wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Profilaktyka raka
Zdrowie & Fitness
Rak: świadomość zamiast strachu
Zdrowie & Fitness

Aktualności

Męskie nowotwory - nauczmy się o nich mówić

15.01.2009
Nowotwory układu moczowego i męskich narządów płciowych są w Polsce ciągle tematem tabu. Dlatego często są rozpoznawane za późno, gdy nie ma już szans na wyleczenie - alarmują lekarze.

 

Nowotwory złośliwe są nadal główną przyczyną zgonów Polaków przed 60 rokiem życia. "W 2006 roku niemal 24 proc. z nich stanowiły nowotwory urologiczne, czyli nowotwory układu moczowego i męskich narządów płciowych" - przypomniał prof. Andrzej Borówka, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Urologii. Statystyki wskazują, że liczba zachorowań na nowotwory z tej grupy, do której należą m.in. rak prostaty, rak jądra, rak nerki oraz pęcherza moczowego, systematycznie wzrasta. Na przykład w r. 1991 odnotowano ich 8 tys., a w roku 2005 już 18 tys.

Regularny wzrost zachorowań obserwuje się m.in. w przypadku raka jądra - w ostatnich 30 latach był on niemal trzykrotny. "Rak jądra zalicza się do nowotworów rzadkich - w Polsce rocznie stwierdza się tys. przypadków tego raka. Ale zarazem jest to najczęstszy nowotwór mężczyzn młodych, przed 35 rokiem życia" - podkreśliła dr Iwona Skoneczna z Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Najbardziej narażeni na niego są chłopcy z wrodzonymi wadami jąder, np. wnętrostwem, które polega na tym, że jądra nie ulegają zstąpieniu do moszny. W tej grupie, ryzyko raka jądra wzrasta ok. 40-krotnie.

Dla pacjentów ważne jest to, że guzy te należą do najlepiej wyleczalnych nowotworów złośliwych - ok. 90-100 proc. wyleczeń w zależności od stadium wykrycia. Ale warunkiem tego jest wczesna diagnoza, bo guzy te bardzo szybko rosną. Utrudnia ją jednak postawa młodych mężczyzn, którzy albo nie oglądają swojego ciała, albo nie dzielą się niepokojącymi objawami - jak stwardnienie na jądrze - z osobą bliską, oceniła dr Skoneczna.

1 2 3
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.