wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Dziecko wolne od genu raka piersi

12.01.2009
Dzięki testom przeprowadzonym jeszcze w okresie płodowym, urodziła się pierwsza w Wielkiej Brytanii dziewczynka uwolniona od genu sprzyjającego wystąpieniu raka piersi i jajnika.

 

Lekarze z londyńskiego University College zapewniają, że dziewczynka i jej matka czują się dobrze. Dziecko poddano w stadium zarodka badaniom, by wykryć ewentualną obecność nieprawidłowego genu BRCA1 (rak piersi pojawia się aż u 80 procent kobiet ze zmutowanym BRCA1, a u 50 procent występuje rak jajnika). Mutacja wiąże się także z częstszym występowaniem raka jajowodu, otrzewnej, okrężnicy oraz - u mężczyzn - prostaty.

W rodzinie ojca dziecka od trzech pokoleń kobiety chorowały na raka piersi przed trzydziestką - choroba zaatakowała jego babkę, matkę, siostrę i kuzynkę. Technika diagnostyki preimplantacyjnej (PGD) polega na pobraniu i przebadaniu komórki zarodka będącego w stadium ośmiu komórek (co przypada na trzeci dzień po zapłodnieniu). Zależnie do wyniku, zarodek jest wszczepiany do macicy lub niszczony. Dlatego metoda budzi kontrowersje.(PAP)

źródło: PAP pmw/ yy/

fot. www.sxc.hu

Zobacz też:

Neurobiologia tańca

Wyzdrowieć siłą woli

Uwaga na dodatki

REKOMENDACJA
2009-01-12 16:30:40
~studentka medycyny PAM

nieprawda! rak piersi nie jest spowodowany tylko przez BRCA1,to zaledwie kilka %. Prawda jest natomiast, ze jezeli jest sie nosicielem mutacji tego genu to na 80%bedziemy miec raka piersi, na 60 raka jajnika. Jednakze jest on wyleczalny jezeli bez uprzedniej chemioterapii zastosuje sie cis-platyne i amputuje obie piersi, wiec po co zabijac?????/

2009-01-12 16:16:45
~Ela

Ten sposób "leczenia" chorób wynaleziono już dużo dużo wcześniej(np.Sparta, Hitler). To się nazywa eugenika. Jesteś zdrowy, a więc przydatny, możesz żyć. Jesteś chory, nieprzydatny, trzeba cię usunąć. To rzeczywiście nie ma nic wspólnego z religiami, ale z CZŁOWIECZEŃSTWEM. Moi przedmówcy przeszli wstępną selekcję, żyją i piszą komentarze, ale niech się mają na baczności. Przed nimi jeszcze selekcja końcowa. Może ktoś uznać ich nieprzydatność i usun

2009-01-12 16:10:55
~Załamana

BRAWO dla nauki. Mam chore dziecko, jeśli mogłabym mieć wpływ czy będę miała zdrowe dziecko, czy tez mogę je ochronić przed ta męką i zniszczyć jako zarodek jeszcze, wybrałabym to drugie. Smutne ale każda matka mająca wybór zrobiłaby to, bo to nie jest gorsze niż kilka lat męki i bólu dziecka, i patrzenie na jego powolne odejście w mękach. A ile po drodze straconej nadziei.....

2009-01-12 16:07:32
~Mocher

Kościół się na to w Polsce nie zgodzi.

2009-01-12 15:23:58
~ismena

takie postępownie zrozumią tylko osoby ,które przeżyły śmierć bliskiej osoby lub właśnie mają taką chorą osobę w otoczeniu,która walczy o każdą godzinę życia.Proszę nie piszcie o religiach bo to nie ma z tym nic wspólnego.

2009-01-12 14:57:11
~jedna z wielu

Szczęśliwa! Cytologię i mammografię ma z głowy!

2009-01-12 14:10:30
~barnaba

ale będzie wrzawa k.k., zupełnie jak niegdyś przeciwko szczepieniu ospy.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.