wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Aktualności

Otyłość nas zabija

Shutterstock
22.05.2015

Dziś Europejski Dzień Walki z Otyłością – problemem, który osiągnął rozmiary epidemii. Badania potwierdziły, że otyłość ma związek z występowaniem poważnych problemów zdrowotnych, m.in. chorób serca, układu oddechowego, cukrzycy czy niektórych nowotworów. Za dużo ważą i dorośli, i dzieci. Jaka jest tego przyczyna i jak zabrać się za odchudzanie, by było skuteczne i bezpieczne?

Statystyki przerażają. Z raportu opracowanego w 2014 roku przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że 34 proc. Polaków ma nadwagę, a 17 proc. choruje na otyłość. Grubsi są mężczyźni – za dużo waży 61 proc. z nich wobec 42 proc. kobiet. Odsetek osób otyłych rośnie wraz z wiekiem. Wśród Polaków po 65. roku życia z nadwagą lub otyłością zmagają się trzy na cztery osoby, natomiast w grupie wiekowej 35-44 lata za dużo waży połowa Polaków.

Problem jest poważny. Gdy Główny Urząd Statystyczny porównał częstotliwość występowania nadwagi i otyłości wśród dorosłych Polaków w 1996 i 2009 roku, okazało się, że odsetek mężczyzn z tymi dolegliwościami wzrósł w tym czasie dwukrotnie. Z 26 do 45 proc. zwiększył się też odsetek zbyt dużo ważących kobiet.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że w Europie otyłość osiągnęła już rozmiary epidemii – w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci problem wzrósł trzykrotnie. Liczba otyłych zwiększyła się nawet w tych krajach, gdzie problem miał wcześniej bardzo małą skalę. Według Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego najgrubsi w Europie są Czesi (z otyłością walczy prawie 30 proc. Czechów po 20. roku życia). W niechlubnej czołówce znalazła się także Wielka Brytania, Rosja, Węgry i Słowacja. Polska zajęła w rankingu dziewiąte miejsce. Najlepiej sytuacja wygląda w Szwajcarii, gdzie na otyłość choruje mniej niż 15 proc. społeczeństwa.

Dzieci naśladują dorosłychPrzerażająca jest także skala otyłości wśród dzieci. W Europie wśród jedenastolatków jedno dziecko na troje zmaga się z nadwagą albo otyłością. Z badań przeprowadzonych przez Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” wynika, że 18,6 proc. przebadanych chłopców  i 14,5 proc. dziewczynek waży za dużo. W przedziale wiekowym 7-18 lat odsetek polskich dzieci mających problem z nadmierną masą ciała wynosi 20 proc.

Eksperci biją na alarm: polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w Europie. – W latach 70. ubiegłego wieku nadmierną masę ciała miało w Polsce mniej niż 10 proc. uczniów, podczas gdy obecnie już co piąte dziecko w wieku szkolnym boryka się z nadwagą lub otyłością – alarmuje prof. Mirosław Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Z mapy otyłości polskich dzieci wynika, że najgrubsze są dzieci w woj. mazowieckim, łódzkim, lubelskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i opolskim. Najmniej dzieci w wieku szkolnym, które ważą za dużo, jest w woj. śląskim.

Za otyłość wśród najmłodszych odpowiada przede wszystkim styl życia. – Dzieci są doskonałymi obserwatorami. Przyglądają się rodzicom i naśladują ich, także w kwestii tego, co i jak jeść – tłumaczy Monika Ciszek-Skwierczyńska, koordynator leczenia zaburzeń odżywiania w Centrum La Fuente w Szczyrku. – Dlatego dieta rodziców i ich aktywność fizyczna lub jej brak są istotne nie tylko w kontekście ich własnej kondycji, ale także zdrowia całej rodziny – dodaje Ciszek-Skwierczyńska.

Nadwaga czy otyłość?

Gdy w organizmie występuje umiarkowany nadmiar tkanki tłuszczowej (w stosunku do beztłuszczowej masy ciała), mówimy o nadwadze, natomiast gdy ten nadmiar występuje w stopniu zaawansowanym, stwierdza się otyłość. Instytut Żywności i Żywienia wyjaśnia, że aby je od siebie odróżnić, warto skorzystać ze wskaźnika masy ciała BMI, który jest relacją pomiędzy wagą a wzrostem. Liczymy go, dzieląc wagę (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu.

Przykład: dorosła osoba o wadze 60 kg i mająca 170 cm wzrostu liczy swoje BMI następująco – 60/(1,7 x 1,7) = 20,76.

BMI między 18,5 a 24,9 oznacza wagę prawidłową. BMI w przedziale 25-29,9 wskazuje na nadwagę, natomiast powyżej 30 – otyłość. BMI wskazuje również na trzy stopnie otyłości. Jeśli wskaźnik masy ciała wynosi 30-34,9, stwierdza się I stopień otyłości. Jeśli wskaźnik masy ciała wynosi 35-39,9, stwierdza się II stopień otyłości. BMI powyżej 40 oznacza III stopień otyłości nazywany otyłością olbrzymią albo śmiertelną.

