wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Bezpłodność ma związek z rakiem jąder

24.02.2009
Występująca u mężczyzn bezpłodność wydaje się mieć związek z zagrożeniem rakiem jąder - informuje pismo "Archives of Internal Medicine".

Najczęstszy nowotwór występujący u młodych mężczyzn w krajach uprzemysłowionych - rak zarodkowy - stał się w ostatnich 30-50 latach jeszcze częstszy. Są dowody, że jakość nasienia i płodność także uległy obniżeniu - nie było jednak wiadomo, czy między tymi dwoma trendami istnieje związek.

Zespół Thomasa J. Walsha z University of Washington School of Medicine w Seattle przeanalizował dane dotyczące 22 562 mężczyzn, którzy z braku potomstwa szukali porady w latach 1967-1998. Spośród nich 4549 okazało się być bezpłodnymi.

Dane porównano ze stanowym rejestrem chorych na raka, obejmującym potwierdzone przypadki z lat 1988-2004. Ogółem u 34 z 22 562 mężczyzn rozpoznano raka jądra przynajmniej w rok po zgłoszeniu się na leczenie z powodu bezpłodności. Po porównaniu z resztą populacji, okazało się, że w przypadku mężczyzn zgłaszających się na leczenie ryzyko raka jądra było 1,3 raza większe, a przy stwierdzonej bezpłodności- 2,8 raza większe. Zdaniem autorów badań, rak jąder i bezpłodność mogą mieć wspólna przyczynę, która prowadzi do uszkodzenia materiału genetycznego. (PAP)

źródło: PAP pmw/ yy/

fot. Jupiterimages

REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.