wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Lek na cukrzycę powoduje raka?

20.07.2009

Cukrzyca to choroba, z którą na całym świecie zmaga się ok. 250 mln osób. W jej leczeniu używa się głównie insuliny oraz analogów tegoż hormonu. I właśnie jeden z nich – glargina, wywołał burzę w medycznym świecie - informuje Gazeta Wyborcza.

Cukrzyca to choroba metaboliczna, której podstawowym objawem jest podwyższony poziom cukru we krwi. Pacjenci chorujący na cukrzycę typu 1, często korzystają z analogów insuliny, ponieważ ich trzustka nie jest w stanie jej produkować.

Najpopularniejsze z pośród analogów to glargina oraz detemir. Wychodzące w Wielkiej Brytanii pismo „Diabetologia” pod koniec czerwca na swoich łamach opublikowało wyniki badań, które poddają w wątpliwość działanie pierwszego spośród niech – glarginy.Wyniki czterech programów badawczych opublikowanych w „Diabetologii” stwierdzają, że glargina może wpływać na zwiększenie ryzyka rozwoju nowotworów. A wszystko to z powodu wpływu tego analogu na  pobudzenie tzw. receptorów IGF, których działanie sprzyja niekontrolowanemu podziałowi komórek, a co za tym idzie, zwiększa ryzyko powstania nowotworu.

Warto pamiętać, że wyniki badań są w tej chwili analizowane przez sztaby specjalistów z całego świata. Eksperci z amerykańskiej Administracji ds. Żywności i Leków oświadczyli, że nie ma powodów, by pacjenci zaprzestali terapii za pomocą podejrzanego analogu. Jedynym powodem jej zaprzestania może być wyraźne zalecenie lekarza.
 

fot. JupiterImages

(es)

Tagi: cukrzycainsulinaglargina
REKOMENDACJA

Powiązane artykuły

2009-07-20 20:21:40
~klemens

Jaka jest norma cukru na czczo? Ja miałem 91, czy to oznacza cukrzyce

2009-07-20 20:17:53
~ashkenazi

Biorę Lantusa po której naprawdę czuję się o niebo lepiej niż po Insulatardzie - polecam.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.