wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Rak piersi nie jest już taki jak kiedyś

24.02.2009
Zmiany stylu życia i badania przesiewowe doprowadziły w ostatnich dziesięcioleciach do zmiany typów raka piersi rozpoznawanych u kobiet - informuje "British Journal of Cancer".

W latach 80. raka piersi rozpoznawano zwykle dopiero wtedy, gdy pojawiły się niepokojące objawy. Wprowadzenie mammografii pozwoliło wykrywać wczesne zmiany nowotworowe.

Jak wykazały szkockie badania, porównujące próbki tkanek z lat 80. i 90. ze zbiorów szpitali w Glasgow, obecnie u kobiet występują głównie guzy piersi wolno rosnące, zależne od hormonów. Pacjentki mają także większe szanse na przeżycie. Szczególnie zwiększył się (z 64,2 proc. do 71,5 proc.) udział raków z receptorami dla estrogenów. W ich przypadku bardzo skuteczne jest leczenie środkami takimi jak tamoksyfen.

Niemal jednocześnie z pojawieniem się masowych badań przesiewowych nastąpiły zmiany w stylu życia, które zwiększają zagrożenie guzami zależnymi od hormonów - kobiety mają dzieci w późniejszym wieku, częściej sa otyłe i stosują hormonalną terapię zastępczą po menopauzie. (PAP)

źródło: PAP pmw/jjj/

fot. Jupiterimages

REKOMENDACJA
2010-08-08 19:20:06
~MALGORZATA

Witam podzielam waszą opinie .ja jestem pacjentką onkologii od roku wszystko było by dobre kiedy w tym roku dostałam przezuty do kości czyli po niecałym roku leczenia fanie co!! Posłuszna nie świadoma pacjentka zaufała lekarzom a oni ja ola…Wcisnęli serie chemii która nie działała tylko pogarszała stan fajne bo bez badań ramach oszczędności czyli wydali wyrok !!!!!..a teraz teras nie wiele mi zostało jedynie wiara w siebie ze zniosę ten ból –

2010-06-02 21:44:15
~lusiafausia@wp.pl

moja babcia zmarła na nowotwór piersi mając 46 lat, moja mama ma 52 lata - od roku choruje na złośliwy nowotwór piersi... jest duże prawdopodobieństwo że ja mam ten rodzaj mutacji genu... lekarze mają to gdzieś! dziś liczysz się jak masz kasę!!! wtedy zrobią ci najlepszy komplet badań... to smutne ale prawdziwe, osoby biedne nie mają szansy na wygraną z tą chorobą...

2010-06-02 18:04:26
~Alicja-Agnieszka

Kolejnym problemem którego nie chce się dostrzec jest tak zwana grupa wysokiego ryzyka. Niestety należę do niej. Nikogo jednak nie wzrusza mój, pełen niepokojów, los. Aby zrobić sobie badania trzeba słono zapłacić,dwa razy w roku mammografia i cztery razy USG.Łacznie to koszt koło 600 zł.Jak żyć w tak urządzonym kraju? Masz kasę to będziesz zdrowy, nie masz to przepadłeś !!

2010-05-14 18:49:45
~pacjentka2010

Tym bardziej wstydzić się powinna nasza służba zdrowia, że są metody, ale się utrudnia pacjentom korzystanie z nich. Pacjent onkologiczny powinnien mieć dużo spokoju i czasu na rehabilitację, wypoczynek, spacer, a nie czas i siły tracić na czekanie w ogromnych kolejkach, żebranie o badanie i leki. Nie mówiąc już, że w przychodniach i szpitalu brakuje mydło, że umyć ręce, a to w XXI wieku to już urąga wszystkiemu (znów oszczędności niosące wiele strat!)

2010-05-14 18:42:49
~pacjentka2010

Niestety w Polsce z powodu oszczędności na diagnostykę (o skierowania na badania trzeba się prosić, a często się nie dostanie - "nie trzeba" często mówi lekarz, a badanie z NFZ są często robione szybko i niedbale!) często zaawansowanie choroby jest bardzo duże! I nawet po ciężkim i drogim leczeniu dalsza diagnostyka choroby jest znów beznadziejna. Chory traci nadwątlone siły na żebranie u lekarzy skierowań na badania. Samo leczenie też odbiega od standardów świat

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.