wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Koniec mitu zdrowej otyłości

Shutterstock
22.12.2015

PAP

Szwedzcy specjaliści po raz kolejny podważyli tzw. mit zdrowej otyłości. Na łamach „International Journal of Epidemiology” przekonują, że uprawiające aerobik osoby otyłe są nadal bardziej zagrożone zgonem niż ludzie mało aktywni, ale z prawidłową masą ciała.

Specjaliści uniwersytetu w Umea twierdzą, że w latach 1969-1996 przebadali 1,3 mln mężczyzn o średnim wieku 18 lat. Chcieli sprawdzić jak aerobik wpływa na ryzyko zgonu bez względu na masę ciała. Polecili zatem, by uczestniczące w badaniach osoby ćwiczyły, najlepiej aż do zmęczenia.

Tak jak się spodziewano wykazano, że intensywnie uprawiany aerobik może zmniejszyć ryzyko zgonu z różnych przyczyn o 48 proc. w porównaniu do tych, którzy ćwiczą w niewielkim stopniu. Ustalono również, że z tego rodzaju aktywności fizycznej korzystali wszyscy mężczyźni, bez względu na masę ciała. Jednak największą korzyść odnosili ci, którzy mieli prawidłowy wskaźnik BMI.Według szwedzkich specjalistów, osoby z prawidłową masą ciała nawet wtedy, gdy mniej ćwiczyły niż otyli, to i tak byli o 30 proc. mniej zagrożeni zgonem. Na dodatek się okazało, że osoby z otyłością olbrzymią nie odnosiły żadnych korzyści z uprawiania aerobiku.

Podobnie wypadły badania, które na początku 2015 r. specjaliści University of Cambridge opublikowali na łamach „American Journal of Clinical Nutrition”. Tym razem analizowali oni jak na zdrowie wpływa codzienny 20-minutowy szybki spacer.

W tych badaniach również się okazało, że spacer jest najbardziej korzystny u osób z prawidłową masą ciała. U pozostałych uczestników efekt aktywności fizycznej był tym większy im mniejsza była nadwaga lub otyłość. 12-letnimi obserwacjami objęto ponad 334 tys. Europejczyków. (PAP)

zbw/ mki/

REKOMENDACJA