wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Rak skóry lubi towarzystwo

08.01.2009
U pacjentów z rakiem skóry częściej pojawiają się także inne nowotwory - informuje "British Journal of Cancer".

Jak wykazały badania naukowców z Queen's University w Belfaście, u osób leczonych z powodu czerniaka - najgroźniejszego nowotworu skóry - ponad dwukrotnie częściej pojawiają się inne, niezwiązane z nim rodzaje nowotworów. Także inne rodzaje raka skóry podnoszą ryzyko nowotworów, chociaż nie tak bardzo, jak czerniak - "tylko" o 57 procent w porównaniu ze średnią dla populacji.

Już wcześniej niektóre badania wskazywały, że osoby chorujące na jeden rodzaj nowotworu wcześniej zapadają na inne. Obecne badania przeprowadzono w oparciu o rejestr Northern Ireland Cancer Registry, obejmujący 1837 osób z czerniakiem i 20 823 z mniej agresywnymi rakami skóry

Zdaniem naukowców zależność miedzy nowotworami może wynikać na przykład z tego, że różne ich rodzaje częściej występują u osób dużo przebywających na słońcu, palących i prowadzących niezdrowy tryb życia. (PAP)

źródło: PAP pmw/ yy/

fot. www.jiunlimited.com

REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.