wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Towarzyskie geny

27.02.2009
Badania genu występującego u dzieci nadmiernie przyjacielskich wobec obcych mogą wyjaśnić zjawisko towarzyskości - informuje "New Scientist".

Dzieciom z zespołem Williamsa (WS) łatwo przychodzi szukanie kontaktu wzrokowego z osobami całkiem obcymi. Starają się nawiązywać trwałe relacje.

Zespół Williamsa jest uwarunkowany genetycznie - powoduje go wada chromosomu 7. Występuje u jednej na 20 tys. osób. Osoby z tym zespołem mają zwykle wadę serca - nadzastawkowe zwężenie aorty, słabe mięśnie oraz charakterystyczną "twarz elfa". Mogą mieć wybitne zdolności muzyczne i bogate słownictwo. Z łatwością rozpoznają twarze, są gadatliwi, empatyczni i bardzo towarzyscy. Chętnie sprawiają innym radość i dążą do zawierania nowych przyjaźni. Choć nie potrafią czytać nut, często mają słuch absolutny i takie poczucie rytmu, że jedną ręka wybijają jeden złożony rytm, a drugą - całkiem inny.

Jednak konwencjonalne testy inteligencji stwierdzają niewielkie lub umiarkowane upośledzenie umysłowe. Pacjenci mają trudności z prostymi działaniami matematycznymi oraz czytaniem i pisaniem.

Zespół Julie Korenberg z University of Utah w Salt Lake City bada zjawisko towarzyskości, opierając się na obserwacji osób z zespołem Williamsa.

Naukowcom udało się zidentyfikować dziewczynkę z tym zespołem, która nie była nadmiernie przyjacielska wobec obcych, jednak łatwo przychodziło jej tworzenie trwałych więzi. Porównanie jej genomu z genomami osób mających typowy zespół Williamsa wykazało, że podobnie jak większość zwykłych ludzi ma ona gen GTF2I, natomiast inne osoby z WS go nie mają. Wygląda na to, że gen może mieć wpływ na normalne zachowania społeczne .

Gen GTF2I reguluje działanie innych genów. Prawdopodobnie wpływa na działanie mózgu lub też na wytwarzanie hormonów regulujących poczucie zaufania i empatię. (PAP)

źródło: PAP pmw/ yy/

fot. Jupiterimages

REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.