wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Magnetoterapia a łagodzenie dolegliwości zimowych kontuzji

19.12.2016


Nie bez powodu zima uważana jest za sezon kontuzji. Śnieg i mróz sprzyjają bowiem urazom, z których złamania, zwichnięcia, stłuczenia i skręcenia występują zdecydowanie najczęściej. Zapytaliśmy diagnostę, specjalizującego się w magnetoterapii, jak postępować w sytuacji wystąpienia zimowej kontuzji? Jak przeprowadzić sprawną rehabilitację po tego typu urazach?

- Niezależnie od tego, czy urazem jest złamanie, zwichnięcie, stłuczenie czy skręcenie, tak samo ważne jest leczenie kontuzji, jak i późniejsza rehabilitacja, która pozwoli na szybszy powrót do zdrowiatłumaczy Violetta Taciak, diagnostka specjalizująca się w magnetoterapii z Miasto Kobiet. Na szczęście rehabilitacja ta przebiega bardzo podobnie, niezależnie od rodzaju kontuzji.

Rodzaje kontuzji zimowych

W przypadku złamania konieczne jest natychmiastowe unieruchomienie kończyny, samodzielne zabezpieczenie miejsca urazu i szybka wizyta w szpitalu. W placówce medycznej zwykle konieczne jest nastawienie kości i unieruchomienie jej poprzez założenie opatrunku gipsowego. W sytuacji, gdy złamanie jest otwarte, najczęściej stosuje się leczenie operacyjne.

Gdy dojdzie do zwichnięcia konieczne jest zastosowanie zimnego okładu oraz unieruchomienie stawu, a następnie konsultacja z lekarzem chirurgiem. W placówce medycznej nastawia się staw oraz usztywnia miejsce urazu, by dać ranie czas i możliwość zagojenia się.

Skręcenie kolana lub kostki to kolejny uraz, charakterystyczny dla sezonu zimowego. Gdy wystąpi, należy zastosować zimny okład oraz maści zmniejszające ból i opuchliznę. Po konsultacji lekarskiej, ekspert może zalecić usztywnienie miejsca urazu poprzez opaski uciskowe lub gips.

W przypadku stłuczenia należy schłodzić staw oraz zastosować maści i okłady z preparatów zmniejszających ból i opuchliznę. Stłuczone miejsce można masować, aby przyspieszyć regenerację tkanek.

Magnetoterapia jako rehabilitacja

W każdej z powyższych sytuacji zalecana jest odpowiednia rehabilitacja, która ułatwi powrót do pełnej sprawności fizycznej. Tą czynnością, którą można wykonywać samodzielnie w domu, po ustaleniu planu terapeutycznego z diagnostą, jest m.in. magnetoterapia. Można ją wdrożyć niezwłocznie po wystąpieniu stłuczenia, a także po zdjęciu gipsu w przypadku skręcenia, zwichnięcia i złamania.

 

Magnetoterapia wytwarza pole, które przyspiesza regenerację komórek kostnych oraz ułatwia prawidłowy zrost kości. Zwykle wystarczą 2-3 aplikacje dziennie przez 10 do 15 dni, by odzyskać sprawność w uszkodzonej kończynie – podsumowuje Violetta Taciak.

Zima sprzyja urazom. Ryzyko upadku generują nie tylko oblodzone drogi i chodniki, ale także uprawiane w tym sezonie sporty – np. jazda na łyżwach, nartach czy snowboardzie. Choć jesteśmy ostrożni, czasem nie da się uniknąć kontuzji. Ważne jest wtedy jednak to, jak zareagujemy. Warto pamiętać, że odpowiedni plan terapeutyczny i rehabilitacja pozwolą na zdecydowanie szybsze wrócenie do pełnej sprawności fizycznej.

REKOMENDACJA