wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Otyłość nas zabija

Shutterstock
22.05.2015

Dziś Europejski Dzień Walki z Otyłością – problemem, który osiągnął rozmiary epidemii. Badania potwierdziły, że otyłość ma związek z występowaniem poważnych problemów zdrowotnych, m.in. chorób serca, układu oddechowego, cukrzycy czy niektórych nowotworów. Za dużo ważą i dorośli, i dzieci. Jaka jest tego przyczyna i jak zabrać się za odchudzanie, by było skuteczne i bezpieczne?

Statystyki przerażają. Z raportu opracowanego w 2014 roku przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że 34 proc. Polaków ma nadwagę, a 17 proc. choruje na otyłość. Grubsi są mężczyźni – za dużo waży 61 proc. z nich wobec 42 proc. kobiet. Odsetek osób otyłych rośnie wraz z wiekiem. Wśród Polaków po 65. roku życia z nadwagą lub otyłością zmagają się trzy na cztery osoby, natomiast w grupie wiekowej 35-44 lata za dużo waży połowa Polaków.

Problem jest poważny. Gdy Główny Urząd Statystyczny porównał częstotliwość występowania nadwagi i otyłości wśród dorosłych Polaków w 1996 i 2009 roku, okazało się, że odsetek mężczyzn z tymi dolegliwościami wzrósł w tym czasie dwukrotnie. Z 26 do 45 proc. zwiększył się też odsetek zbyt dużo ważących kobiet.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że w Europie otyłość osiągnęła już rozmiary epidemii – w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci problem wzrósł trzykrotnie. Liczba otyłych zwiększyła się nawet w tych krajach, gdzie problem miał wcześniej bardzo małą skalę. Według Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego najgrubsi w Europie są Czesi (z otyłością walczy prawie 30 proc. Czechów po 20. roku życia). W niechlubnej czołówce znalazła się także Wielka Brytania, Rosja, Węgry i Słowacja. Polska zajęła w rankingu dziewiąte miejsce. Najlepiej sytuacja wygląda w Szwajcarii, gdzie na otyłość choruje mniej niż 15 proc. społeczeństwa.

Dzieci naśladują dorosłychPrzerażająca jest także skala otyłości wśród dzieci. W Europie wśród jedenastolatków jedno dziecko na troje zmaga się z nadwagą albo otyłością. Z badań przeprowadzonych przez Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” wynika, że 18,6 proc. przebadanych chłopców  i 14,5 proc. dziewczynek waży za dużo. W przedziale wiekowym 7-18 lat odsetek polskich dzieci mających problem z nadmierną masą ciała wynosi 20 proc.

Eksperci biją na alarm: polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w Europie. – W latach 70. ubiegłego wieku nadmierną masę ciała miało w Polsce mniej niż 10 proc. uczniów, podczas gdy obecnie już co piąte dziecko w wieku szkolnym boryka się z nadwagą lub otyłością – alarmuje prof. Mirosław Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Z mapy otyłości polskich dzieci wynika, że najgrubsze są dzieci w woj. mazowieckim, łódzkim, lubelskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i opolskim. Najmniej dzieci w wieku szkolnym, które ważą za dużo, jest w woj. śląskim.

Za otyłość wśród najmłodszych odpowiada przede wszystkim styl życia. – Dzieci są doskonałymi obserwatorami. Przyglądają się rodzicom i naśladują ich, także w kwestii tego, co i jak jeść – tłumaczy Monika Ciszek-Skwierczyńska, koordynator leczenia zaburzeń odżywiania w Centrum La Fuente w Szczyrku. – Dlatego dieta rodziców i ich aktywność fizyczna lub jej brak są istotne nie tylko w kontekście ich własnej kondycji, ale także zdrowia całej rodziny – dodaje Ciszek-Skwierczyńska.

Nadwaga czy otyłość?

Gdy w organizmie występuje umiarkowany nadmiar tkanki tłuszczowej (w stosunku do beztłuszczowej masy ciała), mówimy o nadwadze, natomiast gdy ten nadmiar występuje w stopniu zaawansowanym, stwierdza się otyłość. Instytut Żywności i Żywienia wyjaśnia, że aby je od siebie odróżnić, warto skorzystać ze wskaźnika masy ciała BMI, który jest relacją pomiędzy wagą a wzrostem. Liczymy go, dzieląc wagę (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu.

Przykład: dorosła osoba o wadze 60 kg i mająca 170 cm wzrostu liczy swoje BMI następująco – 60/(1,7 x 1,7) = 20,76.

BMI między 18,5 a 24,9 oznacza wagę prawidłową. BMI w przedziale 25-29,9 wskazuje na nadwagę, natomiast powyżej 30 – otyłość. BMI wskazuje również na trzy stopnie otyłości. Jeśli wskaźnik masy ciała wynosi 30-34,9, stwierdza się I stopień otyłości. Jeśli wskaźnik masy ciała wynosi 35-39,9, stwierdza się II stopień otyłości. BMI powyżej 40 oznacza III stopień otyłości nazywany otyłością olbrzymią albo śmiertelną.

