wyszukanie zaawansowane

Aktualności

13-latka z 3-kilogramowym guzem piersi

123rf
29.05.2015

Niespotykany do tej pory przypadek nowotworu opisany został w magazynie BMJ Reports. Do kliniki w Walii zgłosiła się 13-latka z 2,7 kg guzem piersi. Lekarze twierdzą, że to największy guz wykryty u dziecka.

 

Choroba rozwinęła się u nastolatki w przeciągu 8 miesięcy, jak opowiedziała specjalistom z kliniki, kórzy usunęli z jej lewej piersi guz wielkości piłki do rugby. Dziewczynka weszła w okres dojrzewania i zmiany w piersi traktowała na początu jako naturalne zmiany w fizjologii.

 

Kiedy zmiany w tkance lewej piersi zaczęły szybko narastać, 13-latka udała się po pomoc do lekarzy. Do tamtego czasu jej rodzice nie wiedzieli, że ich córkę niepokoi narastający guz. W trakcie operacji, która odbyła się niemal natychmiast po pierwszym USG, lekarze znaleźli w jej piersi nowotwór długości 35 cm szeroki na 20 cm. - To nieprawdopodobne, że pacjentka chodziła do szkoły i funkcjonowała normalnie przez cały ten czas - komentują zdumieni medycy.

 

Występowało spore ryzyko, że guz okaże się mięsakiem, czyli złośliwym nowotworem tkanki łącznej. Na szczęście testy wykazały, że 13-latka cierpiała na łagodny nowotwór spowodowany przerostem tkanki miękkiej. Na rozwój choroby miały wpływ także hormony szalejące w ciele dorastającej dziewczyny.

 

 

Fot: BMJ Reports

 

13-latka czuje się dobrze, a w jej ciele nie wykryto przerzutów.

 

Jak wynika z raportów, w krajach wysoko rozwiniętych zachorowalność na raka piersi zwiększa się. Z obecnie żyjących, co 14 Polka zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia. Biorąc pod uwagę wzrostowy wskaźnik zachorowalności, istnieje realne zagrożenie zwiększenia się liczby Polek, które zachorują w najbliższej przyszłości na ten nowotwór. Nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonów u kobiet do 65 roku życia w Polsce, a rak piersi jest pierwszą przyczyną zgonów u kobiet w wieku 40-55 lat.

 

(mtr), WP Zdrowie&Fitness

 

 

 

 

 

 

mtr

Tagi: rak piersiguznowotwór
REKOMENDACJA

Powiązane artykuły

2015-05-30 13:46:40
~haha

gsm1... szczepisz dziecko na ospę wietrzną? To gratulacje.. ja wolę by przeszło w dzieciństwie.. pomęczy się bo pomęczy.. ale mniej powikłań będzie niż w wieku dorosłym, bo szczepionka nie uodparnia na całe życie... a w wieku dorosłym to wybacz.. komplikacje tej choroby są znacznie gorsze. (wirus ospy też ewoluuje, mutuje - podobnie do wirusa grypy) powodzenia jak dorosłe dziecko dostanie ospy ;)

2015-05-30 13:42:02
~haha

Ja to się zastanawiam jak rodzice wcześniej nie zauważyli że jedna pierś dziecka jest znacznie większa od drugiej.. rozrost tego guza jest zdziwieniem, ale żeby rodzice nie widzieli że jedna pierś córki jest sporo większa od drugiej? Niepojęte... Człowiek nie jest symetryczny i kobieta może mieć naturalnie ciut większą pierś większą od drugiej..ale żeby nie widzieć aż takiej różnicy (już przy 1 kg guzie powinno być to sporo widoczne) i by tego nie widzieć to trzeba by

2015-05-30 13:12:44
~Ja

Po jaką cholerę dodawać zdjęcie skoro i tak jest ocenzurowane i nie widać tego przerostu?

2015-05-29 20:54:24
~NG

Mięsak to złośliwy nowotwór, który wywodzi się z tkanki mięśniowej, a nie łącznej, w artykule jest błąd!!!

2015-05-29 19:56:40
~6V2PC

do GMO: Tobie już mózg zmodyfikowali. Większych bredni nie słyszałem jak modyfikowany glutaminian sodu. Przecież to substancja chemiczna, biały krystaliczny proszek, organiczny związek węgla, wodoru, tlenu, azotu i cząsteczki sodu. Modyfikowane to mogą być genetycznie rośliny i zwierzęta - ich cechy genetyczne w cząsteczce DNA. Związek chemiczny to związek i nie ma różnicy czy pozyskany z naturalnych składników czy za pomocą syntezy chemicznej.

2015-05-29 19:36:30
~uuu

Tak dużo na tym zdjęciu widać , że aż żal d*pę ściska.

2015-05-29 12:08:41
~Anka

A krztusiec, gruźlica, błonica czy polio też nie są groźne? Zwłaszcza u małych dzieci...

2015-05-29 12:00:52
~felczer

Niech jeszcze więcej jedzą modyfikowanej żywności...to guzy będą większe.

2015-05-29 11:50:00
~GMO

Tak, tak... Więcej genetycznie modyfikowanej żywności, niedługo nasze mózgi będą zmodyfikowane, nie dziwie się że tyle zachorowań na raka jest, np. zabójczy jest glutaminian który tez jest genetycznie zmodyfikowany.

2015-05-29 11:22:27
~gsm1

chciałbym przypomnieć, że tak strasznie groźne choroby, na które kilkakrotnie szczepi się niemowlęta to m.in. ospa wietrzna, świnka, różyczka, odra. Pytanie: czy warto wszczepić sobie nowotwór, żeby nie zachorować na którąś z nich? Pozdrawiam

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.