wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Wysiłek umysłowy powoduje tycie?

09.01.2009

Zbyt duży natłok myśli może powodować nadwagę, podają najnowsze doniesienia naukowe.

Szef zespołu badawczego - dr Angelo Tremblay, zmierzył spontaniczne spożycie pokarmu wśród 14 studentów po każdym z trzech zadań: relaksu w pozycji siedzącej, czytania i podsumowywania tekstu, i wreszcie wypełniania testów w komputerze na pamięć, koncentrację i czujność.

Ustalenia wykazały, że uczniowie spożywali o 203 kalorie więcej, po podsumowaniu tekstu, i o 253 kalorie więcej po testach komputerowych, mimo że są to czynności nie wymagające dużego wysiłku fizycznego i zużycia dużej ilości energii.

Dlaczego więc po wysiłku umysłowym czujemy wzmożoną potrzebę jedzenia?

Próbki krwi pobrane przed, w trakcie i po każdej sesji ujawniły, że praca intelektualna powoduje znacznie większe wahania w poziomie glukozy i insuliny niż w okresie odpoczynku.

Jean-Philippe Chaput, główny autor badania przeprowadzonego na Universite Laval w Quebecu, powiedział: "Te wahania mogą być spowodowane przez stres wynikający z pracy intelektualnej, czy też odzwierciedlają biologiczne reakcje na spalania glukozy."

"Kaloryczne następstwa wynikające z nadmiernej pracy intelektualnej, w połączeniu z faktem, że jesteśmy mniej aktywni fizycznie, podczas intelektualnego wysiłku, może przyczyniać się do epidemii otyłości obecnie obserwowanej w krajach uprzemysłowionych" dodaje autor badań. (PAP)

źródło: PAP mdn/ yy/

fot. www.jiunlimited.com

Zobacz też:

Zagadka długowieczności

Biodanza - leczenie tańcem i muzyką

Schudnij dzięki codziennym czynnościom

REKOMENDACJA
2009-01-10 12:25:24
~00007

czyzby to byla zachęta aby zaprzestac myslec wtedy sie zapewne nie przytyje:-) bravo dla tych naukowców

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.