wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Cytrusy mogą sprzyjać zachorowaniu na czerniaka

Shutterstock
08.07.2015

PAP

Częste spożywanie grejpfrutów i soków z pomarańczy grozi podwyższonym ryzykiem zachorowania na złośliwego raka skóry – zawiadamia „Journal of Clinical Oncology”.

Naukowcy z Uniwersytetu Browna (USA) wykazali, że osoby, które codziennie spożywają cytrusy lub ich przetwory, a zwłaszcza grejpfruty i soki pomarańczowe, są o ponad 35 proc. bardziej narażone na rozwój czerniaka (złośliwego nowotworu skóry) niż badani, którzy po tego typu produkty sięgają nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

Badacze przypuszczają, że za podwyższone ryzyko zachorowania na raka skóry odpowiadają furokumaryny – substancje powszechnie występujące w owocach cytrusowych, które uwrażliwiają skórę na działanie szkodliwych promieni ultrafioletowych.

Już wcześniej udowodniono, iż balsamy do opalania zawierające psolareny (naturalne furokumaryny) zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju czerniaka.W badaniu trwającym na przełomie lat 1984-2010 uczestniczyło blisko 64 tys. kobiet i 42 tys. mężczyzn, którzy co cztery lata (lub częściej) udostępniali informacje na temat swoich nawyków żywieniowych, a co dwa lata dane dotyczące stanu zdrowia i innych czynników związanych ze stylem życia (np. palenie papierosów, aktywność fizyczna, itp.).

Okazało się, że w ciągu tego czasu 1,7 proc. z nich (1840 osób) zachorowało na czerniaka.

Analizy pokazały, iż częsta konsumpcja cytrusów i ich przetworów silnie korelowała z prawdopodobieństwem zachorowania na raka skóry zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, niezależnie od pozostałych czynników, takich jak wiek, palenie papierosów, picie alkoholu lub kawy, czy aktywność fizyczna.

Ustalono, że największe ryzyko zachorowania związane było ze spożywaniem świeżych grejpfrutów oraz soków pomarańczowych. Paradoksalnie, jedzenie świeżych pomarańczy oraz picie soków grejpfrutowych nie korelowało z rozwojem czerniaka, ani żadnego innego typu nowotworu.

Naukowcy tłumaczą, że świeże owoce mogą w większym stopniu sprzyjać zachorowaniu na raka skóry, bo zawierają więcej furokumaryn niż przetworzone soki owocowe. Przypuszczają, iż zagrożenia płynące ze spożywania soku pomarańczowego są związane z wysoką częstotliwością jego konsumpcji – jest to zdecydowanie najczęściej wybierany produkt spośród wszystkich owoców cytrusowych i ich przetworów.

„Chociaż wyniki naszego badania sugerują, że ludzie, którzy jedzą dużo świeżych grejpfrutów i piją dużo soków pomarańczowych są bardziej narażeni na wystąpienie czerniaka, zanim wydamy odpowiednie rekomendacje, musimy przeprowadzić znacznie więcej analiz” – komentuje koordynator badania Shaowei Wu. (PAP)

ooo/ mki/

REKOMENDACJA
2017-06-18 19:47:22
~Lena

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz w te lato cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Podejście, które o lata świetlne wyprzedza konkurencje! Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź na www.igortreneronline.pl I zapoznaj się z ofertą „Najskuteczniejszego Trenera w Internecie”, który w ciągu

2017-04-15 11:48:09
~jagna

Cytrusy zawierają konserwant izamazil który niszczy florę bakteryjną jelit a to prowadzi do chorób autoimmunologicznych, zawierają też pestycydy, trzeba o tym pamiętać zanim będzie za późno. Trzeba się zabezpieczac środkami które wiążą pestycydy i chemię z jedzenia, ja przed każdym posiłkiem biorę absorbin który wiążę chemię i wolne rodniki z jedzenia i wydala. Nie chce zachorowac na raka.

2016-10-31 23:41:24
~ania

Trochę nie cytrus ale skojarzyło mi się :) polecam sok z granatu z oleofarm. Jest stuprocentowy i pysznie smakuje :)

2016-03-05 09:44:11
~foodmylife_pl

Grejpfruty przyspieszają przemianę materii :)

2015-08-01 11:04:58
~kasia

Polecam skorzystać z tych informacji zamieszczonych w tym artykule, zmienić swoje nawyki żywieniowe. Lubię mięso więc jadłam go prawie codziennie i to przeróżne.Mało warzyw, ryb, dużo mięsa i tuczące przekąski spowodowały u mnie nadwagę.Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety. Próbowałam różnych sposobów. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!(idealnafigura24.pl)N awet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie głodowałam.

2015-07-30 13:09:40
~Paula

Polecam: http://www.zielarnialublin.pl/index .html

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.