wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Otyłość nas zabija

Shutterstock
22.05.2015

Dziś Europejski Dzień Walki z Otyłością – problemem, który osiągnął rozmiary epidemii. Badania potwierdziły, że otyłość ma związek z występowaniem poważnych problemów zdrowotnych, m.in. chorób serca, układu oddechowego, cukrzycy czy niektórych nowotworów. Za dużo ważą i dorośli, i dzieci. Jaka jest tego przyczyna i jak zabrać się za odchudzanie, by było skuteczne i bezpieczne?

Statystyki przerażają. Z raportu opracowanego w 2014 roku przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że 34 proc. Polaków ma nadwagę, a 17 proc. choruje na otyłość. Grubsi są mężczyźni – za dużo waży 61 proc. z nich wobec 42 proc. kobiet. Odsetek osób otyłych rośnie wraz z wiekiem. Wśród Polaków po 65. roku życia z nadwagą lub otyłością zmagają się trzy na cztery osoby, natomiast w grupie wiekowej 35-44 lata za dużo waży połowa Polaków.

Problem jest poważny. Gdy Główny Urząd Statystyczny porównał częstotliwość występowania nadwagi i otyłości wśród dorosłych Polaków w 1996 i 2009 roku, okazało się, że odsetek mężczyzn z tymi dolegliwościami wzrósł w tym czasie dwukrotnie. Z 26 do 45 proc. zwiększył się też odsetek zbyt dużo ważących kobiet.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że w Europie otyłość osiągnęła już rozmiary epidemii – w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci problem wzrósł trzykrotnie. Liczba otyłych zwiększyła się nawet w tych krajach, gdzie problem miał wcześniej bardzo małą skalę. Według Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego najgrubsi w Europie są Czesi (z otyłością walczy prawie 30 proc. Czechów po 20. roku życia). W niechlubnej czołówce znalazła się także Wielka Brytania, Rosja, Węgry i Słowacja. Polska zajęła w rankingu dziewiąte miejsce. Najlepiej sytuacja wygląda w Szwajcarii, gdzie na otyłość choruje mniej niż 15 proc. społeczeństwa.

Dzieci naśladują dorosłychPrzerażająca jest także skala otyłości wśród dzieci. W Europie wśród jedenastolatków jedno dziecko na troje zmaga się z nadwagą albo otyłością. Z badań przeprowadzonych przez Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” wynika, że 18,6 proc. przebadanych chłopców  i 14,5 proc. dziewczynek waży za dużo. W przedziale wiekowym 7-18 lat odsetek polskich dzieci mających problem z nadmierną masą ciała wynosi 20 proc.

Eksperci biją na alarm: polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w Europie. – W latach 70. ubiegłego wieku nadmierną masę ciała miało w Polsce mniej niż 10 proc. uczniów, podczas gdy obecnie już co piąte dziecko w wieku szkolnym boryka się z nadwagą lub otyłością – alarmuje prof. Mirosław Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Z mapy otyłości polskich dzieci wynika, że najgrubsze są dzieci w woj. mazowieckim, łódzkim, lubelskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i opolskim. Najmniej dzieci w wieku szkolnym, które ważą za dużo, jest w woj. śląskim.

Za otyłość wśród najmłodszych odpowiada przede wszystkim styl życia. – Dzieci są doskonałymi obserwatorami. Przyglądają się rodzicom i naśladują ich, także w kwestii tego, co i jak jeść – tłumaczy Monika Ciszek-Skwierczyńska, koordynator leczenia zaburzeń odżywiania w Centrum La Fuente w Szczyrku. – Dlatego dieta rodziców i ich aktywność fizyczna lub jej brak są istotne nie tylko w kontekście ich własnej kondycji, ale także zdrowia całej rodziny – dodaje Ciszek-Skwierczyńska.

Nadwaga czy otyłość?

Gdy w organizmie występuje umiarkowany nadmiar tkanki tłuszczowej (w stosunku do beztłuszczowej masy ciała), mówimy o nadwadze, natomiast gdy ten nadmiar występuje w stopniu zaawansowanym, stwierdza się otyłość. Instytut Żywności i Żywienia wyjaśnia, że aby je od siebie odróżnić, warto skorzystać ze wskaźnika masy ciała BMI, który jest relacją pomiędzy wagą a wzrostem. Liczymy go, dzieląc wagę (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu.

Przykład: dorosła osoba o wadze 60 kg i mająca 170 cm wzrostu liczy swoje BMI następująco – 60/(1,7 x 1,7) = 20,76.

BMI między 18,5 a 24,9 oznacza wagę prawidłową. BMI w przedziale 25-29,9 wskazuje na nadwagę, natomiast powyżej 30 – otyłość. BMI wskazuje również na trzy stopnie otyłości. Jeśli wskaźnik masy ciała wynosi 30-34,9, stwierdza się I stopień otyłości. Jeśli wskaźnik masy ciała wynosi 35-39,9, stwierdza się II stopień otyłości. BMI powyżej 40 oznacza III stopień otyłości nazywany otyłością olbrzymią albo śmiertelną.

