wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka i serce?

24.02.2009
Całkowita rezygnacja z palenia papierosów i umiarkowane picie alkoholu skuteczniej pomaga profilaktyce chorób serca i raka, niż walka z nadmierną wagą. Świadczą o tym ogłoszone w Tokio wyniki badań, przeprowadzonych pod patronatem Ministerstwa Zdrowia i Pracy Japonii.

Naukowcy z Krajowego Ośrodka Raka przez 10 lat obserwowali przyzwyczajenia około 96 tysięcy pacjentów w wieku od 40 do 69 lat. Zwracali szczególną uwagę na zależność między otyłością, paleniem i spożywaniem napojów alkoholowych a rozwojem złośliwych nowotworów i chorób układu naczyniowego.

Z uzyskanych danych wynika, że zgodność wagi z normą, obliczoną według formuły indeksu masy ciała (IMC) - waga w kilogramach podzielona przez wzrost w metrach do kwadratu - nie jest tak korzystna dla człowieka, jak rezygnacja z tytoniu i umiarkowane zaglądanie do kieliszka. W Japonii średni IMC wynosi 22, a próg nadmiernej wagi rozpoczyna się od 25.

Badanie wykazało, że w głównej grupie ryzyka znajdują się otyli mężczyźni (ponad 30 IMC) w wieku 50-54 lata, którzy wypalają dziennie ponad 40 papierosów i wypijają co najmniej 360 mililitra alkoholu. Najbardziej chronionymi przed rakiem i chorobą serca okazali się nie palący, nieco otyli mężczyźni, którzy od czasu do czasu piją trunki. (PAP)

źródło: PAP yy/

fot. Jupiterimages

Zobacz też:

Calus - taniec z kraju Draculi

REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.