wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Dlaczego brak snu tuczy?

31.03.2009
Ostatnie badania dowiodły, że osoby, które śpią za mało mają podwyższone ryzyko otyłości. Dzieje się tak, gdyż niedobory snu zaburzają poziom jednego z hormonów kontrolujących apetyt - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Psychoneuroendocrinology".

 

Od dawna wiadomo, że bezsenność ma niekorzystny wpływ na zdrowie, a w ostatnich latach powiązano ją nawet z ryzykiem nadwagi i otyłości. Jednak mechanizm odpowiedzialny za ten związek nie był jasny.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles po raz pierwszy wykazali w badaniach na osobach z bezsennością, że długotrwałe niewysypianie się zakłóca poziom jednego z najważniejszych hormonów regulujących apetyt i masę ciała. Chodzi o grelinę - hormon peptydowy wydzielany przez komórki żołądka. Pobudza ona apetyt, a jej poziom rośnie przed posiłkiem.

Badaniami objęto dwie grupy mężczyzn - 14 pacjentów cierpiących na przewlekłą bezsenność oraz 24 bez zaburzeń snu. O różnych porach nocy (o godzinie 23.00, 2.00 oraz 6.00 nad ranem) zmierzono im we krwi poziom greliny oraz leptyny - drugiego ważnego hormonu, który reguluje równowagę energetyczną organizmu i jest wydzielany przez tkankę tłuszczową.

1 2
Tagi: tyciebrak snunadwaga
REKOMENDACJA
2017-09-30 19:45:35
~Lip

Stres, zaburzenia snu, brak energii - na te dolegliwości polecam Destresan Max.

2009-04-01 19:04:51
~dokładnie czytać

Bezsenność to jest wtedy jak nie możesz spać ,nie dasz rady zasnąć lub się ciągle budzisz!!! Także Ci co się nie wysypiają i chudną to dlatego że nie mają czasu spać, a nie że nie mogą.

2009-03-31 18:29:41
~ja

Widze, ze mamy tu do czynienia z samymi teoretykami...przykladowo, sprobujcie uprawiac kulturystyke i nie spac...buahaha, sen to podstawa!! Wtedy czlowiek rosnie i organizm sie odpowiednio regeneruje. Do tego dieda i heja!! Takze jak czytam takie bzdury ze jak nie spimy to mamy sklonnosc do otylosci to smiech na sali, to moze dotyczy niektorych,ale ogolnie tak nie jest! BZDURA!!

2009-03-31 18:15:13
~Faaatboyyy

Hahaha co za głupota... jak by tak było to bym chyba był fat boy ,predzej wlasnie wyszczupla..

2009-03-31 18:09:41
~(

Odkąd się wysypiam moja waga jest stabilna:) akurat w tym jest troche racji

2009-03-31 18:02:04
~ana

zgadzam sie z wypowiedzia iz to bzdury wussane z palca ja jak niedosypialam kiedy mialam malenkie dziecko corka plakala mi w zasadzie cztery pierwsze miesiace swego zycia chodzilam w dzien jak polprzytomnai co/ spadlam z wagi prawie cztery kilogramy ot tak takze miejmy dystans do tych pseudo naukowych bzdur

2009-03-31 17:57:29
~a ja

u mnie jest wprost przeciwnie, nie wysypiam się prawie nigdy, chodze do pracy, na uczelnie, jestem wiecznie zabiegana, nie mam czasu nawet porzadnie zjesc a jednak schudłam bardzo w ostatnim czasie, chociaz nadwaga nigdy nie była moim problemem. moim zdaniem wszystko zaalezy od organizmu. pozdrawiam wszystkich!!:)

2009-03-31 17:53:52
~Amma1st

Chcialabm zeby tak bylo (mika_2)

2009-03-31 17:37:03
~mika_2

Brak snu nie tuczy, brak snu wyszczupla

2009-03-31 17:32:04
~Cis

Zgadzam się z artykułem i szczerze mówiąc odkryłam to na swoim organizmie juz dawno temu. Faktycznie istnieje zależność między ilością snu a tyciem. Przez okres kiedy nie parcowałam lub pracowałam mniej niż teraz, miałam więcej czasu na sen, odpoczynek i wówczas nie mialam żadnych problemów z sylwetką. Od kilkunastu miesięcy jestem przemęczona, zbyt duzo pracuję i często niedosypiam...i wcale nie dużo jadam w ciągu dnia-a nie mogę utrzymać mojej sylwetki :( Ciężko

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!