wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Zmodyfikowana salmonella groźna dla raka

Shutterstock
20.04.2015

PAP

Genetycznie zmodyfikowane bakterie z rodzaju salmonella skutecznie kolonizują guzy nowotworowe i zabijają komórki rakowe, pozostając przy tym bezpieczne dla zdrowych tkanek organizmu – informuje internetowe czasopismo „mBio”.

Badacze z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie (USA) uzyskali w wyniku modyfikacji genetycznych szczep bakterii z rodzaju Salmonella enterica, który może okazać się niezwykle przydatny w leczeniu raka. Drobnoustroje z tego szczepu po wniknięciu w struktury guza nowotworowego stają się silnie toksyczne, szybko się namnażają, po czym atakują i niszczą komórki rakowe.

Naukowcy od dawna wiedzieli, że bakterie z rodzaju Salmonella enterica mają potencjał do zwalczania nowotworów, ale jednocześnie zdawali sobie sprawę z faktu, iż mikroorganizmy te mogą wywoływać u człowieka różne dolegliwości, począwszy od zatruć pokarmowych, a kończąc na sepsie, która często okazuje się tragiczna w skutkach. Postanowili więc przekształcić bakterie w taki sposób, by były one bezpieczne dla człowieka, ale śmiertelnie groźne dla komórek rakowych. Zadanie to nie należało do najłatwiejszych.Najpierw badacze skoncentrowali się na ograniczeniu toksycznych właściwości salmonelli. W tym celu wyeliminowali geny odpowiedzialne za syntezę lipopolisacharydu (LPS) – endotoksyny występującej w zewnętrznej błonie komórkowej bakterii i w dużej mierze odpowiedzialnej za rozwój sepsy. W wyniku tych działań otrzymali różne zmodyfikowane szczepy salmonelli. Jeden z nich okazał się szczególnie skuteczny w zwalczaniu komórek rakowych, a do tego bezpieczny dla pozostałych tkanek organizmu. Niestety nie był zdolny do kolonizowania guza.

Naukowcy dokonali kolejnej modyfikacji genetycznej - tym razem w indukowalnym promotorze arabinozonowym. To był strzał w dziesiątkę. Uzyskany szczep nie uszkadzał zdrowych komórek, ale po wniknięciu do guza stawał się silnie toksyczny i bezwzględny dla komórek rakowych.

- Ta przemiana salmonelli z formy łagodnej, która nie uszkadza normalnych komórek, do formy toksycznej zachodzi wewnątrz guza błyskawicznie z powodu szybkiego tempa wzrostu i podziału komórek – mówi dr Roy Curtiss, współautor badania. Nie przesadza, bo bakteria, która w normalnej komórce rozwija się bardzo wolno i dzieli raz lub dwa na 24 godziny, po dostaniu się do guza zaczyna dzielić się co godzinę.

Badacze planują kontynuować eksperymenty nad zmodyfikowanym szczepem salmonelli i mają nadzieję, że leczenie bakteriami tego typu będzie w przyszłości wykorzystywane w połączeniu z chemio- i radioterapią. (PAP)

ooo/ agt/

REKOMENDACJA
2015-04-21 11:15:07
~Silent

Dla chorych na raka jest tylko jedna pomoc. Marihuana, a dokladnie olejek konopny. Niestety Polska jeszcze jest za tępa zeby korzystac z darow natury. Moze kiedys ludzie zaczna patrzec na oczy i zlikwiduja NFZ ktory nas tak zabija:(

2015-04-21 09:49:00
~Abby

Wynalezli...opatentowali. I tu konczy sie historia wynalazku dla ludzkosci.

2015-04-21 09:47:00
~kasia

Tylko zdrowe odżywianie. Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem. Nie mogła znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła mi coś rewelacyjnego!(idealnafigura24.pl). Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te zbędne kg, wiem tylko, że nie głodowałam i jadłam ulubione potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

2015-04-21 09:46:56
~loko

takie leki na raka to odkrywają średnio 3 razy w tygodniu potem przeprowadzają szczegółowe badanie i okazuje się że lek nic nie pomaga

2015-04-21 09:05:31
~Mentor

Mamy lek na raka, dla wielkich tego świata nie dla maluszkich... naukowcy są opłacani aby milczeć bo biznes jest na leczeniu nie na wyleczeniu,

2015-04-20 18:59:12
~niki

a czytaliście Czy badanie DNA pomaże wygrać z rakiem? http://www.informacjehandlowe.pl/l ifestyle/2850-czy-badanie-dna-pomaz e-wygrac-z-rakiem

2015-04-20 18:23:00
~mc2

jeśli zabija komórki rakowe to po co jeszcze chemio i radioterapia??? chyba tylko po to zeby maksymalnie osłabić organizm

2015-04-20 17:39:03
~życie bez kłopotów

Proszę przeczytać o aktywatorze wody Aqua Atara Golden , profilaktyka na wszelkiej maści nowotwory i nie tylko .

2015-04-20 17:29:13
~Leokadia Wąska

Co Bóg zepsuł, naukowiec naprawi.

2015-04-20 16:23:42
~nieja

jakie to proste sposoby na wyleczenie raka

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.