Najgroźniejsza otyłość brzuszna

Wskaźnik BMI nie mówi jednak o rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej w organizmie. Najgroźniejsza jest otyłość brzuszna, zwana również otyłością centralną, otyłością typu jabłku albo androidalną. Częściej występuje u mężczyzn. Pierwszy stopień rozpoznaje się, kiedy obwód pasa wynosi co najmniej 94 cm u mężczyzny i 80 cm u kobiety, a drugi – od 102 cm u mężczyzny i 88 cm u kobiety. Otyłość brzuszna, w której otłuszczone są narządy wewnętrzne, jest niebezpieczna, ponieważ jej powikłaniami może być cukrzyca, nadciśnienie, choroby narządu ruchu, układu krążenia czy metaboliczne. U kobiet częściej występuje otyłość pośladkowo-udowa (zwana obwodową, otyłością typu gruszka bądź gynoidalną).

Do ustalenia, z którym typem otyłości mamy do czynienia, służy współczynnik WHR (ang. waist-hip ratio), gdzie obwód talii dzieli się przez obwód bioder. Otyłość brzuszną rozpoznajemy, kiedy wskaźnik WHR jest większy lub równy 0,8 u kobiet i 1 u mężczyzn. Otyłość pośladkowo-udową stwierdzamy natomiast, kiedy wskaźnik WHR jest niższy niż 0,8 u kobiet lub 1 u mężczyzn.

 

1 2
REKOMENDACJA
2019-01-27 20:52:09
~Odetta

Foreverslim to był mój pierwsze tabletkijakie stosowałam.Owszem efekty widziałam u znajomej ale wiadomo jak to jest na jednych dany preparat działa dobrze na innych nie.Ale mimo moich poczatkowych wątpliwości i u mnie zdał pozytywnie egzamin.Wić w temacie suplementów trzeba mieć sporo szczęścia aby dobrze wybrać.

2019-01-12 18:23:52
~Zuzanna

Ja do dzisiaj się zastanawiam jak to jest możliwe że odchudzanie wspomagane Slimunox jest o wiele bardziej efektywne niż na samej diecie. Dzięki tym tabletką wszytko szło znacznie szybciej.Efekt końcowy był taki że dałam rade schudnąc 13 kg i nie było to jakoś strasznie męczące

2018-12-28 17:53:34
~Ela

Odchudzając się z pomocą Slimunox nie trzeba wprowadzać jakiś drastycznych zmian w swoim jadłospisie.U mnie wystarczyła rezygnacja ze słodyczy kolorowych napoi .Do tego jadłam pięć mniejszych posiłków zamiast dwóch ogromnych.Udało mi się schudnąć dzięki tym zmianą aż 13 kg

2018-11-28 20:18:34
~Amelia

Przy moim siedzącym trybie życia myślałam, że nie uda mi się schudnąć. Wzięłam się w końcu za siebie, zaczęłam jeść częściej i mniej, bez cukru i tłuszczu. Kupiłam też tabletki Slimunox i starałam się ćwiczyć . Po trzech miesiącach ważę o 12 kg.

2018-10-28 20:07:17
~Renata

Wybierając środek na odchudzanie szukałam takiego który przede wszystkim będzie skuteczny ale również nie zaszkodzi.Wybrałam Foreverslim ze względu na bardzo dużo pozytywnych opinii osób które stosowały te tabletki.I ja jestem kolejną osobą której te tabletki pozwoliły schudnąć.Ważną rzeczą jest to aby kupować środek na oficjalnej stronie dystrybutora aby mieć pewność że tabletki są oryginalne

2018-09-26 20:06:35
~Ania

Ja stosuję Foreverslim od miesiąca, W końcu widzę cień szansy na pozbycie się nadwagi, bo jak na razie schudłam 4 kilo, ale jest to już dla mnie jakiś postęp

2018-06-30 19:25:26
~Natalia

Mi było ciężko schudnąc.Diety nie przynosiły oczekiwanych rezultatów.Dużo się zmieniło odkąd zaczęłam stosować tabletki Slimunox.Dopiero połączenie diety ,ruchu i tych tabletek przyniosło takie rezultaty o jakich marzyłam.

2018-06-23 22:43:22
~Julita

Każdy kto ma problemy ze zrzuceniem nadwagi powinien spróbować tabletek Slimunox.Ich skład jest tak dobrany że pozwala na szybki spadek wagi.Ważne jest to że w tych tabletkach nie ma ani grama chemii.Sama natura.Polecam

2018-06-23 20:03:07
~Werenika

Moim zdaniem jedyne tabletki które gwarantują 100% skuteczności to Foreverslim.Pisze tak bo zanim trafiłam na Foreverslim to kilka rodzai przerobiłam.I niestety efektu nie była.A Foreverslim dała radę moim nadprogramowym kilogramom.

2018-06-09 20:25:35
~Martyna

Na mnie Foreverslim działał praktycznie od samego początku .Z jego pomocą schudłam bardzo dużo. Czułam się bardzo dobrze nawet miałam więcej energii.W mojej ocenie jeden z lepszych specyfików dostępnych bez recepty.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.