie odżywiania w ciągu ostatnich lat spowodowały wzrost zainteresowania błonnikiem pokarmowym, a zwłaszcza jego wpływem na zdrowie.W piśmiennictwie spotyka się różne określenia błonnika pokarmowego. Najpopularniejsza definicja brzmi: ta część żywności pochodzenia roślinnego, która jest odporna na hydrolizę przez enzymy trawienne przewodu pokarmowego człowieka i zwierząt monogastrycznych.

Nietrawiona enzymami część pożywienia obejmuje błonnik podzielony na frakcje rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie. Do rozpuszczalnych zalicza się: substancje pektynowe, hemicelulozy o różnym stopniu rozgałęzienia, ekstrahowane z roztworów obojętnych gumy, w tym beta-glukany i śluzy. Do nierozpuszczalnych frakcji należą: celuloza, hemicelulozy ekstrahowane z roztworów kwaśnych oraz ligniny.

 

Głównymi komponentami błonnika pokarmowego są: celuloza, ligniny, hemicelulozy i pektyny.

- Celuloza jest polisacharydem, który nie podlega trawieniu w przewodzie pokarmowym człowieka i dlatego określa się ją jako składnik balastowy – „wypełniacz”. Jest liniowym polimerem glukozy (alfa-1,4-glukanem), zawierającym ponad 3 tysiące jednostek tego cukru, połączonych wiązaniem beta-glikozydowym.

 

1 2
REKOMENDACJA
2018-12-28 21:19:34
~Liza

Jak dla mnie nie ma lepszego środka który jest skutecznie wstanie wspomóc odchudzanie jak Foreverslim. Wcześniej chwytałam się praktycznie każdego możliwego sposobu i nie było efektów. Od czasu jak zaczełam brac Foreverslim, a właśnie zakończyłam 2 opakowanie, to waga systematycznie spada. Na razie jest 7 kg mniej

2014-09-13 18:13:55
~Aga

W wysoko przetworzonym jedzeniu jest więcej chemii,aniżeli błonnika, a ten rodzaj "pożywienia" jest kupowany najczęściej i najwięcej go w sklepach. Ja już sobie z tym poradziłam, schudłam i jestem zdrowa schudnacskutecznie.pl

2014-09-13 12:13:29
~kasia

Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Ja już z tym nie mam problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(idealnafigura.com/gberes), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę.Każdemu to polecam

2014-09-13 11:52:32
~Ona

Jak juz to tylko zdrowa dieta Gillian McKeith a nie jakieś wynalazki.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.