wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Przeciwciała przeciwko grypie

23.02.2009
Udało się stworzyć przeciwciała, które unieszkodliwiają wiele szczepów wirusów grypy typu A, między innymi słynną ptasią H5N1, tzw. hiszpankę z 1918 roku i wywołującego sezonowe infekcje grypy H1N1 - informują Amerykańscy naukowcy na łamach pisma "Nature Structural & Molecular Biology".

 

Pomimo dostępności szczepionek i leków łagodzących infekcje grypowe, zwykła, sezonowa grypa rocznie zabija 250.000 ludzi na świecie.

Wayne Marasco profesor medycyny na Dana-Farber Cancer Institute i Harvard Medical School w Bostonie pokierował grupą naukowców z tych uczelni i we współpracy z badaczami z Burnham Institute for Medical Research w Kaliforni i CDC w Atlancie uzyskał tzw. monoklonalne ludzkie przeciwciała przeciwko wirusom grypy. Otrzymane przeciwciała to identyczne białka o takiej samej sile do walki z wirusem otrzymane z jednego klonu limfocytów B.

Autorzy pracy wykazali, że uzyskane przez nich przeciwciała zabezpieczają myszy przed zachorowaniem na grypę wywołaną przez H5N1 i inne szczepy wirusów typu A. Dużą zaletą przeciwciał monoklonalnych jest możliwość wyprodukowania dużej ich ilości w stosunkowo krótkim czasie, co odgrywa ogromne znaczenie w przypadku epidemii czy pandemii.

Naukowcy sugerują, że jeżeli opracowane przez nich cząsteczki przejdą pomyślnie kolejne etapy badań, to w połączeniu z lekami antywirusowymi będą mogły służyć zapobieganiu i leczeniu grypy podczas takich właśnie masowych zachorowań.

1 2 3
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.