wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Genetyka a problemy z niepłodnością

25.06.2009
Około miliona par w Polsce ma problemy z płodnością - leżą one zarówno po stronie kobiet, jak i mężczyzn, u których jest to rosnący problem. Zadaniem genetyki jest rozwój technik wspomagających zapłodnienie - tu ogromne osiągnięcia i sukcesy na skalę europejską ma kilka polskich klinik leczenia niepłodności.
 
Także genetycy i embriolodzy sukcesy pracujący w laboratoriach poszukują odpowiedzi na pytania o to, czy np. czy można prowadzić spermatogenezę pozaustrojową lub wytworzyć organizm bez udziału plemnika. O pytaniach i odpowiedziach, czyli walce uczonych z jednym z istotnych problemów XXI wieku: niepłodnością - mówi prof. Piotr Stępień z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak przypomina naukowiec, badania w wielu krajach pokazują, że ilość żywotnych plemników u panów staje się coraz mniejsza. Niektórzy naukowcy sądzą, że istnieją w środowisku substancje, które są podobne do estrogenów - żeńskie hormony, i dlatego zakłócają proces prawidłowej spermatogenezy. Przyczyną mogą być także bliżej nieokreślone toksyny pogarszające jakość nasienia, jak również stres lub tryb życia - choćby siedzenie cały dzień przed komputerem, co uniemożliwia należyte chłodzenie jąder. Teorii jest wiele, jednak przyczyny niepłodności wciąż nie są jasne.

"Jeżeli plemników jest za mało, można wspomagać proces zapłodnienia poprzez bezpośrednie wstrzykiwanie plemników do wnętrza oocytu - tłumaczy genetyk. - Co robić jednak wówczas, gdy nie ma ich w ogóle?"

1 2 3
REKOMENDACJA
2017-01-15 11:38:55
~darioman

Warto sięgać po naturalny suplement poprawiający jakość spermy a tym samym płodność Permen Repro.To wsparcie zdrowia dla mężczyzn, którzy chcą zostać ojcami.

2009-07-12 18:02:38
~anty-k

KK potępia też badania naukowe mogące przynieść ulgę milionom chorych. Gdzie tylko się da podlegli kościołowi politycy uchwalają zakaz prowadzenia zaawansowanych badań biotechnologicznych i genetycznych. Oznacza to niemożliwość udzielenia pomocy chorym, cierpiącym ludziom. Każdy z nas w przyszłości może ciężko zachorować. Może się zdarzyć, że niezbędna terapia będzie niedostępna bo dziś KK blokuje naukę w imię wiary w fikcyjne opowiastki i zabobony.

2009-06-28 10:29:10
~Magda

Przed nauka jest ogromna przyszłość .Niestety w Polsce nadal wszystko musi być po bożemu a więc żadnych badań ,żadnych eksperymentów z prokreacją .Liczebność obywateli zapewnia ta warstwa społeczna ,która nie ma problemów z prokreacją i rodzi co roku .A że to co urodzi jest z zespołem FAS kogo to obchodzi.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.