Najgroźniejsza otyłość brzuszna

Wskaźnik BMI nie mówi jednak o rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej w organizmie. Najgroźniejsza jest otyłość brzuszna, zwana również otyłością centralną, otyłością typu jabłku albo androidalną. Częściej występuje u mężczyzn. Pierwszy stopień rozpoznaje się, kiedy obwód pasa wynosi co najmniej 94 cm u mężczyzny i 80 cm u kobiety, a drugi – od 102 cm u mężczyzny i 88 cm u kobiety. Otyłość brzuszna, w której otłuszczone są narządy wewnętrzne, jest niebezpieczna, ponieważ jej powikłaniami może być cukrzyca, nadciśnienie, choroby narządu ruchu, układu krążenia czy metaboliczne. U kobiet częściej występuje otyłość pośladkowo-udowa (zwana obwodową, otyłością typu gruszka bądź gynoidalną).

Do ustalenia, z którym typem otyłości mamy do czynienia, służy współczynnik WHR (ang. waist-hip ratio), gdzie obwód talii dzieli się przez obwód bioder. Otyłość brzuszną rozpoznajemy, kiedy wskaźnik WHR jest większy lub równy 0,8 u kobiet i 1 u mężczyzn. Otyłość pośladkowo-udową stwierdzamy natomiast, kiedy wskaźnik WHR jest niższy niż 0,8 u kobiet lub 1 u mężczyzn.

 

1 2
REKOMENDACJA
2018-06-09 20:25:35
~Martyna

Na mnie Foreverslim działał praktycznie od samego początku .Z jego pomocą schudłam bardzo dużo. Czułam się bardzo dobrze nawet miałam więcej energii.W mojej ocenie jeden z lepszych specyfików dostępnych bez recepty.

2018-05-29 21:45:52
~Michalina

W moim przypadku Foreverslim przyniósł bardzo dobre efekty.Tabletki plus minimalny wysiłek fizyczny to znaczy basen raz w tygodniu ,a wynik to 10 kg w dwa miesiące.

2018-05-27 17:34:13
~Ola

Ja na początku nawet nie myślałam że tabletki będą mi w stanie pomóc schudnąc.Ale Slimunox to takie tabletki które bez problemu radzą sobie ze sporą nadwagą.Trochę pomogłam tym tabletka zmieniając dietę i ruszając tyłek z przed telewizora.W sumie na razie schudłam pare kilogramów ale juz czuje się zupełnie inną osobą.

2018-05-06 18:42:28
~Malina

Na mnie do tej pory robi wrażenie to żę właśnie dzięki Slimunoxudało mi się aż tyle schudnąć,chociaż wcześniej stosowałam różne diety.Kto by pomyślał że właśnie suplement diety mi pomoże schudnąć.Co ważne na Simunox nauczyłam się jeść zdrowo i racjonalnie co do dzisiaj procentuje.

2018-04-29 20:05:51
~Małgosia

Jestem bardzo zadowolona z efektu jak dały mi Slimunox.Na początku myślałam że raczej efekty będą kiepskie ale jestem mile zaskoczona.Udało mi się zrzucić 10 kg bez żadnych wielkich wyrzeczeń.

2018-04-17 16:43:58
~Kaja

Dla mnie jedną z ważniejszych zmian jakie wprowadziłam to zasada częściej a mniej.Dzięki Slimunox i tej niewielkiej zmianaie udało mi się schudnąć 12 kg.Dla mnie taki spadek wagi to spory sukces.Jeżeli ktoś chcę się odchudzać to zmiany w żywieniu i życiu niestety są niezbędne

2018-04-08 17:57:18
~Fela

Dla mnie najskuteczniejsze okazało się połączenie diety i Slimunox.jestem dużo lżejsza niż trzy miesiące temu.Robiłam ostatnio badania i poziom mojego złego cholesterolu znacznie się zmniejszył myślę że jest to związane z tym że schudłam.

2018-04-05 12:36:13
~Marianna

Moim zdaniem Slimunox należy do grupy jednych z najskuteczniejszych ale równocześnie bezpiecznych środków wspomagających odchudzanie. Ja w każdym razie jestem bardzo zadowolona z efektu jaki uzyskałam po jego zastosowaniu

2018-03-12 15:42:29
~Jola

Moim zdaniem Slimunox jest jednym z najlepszych środków wspomagających odchudzanie jakie są dostępne w Polsce, a do tego oparty jest on na naturalnych składnikach. Ja przez 3 miesiące schudłam 14 kg

2018-03-06 20:22:13
~Pola

Dalej nie chcę mi się wierzyć że udało mi się schudnąc.Z nadwagą walczyłam 7 lat bez skutecznie.O Foreverslimie dowiedziałam się od koleżanki spróbowałam i w końcu mi się udało.Szkoda że tak późno się o nich dowiedziałam bo szczuplejsza była bym dużo wcześniej.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.