wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Wysoki poziom insuliny zwiększa ryzyko raka piersi

13.01.2009

Podwyższony poziom insuliny zwiększa ryzyko raka piersi u kobiet po menopauzie - wykazali badacze z USA. Informację na ten temat podaje pismo "Journal of the National Cancer Institute".

 

W krajach rozwiniętych rak piersi jest najczęstszym kobiecym nowotworem. Przeważnie dotyka kobiet po menopauzie. W Polsce co roku odnotowuje się ok. 14 tys. nowych zachorowań na ten nowotwór i ok. 5000 kobiet umiera z jego powodu.

Badania dowodzą, że otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi po menopauzie. Naukowcy podejrzewają, że ma to związek z wyższym poziomem estrogenów u kobiet z nadwagą. Wiadomo bowiem, że tkanka tłuszczowa produkuje estrogeny - hormony płciowe, które pobudzają wzrost raka piersi.

Jednak otyłe kobiety mają również inne nieprawidłowości hormonalne, które potencjalnie mogą wpływać na rozwój tego nowotworu. Jednym z nich jest podwyższony poziom insuliny - hormonu, który reguluje metabolizm glukozy. U osób otyłych częściej rozwija się tzw. oporność na insulinę. Objawia się ona niezdolnością tkanek do prawidłowego reagowania na ten hormon i jest wstępem do rozwoju cukrzycy typu II. Początkowo organizm próbuje sobie z tym poradzić zwiększając produkcję insuliny.

Wcześniejsze doświadczenia sugerowały, że insulina pobudza wzrost komórek raka piersi w hodowlach laboratoryjnych. Aby zweryfikować te obserwacje, naukowcy z Collegium Medycznego Alberta Einsteina na Uniwersytecie Yeshiva w Nowym Jorku przeanalizowali dane dotyczące ponad 1.651 kobiet po menopauzie - 835 z rakiem piersi i 816 zdrowych. Wszystkie były uczestniczkami wieloletniego i największego jak dotąd projektu dotyczącego zdrowia kobiet po menopauzie (Women's Health Initiative - WHI).

1 2
Tagi: rak piersiinsulina
REKOMENDACJA
2011-10-22 21:58:06
~ewka

Nie do końca to jest prawdą.Stres, żywność,niektóre leki i często jak pacjentka jest bez męża to się niepotrzebnie amputuje piersi.Nie stosuje się nowoczesnych metod jak chodzi sama.Ja mam męża podczas badań u ginekologa i zawsze staram się by to był młody bo nie jest odporny na nowości w leczenie.Ci starzy się boją i wyrzucają męża za drzwi naruszając PRAWA PACJENTA bo o osobie bliskiej decyduje wyłącznie pacjent!

2009-01-20 08:13:04
~Cezar

Jednym słowem wniosek jest prosty, należy przejść na diete niskowęglowodanową, która pozwoli na zredukwanie do minimum tkanki tłuszczowej.... Trzeba drogie Panie ograniczyć sporzywanie chipsów, czekolad, słodyczy, ziemiaków, pieczywa.

2009-01-20 08:00:58
~mARTUSIA

Moja babcia też była otyła jak zachorowała ;( a jak umierała to prawie wcale jej nie było :( KOBIETY BADAJCIE SIĘ!! JA DO TEJ PORY PŁACZE JUŻ PONAD ROK ŻE WCZEŚNIEJ BABCIA NIE POSZŁA NA BADANIA ;( JEŚLI NIE CHCECIE IŚĆ DLA SIEBIE TO ZRÓBCIE TO DLA SWOICH BLISKICH!!

2009-01-20 08:00:31
~quba

powstanie nowych elektrowni atomowych z pewnością proces ten odwróci

2009-01-20 07:38:13
~martyska

Nikt jednak nie pisze o mlodych kobietach chorujacych na raka piersi... ich tez jest coraz wiecej... Sama mam 20 lat i juz jestem po jednej operacji nowotworu piersi...

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.