wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Bite dzieci narażone na raka

26.06.2009
Osoby, które doświadczyły przemocy fizycznej w dzieciństwie są bardziej narażone na raka niż rówieśnicy, którzy w przeszłości nie byli maltretowani - wykazały badania kanadyjskie, o których informuje pismo "Cancer".

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych w grupie ponad 13 tys. mieszkańców kanadyjskich prowincji Manitoba i Saskatchewan. 7,4 proc. z nich przyznało, że w dzieciństwie doświadczyli maltretowania ze strony bliskiej osoby.

W ostatecznej analizie naukowcy uwzględnili znane czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój raka - w tym zachowania i styl życia w dorosłym wieku (picie alkoholu, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej); przeżywane stresy oraz status społeczno-ekonomiczny badanych osób. Okazało się wówczas, że doświadczenie przemocy fizycznej w dzieciństwie o 47 proc. zwiększało ryzyko zachorowania na raka w życiu dorosłym.

"Z perspektywy zdrowia publicznego bardzo ważne jest, by lekarze znali cały zakres czynników wpływających na ryzyko raka. Nasze badania dostarczają nowych istotnych danych na temat potencjalnego związku między przemocą wobec dzieci a nowotworami" - komentuje biorąca udział w badaniach Esme Fuller-Thomson z Uniwersytetu w Toronto.

Naukowcy uważają, że potrzebne są dalsze prace, które pozwolą wyjaśnić podłoże tej zależności. Jak spekulują, w grę mogą tu wchodzić różne czynniki psychiczne i fizjologiczne - m.in. zaburzenia w wydzielaniu hormonu stresu (kortyzolu), u dzieci doświadczających przemocy. (PAP)

źródło: PAP jjj/ agt/

fot. JupiterImages

Tagi: rakdziecibite dzieci
REKOMENDACJA
2009-06-28 10:50:46
~jjj

Prawda, osoby które w dzieciństwie były maltretowane psychicznie lub fizycznie (a więc cały czas narażone na stres, wychowywane w atmosferze strachu) są bardziej narażone na raka. Zwykle takie osoby cechuje typ osobowości "C", który jest zwykle przypisywany chorobom nowotworowym.

2009-06-28 10:43:29
~deska

A tak wogóle zamiast szukać bezsensownych przyczyn to pieniądze na te badania powinni przeznaczyć na szukanie lekarstwa.

2009-06-28 10:40:48
~deska

Mój tata był bardzo bity przez swojego ojca ma obecnie 60lat i przeszedł tylko zawał,natomiast moja mama miała wspaniałe dzieciństwo i zachorowała na raka naszczęście we wczesnym stadium wykryty.

2009-06-28 10:35:23
~Troy

Wiecie że jedzeni czegokolwiek, picie czegokolwiek, oddychanie, sex, myślenie, a nawet nie myślenie jest rakotwórcze? Już mnie męczą odkrycia tych pseudonaukowców podkręcane przez manipulacyjne media.

2009-06-28 10:31:50
~Pola49

A ja durna myślałam,że nowotwory to wina znieczyszczonego środowiska. Wstyd mi.

2009-06-28 10:28:06
~kasia

Iron!!! czytaj uważnie i ze zrozumieniem! nie chodzi o urazy fizyczne, które mogą powodawać obumieranie komórek, ale o zaburzenia np. w wydzielaniu kortyzolu. Zreszta wydaje mi się, że i w dorosłym życiu stres ma duży wplyw na powstawanie wielu chorób!!!!!

2009-06-28 10:27:25
~chłopiec który nie był bity

siniaki na psychice wedrują w przyszłość dorosłego człowieka i zatruwają mu życie.Reakcją organizmu może być rak.

2009-06-28 10:26:07
~Rado

Głupoty! Juz poprawność polityczna nakazuje wypisyawnie takich głupot byleby nie bić dzieci

2009-06-28 10:21:53
~chłopiec który nie był bity

Ja chcę umrzeć w sposób nie związany z moją "kochającą" neurotyczną rodziną,w której sadyzm jest pod przykrywką "prawdy" i "dobroci".

2009-06-28 10:17:57
~ted

bicie dziecka jest przestępstwem i tak powinno być, w Szwecji obowiązuje to prawo od lat i jakoś dzieci nie zdominowały dorosłych i rosną bez przeszkód. nie tylko bicie, ale samo zdenerwowanie rodzica, sprzeczka małżeńska są dla dziecka traumą, złem, niepokojem. jeśli chcemy mieć grzeczne dzieci, sami musimy być tacy sami, choćby przy nich, choćby dla nich, zmiana nastrojów i spazmujące dziecko przy zabawce to nic innego jak błędy rodzica, widział kto aby dziecko biednych

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.