wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Aktualności

Dzieci otyłych matek mają problemy z kręgosłupem

12.02.2009
U dzieci otyłych matek częściej występują takie nieprawidłowości jak rozszczep kręgosłupa, rozszczep wargi czy wady serca - informuje "Journal of the American Medical Association".

Otyłość i nadwaga dotyczą coraz większej liczby osób w krajach rozwiniętych- w roku 2015 na świecie może być 2,3 miliarda ludzi z nadwagą i 700 milionów otyłych.

Wiadomo, że otyłe kobiety mają większe trudności z zajściem w ciążę, a ich dzieci częściej rodzą się za wcześnie. Zespół dr Judith Rankin z Newcastle University przeanalizował dane z 39 wcześniejszych badań, dotyczących otyłych kobiet.

Okazało się, że rozszczep kręgosłupa, który zwykle występuje u jednego na 2000 noworodków, w przypadku dzieci otyłych matek jest dwukrotnie częstszy. Wada rozwija się we wczesnych stadiach ciąży, gdy zachodzą procesy wykształcania centralnego układu nerwowego. Z powodu zaburzonego rozwoju cewy nerwowej powstające kręgi nie stanowią pełnej ochrony dla rdzenia kręgowego. Rdzeń może znajdować się tuż pod skórą, a czasami nie jest nią przykryty w ogóle.

W ciężkich postaciach choroby rozszczepowi towarzyszy uszkodzenie rdzenia kręgowego. Może wystąpić częściowy paraliż i utrata czucia poniżej wadliwego kręgu.

źródło: PAP pmw/ yy/

fot. Jupiterimages

Zobacz też:

Neurobiologia tańca

REKOMENDACJA
2012-07-27 20:54:02
~Kamila, W-wa

SĄ DWA POWODY OTYŁOŚCI U LUDZI: ♥♥♥♥♥ 1. Wysoki poziom cukru we krwi, czyli mąka i cukier spożywczy, a zatem: WYSOKIE WĘGLOWODANY, TJ. OD 26,01% WZROSTU. 2. Zbyt duże spożycie TŁUSZCZÓW, mamy więc klasyfikację: INDEKS ŻYWIENIOWY, TJ. IŻ PRODUKTU. PUENTA: Organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje. ***** P. S. Zobacz także: NISKIE WĘGLOWODANY, TJ. DO 26% WZROSTU.

2009-02-15 09:21:24
~nikt

Statystyką można wszystko udowodnić - zwłaszcza głupie pomysły. Doświadczenie setek tysięcy lat naszej ewolucji potwierdza, że to właśnie OTYŁE WG WSPÓŁCZESNEJ DEFINICJI kobiety rodza zdrowe i silne dzieci. Pomijam oczywiście 150-kg kolosys

2009-02-15 09:16:59
~gość

Jakiś czas temu był artykuł o ciężarnych anorektyczkach,to prowdzi tylko i wyłącznie do ogłupienia.Z tego co wiem to za większość wad o dzieci odpowiadają geny a nie otylość.

2009-02-15 09:02:58
~aga

zgadzam się!!

2009-02-15 08:55:08
~Kasia 76

Nie zgadzam się z tym artykułęm,jestem otyłą matką 16 miesięcy temu urodziłam zdrową Dziewczynke,termin 1.10 poród 1.10 także nie podpisuje się pod tym bo nie zgadzam się nie każda otyła matka rodzi chore Dziecko.Po co straszyć otyłe kobiety takimi artukułami. Nie popieram otyłości,ale skoro już jest to dlaczego taką kobiete dyskriminować na całej lini.Zycze powodzenia!!

2009-02-15 08:39:38
~anka

dziwne odkrycie. u mnie w rodzinie są kobiety które według współczesnej mody są otyłe a rodzą zdrowe dzieci,bez problemu zachodzą w ciąże. Według mnie dotyczy to kobiet które tylko jedzą sztuczne jedzenie z opakowań i są nafaszerowane chemią. ja odżywiam się prawidłowo jem dużo owoców i warzyw a waga wskazuje więcej niż powinna i urodziłam zdrowe dziecko bez problemów

2009-02-15 08:34:10
~Jana

"Kraje rozwinięte", cóż to znaczy? To znaczy tyle, że wystepuje coraz większe rozwarstwienie społeczne. Grupka bogaczy wyzyskuje 90% społeczeństwa, którego nie stać na dobre odżywianie. Jedzą głównie w fast-foodach, a tam sam cholesterol.

2009-02-15 08:10:59
~arn

Polecam super przekąskę wildwestjerky.plANUJ rozsądnie swoje odżywianie. Smaczne,zdrowe, niskokaloryczne, naturalne proteinki suszonej wołowinki. Idealne dla smakoszy,piwoszy,sportowców, dzieci, ludzi dbających o linię i rzucających palenie i dla.....pakerów. Wildwestjerky w ciągu roku podbiły Skandynawię. Już są w Polsce - warto spróbować Zmień przyzwyczajenia

2009-02-15 08:09:25
~nonka

oczywiscie ze jest coraz wiecej ludzi otyłych, czasami to wynik objadania sie ale niektorzy jedzą odpowiednią ilosc ckal i tez im to nic nie pomaga :( To co jemy to totalny syf zero produktu w produkcie tylko chemia!!!!! wiec jak przeciwdziałac otyłosci? zywic sie u ekologow? zart! bo teraz malo kogo na to stac :( chleb ktory napakowany polepszaczami, wedlina ktora swieci, nawet owoce i warzywa tracą smak jaki pamietam z dziecinstwa! jemy sama chemie, iiii tyjemy

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!