wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Aktualności

Znany lek na depresję w walce z rakiem

19.12.2008
Popularny lek na depresję - Prozac może pomóc w przełamywaniu oporności raka na leki - poinformowali naukowcy z Izraela na łamach pisma "Cancer Letters".

Prozac jest ciągle najbardziej znanym lekiem na depresję, choć od czasu jego wejścia na rynek w 1988 r. pojawiły się już inne nowocześniejsze leki. Za jego działanie przeciwdepresyjne odpowiada chemiczny związek fluoksetyna.

Jak przypominają autorzy pracy, lek ten jest regularnie przepisywany chorym na raka po to, by złagodzić ich przygnębienie spowodowane chorobą.

Z najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie wynika, że może on pomóc tym pacjentom również w walce z samym nowotworem, gdyż dramatycznie zwiększa skuteczność popularnych leków na raka - np. doksorubicyny (inaczej adriamycyny).

Lek ten jest stosowany u chorych na wiele nowotworów złośliwych, w tym raka piersi, jajnika, białaczek, rak pęcherza i wiele innych.

Doświadczenia laboratoryjne wykazały, że Procac zwiększał skuteczność doksorubicyny w niszczeniu komórek nowotworowych o ponad 1000 proc.

Było to związane z tym, że pod wpływem Prozaku dochodziło do uwięzienia leku na raka wewnątrz chorych komórek. Dodatkową korzyścią było to, że doksorubicyna nie niszczyła sąsiadujących z nimi komórek zdrowych.

W badaniach na zwierzętach umiarkowane dawki obydwu leków znacznie hamowały rozwój guzów nowotworowych.

Zdaniem jednego z autorów pracy dr. Dana Peera, oznacza to, że łączenie Prozaku z lekami stosowanymi w chemioterapii mogłoby zwiększyć efekty leczenia nowotworów. Zanim do tego dojdzie, najnowsze odkrycie trzeba jednak potwierdzić w innych badaniach.

"Zaletą Prozaku jest to, że lekarze nie musieliby czekać - lek mógłby być natychmiast stosowany w terapii raka" - podkreśla badacz.

Ponieważ Prozac może być przepisany przez każdego lekarza naukowcom izraelskim trudno byłoby sprzedać to odkrycie. Dlatego dr Peer liczy, że lekarze z różnych krajów połączą swoje siły i rozpoczną tzw. badania retrospektywne nad pacjentami z różnymi rodzajami nowotworów, którzy zażywali fluoksetynę. To mogłoby dostarczyć ważnych informacji na temat skuteczności tego leku w walce z rakiem.

Obecnie naukowcy z laboratorium dr. Peera, korzystając z pomocy nanotechnologii, opracowują kilka nowych metod dostarczania leków do komórek raka piersi, trzustki, guzów mózgu oraz nowotworów krwi. (PAP)

źródło: PAP jjj/ yy/

fot. www.jiunlimited.com

Tagi: prozacdepresjarak
REKOMENDACJA
2017-01-23 20:36:37
~KTOS KTO MA RAKA

DO DU TO JEST

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.