wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Czym skorupka za młodu...

09.04.2009
Otyłość w młodszym wieku jest związana z ryzykiem niesprawności fizycznej na starość, nawet jeśli w końcu uda się schudnąć - wynika z badań, o których informuje pismo "American Journal of Epidemiology".

"Wykazaliśmy, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko niesprawności w starszym wieku zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, a im dłużej ktoś ma problem ze zbędnymi kilogramami, tym ryzyko to jest większe" - komentuje prowadząca badania dr Denise Houston.

Nawet te osoby, które w starszym wieku ważą prawidłowo, ale miały problem z nadwagą lub otyłością w przeszłości, są bardziej narażone na ograniczenia sprawności fizycznej. Zdaniem dr Houston, może to wynikać z faktu, że chudnięcie staruszków jest przeważnie mimowolne i związane z różnymi przewlekłymi schorzeniami.

Naukowcy z Wake Forest University School of Medicine przeanalizowali dane zebrane w grupie 2.845 osób o średniej wieku 74 lata. Na początku badań, które rozpoczęły się w latach 1997-98 uczestnicy projektu byli sprawni i nie mieli trudności z poruszaniem się; nie cierpieli też na żadne groźne dla życia schorzenia. Przez 7 kolejnych lat co pół roku zbierano informacje na temat ich sprawności fizycznej. Za ograniczenie możliwości ruchowych naukowcy uznali trudności z przejściem 400 metrów lub wejście po 10 schodach.

1 2 3
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.