wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Aktualności

Cukrzyca - męski problem

06.01.2009
Mężczyźni cierpiący na cukrzycę typu II mają tak samo podwyższone ryzyko zgonu z powodu choroby serca, co mężczyźni po przebytym udarze czy zawale - wynika z pracy na łamach pisma "Canadian Medical Association Journal".

 

Ryzyko to jest 3-4 razy wyższe niż u panów, którzy nie cierpią na żadne z tych schorzeń, wyliczyli naukowcy kanadyjscy.

Cukrzyca typu II rozwija się przeważnie w średnim i starszym wieku i jest spowodowana niewłaściwym wykorzystaniem w organizmie insuliny, hormonu, który reguluje metabolizm glukozy. U cukrzyków tkanki, takie jak wątroba czy mięśnie tracą wrażliwość na insulinę i nie przetwarzają tego cukru prawidłowo, przez co jego poziom we krwi utrzymuje się na niebezpiecznie wysokim poziomie.

Nieleczona lub źle leczona cukrzyca uszkadza małe i duże naczynia krwionośne, przez co prowadzi do bardzo groźnych powikłań, takich jak choroba układu krążenia i serca.

Naukowcy z Uniwersytetów w Laval oraz w Montrealu analizowali śmiertelność z powodu chorób układu krążenia wśród 4376 mężczyzn w wieku od 35 do 64 lat. W momencie rozpoczęcia badań żaden z nich nie miał zdiagnozowanej choroby z tej grupy. Stan ich zdrowia śledzono przez kolejne 24 lata.

W tym okresie u 137 badanych rozwinęła się cukrzyca, ale nie stwierdzono u nich choroby układu krążenia; u 527 mężczyzn nie cierpiących na cukrzycę wystąpił zawał serca, udar lub pojawiły się nagłe objawy dusznicy bolesnej (ból w klatce piersiowej będący objawem choroby wieńcowej). Liczbę zgonów wśród tych pacjentów porównywano z liczbą zgonów w grupie zdrowych mężczyzn dobranych pod względem wieku.

Naukowcy obliczyli, że w pierwszych 5 latach po stwierdzeniu któregokolwiek ze schorzeń, mężczyźni po zawale czy udarze mieli dwukrotnie wyższe ryzyko zgonu z powodu choroby serca niż pacjenci z cukrzycą. Jednak w dłuższym okresie ryzyko zgonu ulegało wyrównaniu i było podobne w obu grupach - tj. 3-4 razy wyższe niż wśród mężczyzn bez żadnego z tych schorzeń. Średni okres od zdiagnozowania cukrzycy a zgonu z powodu choroby serca wynosił niecałe 9 lat.

Zdaniem autorów pracy, dowodzi to, jak ważne jest zapobieganie cukrzycy, a także prawidłowe jej leczenie. (PAP)

źródło: PAP jjj/ yy/

fot. archiwum wp

REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.