wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Aktualności

Otyłość i geny układu nerwowego

15.12.2008
Odkryto kilka nowych genetycznych czynników ryzyka dla otyłości, większość z nich to geny aktywne w układzie nerwowym, co potwierdza rolę mózgu w kontroli pobierania pokarmu i naszej wagi - informują naukowcy z USA i Islandii na łamach pisma "Nature Genetics".

Dotychczas genetyczna odpowiedzialność za skłonność do otyłości spoczywała jedynie na dwóch genach. Joel Hirschhorn z Broad Institute of Harvard and MIT w Bostonie wraz z kolegami przeprowadził analizę materiału genetycznego ponad 30 tysięcy osób i odkryli 6 nowych loci (miejsc położenia genów), które są związane z masą ciała. Każdy z tych 6 genów jest aktywny w mózgu i w jednej z jego struktur - podwzgórzu.

W innej pracy Gudmar Thorleifsson razem z zespołem z deCODE Genetics w Rejkiaviku opisali wyniki niezależnej analizy genomu i odnaleźli 7 nowych loci związanych z wagą, większość z nich opisano również w pracy Hirschhorna.

Pomimo, że każdy z tych powszechnie występujących wariantów genów przyczynia się w niewielkim stopniu do różnic w masie ciała, możliwe że rzadziej występujące warianty tych samych genów mają bardziej znaczący wpływ na wagę niektórych osób. (PAP)

źródło: PAP kdo/ tot/

fot. www.jiunlimited.com

REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.