wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Aktualności

SMS na depresję

02.02.2009
SMS powiadomi osobę cierpiącą na sezonową depresję o nadchodzących zmianach pogodowych, dzięki czemu możliwe będzie odpowiednio wczesne zastosowanie fototerapii. Jest to założenie projektu, który ma być przeprowadzony w Kornwalii.

Według danych brytyjskiego NHS na depresję sezonową cierpi co pięćdziesiąty Brytyjczyk. Najgorszy pod tym względem jest okres od stycznia do marca, choć objawy można zacząć odczuwać już we wrześniu. Depresja powoduje obniżenie aktywności, senność, smutek, lęk, problemy z koncentracją, przewlekłe zmęczenie, a nawet - w skrajnych przypadkach - myśli samobójcze.

Naukowcy podejrzewają, że dolegliwość ta miałaby lżejszy przebieg, jeśli ludzie wiedzieliby wcześniej o dniach, kiedy nastąpi pogorszenie pogody i mogli z wyprzedzeniem zastosować fototerapię.

W Kornwalii ma zostać przeprowadzony trzymiesięczny projekt, którego celem jest walka z sezonową depresją poprzez wiadomości SMS. Dzięki współpracy psychologów z biurem meteorologicznym 200 wolontariuszy będzie otrzymywało wiadomości tekstowe informujące o nadchodzących pochmurnych dniach i o konieczności spędzenia 20 minut przed lampą do fototerapii.

"Takie wiadomości mogą sprawić, że ludzie będą bardziej o siebie dbali w te dni" - mówi nadzorujący projekt psycholog kliniczny Kevin Simpson.

Pomysłodawcy twierdzą, że w przyszłości wiadomości tekstowe mogą pomóc także osobom ze stwardnieniem rozsianym, gdyż dolegliwości z nim związane nasilają się podczas upałów.(PAP)

źródło: PAP koc/ agt/

fot. sxc.hu

Zobacz też:

Mniej kalorii, lepsza pamięć

REKOMENDACJA
2009-02-17 17:59:17
~psycholożka

autorzy tego "sms/a chyba nie mają pojęcia co to jest depresja.przyuczę:w depresji RÓWNIEŻ wyłącza się telefony bo potrzebuje się tzw."odizolowania od świata",brakuję napędu i nic nie jest w stanie chorego zainteresować. Panowie/panie autorzy sms/adepresyjnego ! O takim Ciemnogrodzie to ja jeszcze nie słyszałam.

2009-02-03 09:24:12
~anty

W sieci Orange podobna usługa działa od około dwóch lat nazywa się Jutrzejsza pogoda....

2009-02-03 08:31:02
~Joanna

miec depresje i z samego rana dostac smsa "nie wychodz z lozka, pogoda za oknem nie dopisuje, siarczyste mrozy dadza o sobie znac" coz za bijacy optymizm, na pewno polepszy mi sie samopoczucie:))

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.