wyszukanie zaawansowane

Aktualności

To nie geny są odpowiedzialne za nowotwory

17.12.2015

Naukowcy nie mają wątpliwości – to nie uwarunkowania genetyczne, a niezdrowy tryb życia jest przyczyną nawet 90 proc. nowotworów u ludzi na całym świecie. Zła dieta, brak aktywności fizycznej, stres i zanieczyszczenia to czynniki odpowiedzialne za większość przypadków raka.

Badacze ze Stony Brook University w Nowym Jorku twierdzą, że nie powinniśmy całej winy za nowotwory zrzucać na wadliwe geny. Przekonują, że dziewięć na dziesięć przypadków zachorowania na raka wynika z innych czynników. Najczęściej winny jest styl życia – dieta obfitująca w tłuste i słodkie produkty, używki, brak ruchu. Duże znaczenie ma również ekspozycja na zanieczyszczenia oraz promieniowanie słoneczne.

Eksperci twierdzą, że 90 proc. przypadków chorób nowotworowych można by uniknąć, zmieniając dotychczasowe przyzwyczajenia i stosując się do zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia. Utrzymując stałą, zdrową wagę, rzucając palenie i zwracając większą uwagę na dietę, można zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych chorób. Nie ma co prawda pewności, że dzięki temu unikniemy nowotworu, ale badacze sugerują, że zagrożenie staje się mniejsze.Chociaż nowe badanie wydaje się nie wnosić nic do nowego do wiedzy na temat nowotworów, to tak naprawdę staje w opozycji do ostatnich doniesień specjalistów. Na początku roku ukazała się analiza, która sugerowała, że pacjenci z nowotworami mieli po prostu... pecha. Naukowcy wykazali, że większość pacjentów onkologicznych ma wadliwe geny, które należy winić za rozwój choroby.

Badacze z Nowego Jorku mają całkowicie odmienne zdanie. Dr Yusuf Hannun powiedział, że geny, które dziedziczymy od rodziców tylko w niewielkim stopniu predysponują do rozwoju choroby nowotworowej. Podkreśla, że wyniki najnowszego badania powinny skłonić do dbania o profilaktykę. Nie mamy wpływu na czynniki środowiskowe, ale skoro wiemy, że to styl życia odpowiada za raka, należy jak najszybciej zmienić nawyki i starać się żyć zdrowiej.

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim zwrócenie uwagi na dietę – włączenie do menu świeżych, nieprzetworzonych produktów. Ważna jest też regularna aktywność fizyczna, która pozwala zachować zdrową wagę i sprawność. Należy ograniczyć ilość alkoholu i całkowicie zrezygnować z palenia papierosów. Poza tym, liczy się też spokój psychiczny – stres to jeden z czynników, który może się przyczyniać do rozwoju stanów zapalnych w organizmie i poważnych chorób.

 

Sylwia Stachura/WP Zdrowie & Fitness

REKOMENDACJA
2018-01-05 11:42:20
~Ula

Po leczeniu chemioterapią mój dziadek bardzo schudł. Stracił też apetyt i niewiele potraw byłyśmy w stanie w niego wmusić. Teraz gotujemy dużo zup, w tym zupy krem i to mu pasuje. Dodajemy do nich Nutramil i dzięki temu mają odpowiednią ilość kalorii i białko niezbędne do regeneracji organizmu.

2017-01-30 13:28:38
~Aura

Tak naprawdę to wszystko się składa się, że chorujemy na nowtwory. Warunki w jakich żyjemy, dieta jaką stosujemy, żywność przetworzona, powietrze którym oddychamy. Także na to trzeba zwracać uwagę. Ja wierzę w dobre działąnie oleju lnianego i od lat kupuję LeNvitol.

2016-10-23 23:13:45
~Ela

Rak żywi się cukrem. Ostatnio gdzieś zobaczyłam to hasło i zgłębiłąm temat. Okazuje się, że faktycznie komórki nowtworowe czerpią energię tylko z cukru a więc z węglowodanów. Zdrowe komórki potrafią czerpać z innych składników m.in. z tłuszczów. Przy nowotworach poleca się stosować dietę ketogenną, która eliminuje w odpowiednich proporcjach węglowodany i białka na rzecz tłuszczów. Są też gotowe rpodukty do stosowania tej diecie np. Dekarcenal.

2016-05-11 17:15:36
~Hela3

Masz rację TOM, to info co znalazłeś na zdrowegeny.pl o jednorazowym badaniu DNA, to prawda. Dzięki temu moja ciocia, która pochodzi z rodziny obciążonej genetycznie rakiem piersi, dowiedziała się, że jak urodzi córkę, to ona również będzie obciążona tym ryzykiem.

2016-04-30 19:57:35
~TOM

Pierwszy raz słyszą taką opinię. Geny oczywiście, że warunkują rozwój choroby nowotworowej są na to liczne badania. Jak podaje zdrowegeny.pl badanie genetyczne pozwala niemal na pewno ustalić czy posiada się genów odpowiedzialną za rozwój raka. Badania są całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Robi się je tylko raz w życiu.

2016-03-06 18:59:31
~klinka

ja uważam , że nowotwory są w jakiś sposób w genach.. no na nasze nieszczęście niestety, słyszałam coś o badaniach dna z Genetic Lab. One mówią jakie mamy prawdopodobieństwo takich chorób. Wiele ludzi dzięki temu dba bardziej o siebie i dożywa wiecej lat.

2015-12-18 13:30:41
~k5846

Przede wszystkim trzeba skończyć z przymusowymi szczepieniami, które służą depopulacji. http://wolna-polska.pl/wiadomosci/ zamordowani-holistyczni-lekarze-odk ryli-powodujacy-raka-enzym-dodawany -do-wszystkich-szczepionek-2015-11

2015-12-18 13:25:22
~bart

genetyk - bzdety opowiadasz, to są skrajne przypadki, a w twoim odczuciu to prawie norma

2015-12-18 12:59:55
~f72

Dodałbym jeszcze do tego oczyszczanie i odkwaszanie organizmu, przyjmowanie regularnie nitrylozydów ( B17) oraz przeciwutleniaczy (wit C i E), witaminy D, betaglukanów oraz co chyba najtrudniejsze unikanie stresu

2015-12-18 12:42:49
~Genetyk

Robiono badania dwoje bliźniaków zachorowało w tym samym czasie na serce jeden zdrowo jadł nie pil sport .drugi chlał papierochy żarł co popadnie w tym samym czasie dostali zawału .80% to geny reszta to zdrowy tryb życia .Znam sporo meneli niektórzy maja po 60 lat chleją od 30 lat pala nie dożywieni.Spia w smrodzie syfie i żyją jak to możliwe niech ktoś mi odpowie.Jak umierają to najczęściej wpadają pod auta .To muszą być geny .

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.