Najgroźniejsza otyłość brzuszna

Wskaźnik BMI nie mówi jednak o rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej w organizmie. Najgroźniejsza jest otyłość brzuszna, zwana również otyłością centralną, otyłością typu jabłku albo androidalną. Częściej występuje u mężczyzn. Pierwszy stopień rozpoznaje się, kiedy obwód pasa wynosi co najmniej 94 cm u mężczyzny i 80 cm u kobiety, a drugi – od 102 cm u mężczyzny i 88 cm u kobiety. Otyłość brzuszna, w której otłuszczone są narządy wewnętrzne, jest niebezpieczna, ponieważ jej powikłaniami może być cukrzyca, nadciśnienie, choroby narządu ruchu, układu krążenia czy metaboliczne. U kobiet częściej występuje otyłość pośladkowo-udowa (zwana obwodową, otyłością typu gruszka bądź gynoidalną).

Do ustalenia, z którym typem otyłości mamy do czynienia, służy współczynnik WHR (ang. waist-hip ratio), gdzie obwód talii dzieli się przez obwód bioder. Otyłość brzuszną rozpoznajemy, kiedy wskaźnik WHR jest większy lub równy 0,8 u kobiet i 1 u mężczyzn. Otyłość pośladkowo-udową stwierdzamy natomiast, kiedy wskaźnik WHR jest niższy niż 0,8 u kobiet lub 1 u mężczyzn.

 

1 2
REKOMENDACJA
2017-10-20 09:43:35
~Agata

Mi akurat sposób wspomagania odchudzania jaki oferowany jest przy zastosowaniu Slimunox bardzo odpowiadał i jestem z niego bardzo zadowolona

2017-10-16 19:12:07
~Klaudia

Ja schudłam 11kg. Brałam tabletki Foreverslim przez lekko ponad 3 miesiące. Miałam przerwe z powodu choroby. Po ukończeniu hamowanie łaknienia mniejsze ale silna wola pozwoliła mi utrzymać wagę. Nie mam już problemu. Opinie mam bardzo dobrą o tych tabletkach.Foreverslim działa tak jak powinien.

2017-10-12 18:55:11
~Ulka

Faktycznie Foreverslim jest godny polecania. Brałam 2 miesiące. Dieta to taka zwykła bez gotowych rozwiązań od dietetyka czy z internetu. Udało się zrzucić 8kg co było i jest dla mnie mega rezultatem.

2017-10-11 13:54:59
~Martyna

Ja po porodzie i jak przestałaqm karmić zastosowałem Slimunox. W 3 miesiące wróciłam do swojej wagi

2017-10-06 11:15:50
~Danka

Stosuję Slimunox od dwóch miesięcy waga spadła o 9 kg.Jem pięć lżejszych i mniejszych posiłków.Polubiłam swoją nową dietę.Mam nadzieję że uda mi się zrzucić jeszcze z pięć kilo a potem zamierzam jeść tak jak teraz.

2017-10-03 18:42:33
~Marcysia

W końcu mogę spojrzeć bez przerażenia w lustro.Udało mi się schudnąć właśnie dzięki Foreverslimowi.Cały proces nie był ani łatwy ani przyjemny.Ale nareszcie mam to za sobą.I już nigdy nie dopuszczę do tego aby się tak zapuścić.

2017-09-29 19:43:34
~Iza

Ja jak większość nie wierzyłam w skuteczność Foreverslimu,ale w internecie było bardzo dużo pozytywnych opinii ,zdecydowałam się na kupno i teraz nie żałuje.Schudłam już 8 kg ale nadal zostaje mi jeszcze 8 kg do zrzucenia.Mam tylko nadzieję że po odstawieniu nie będzie efektu jo-jo.

2017-09-16 07:08:14
~Jola

Dla mnie bardzo ważne jest to że Foreverslim skutecznie hamuje u mnie napady głodu a to zawsze było dla mnie koszmarne.Po za tym waaga spada regularnie.

2017-09-10 20:43:55
~Waleria

Decyzję o zakupu Foreverslim podjęłam po przeczytaniu wielu pozytywnych opinii na jego temat.Teraz sama mogę się podpisać dwoma rękoma pod tymi wszystkim opiniami.Nie ma lepszego preparatu wspomagającego odchudzanie na polskim rynku.

2017-09-05 11:33:35
~Bella

Mi również udało się schudnąć dzięki Foreverslimowi.Nadal trzymam się tego że jadam częściej ale mniejsze posiłki od czasu do czasu pozwalam sobie na małe co nie co.I efektu jo-jo u mnie nie ma

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.